Newsy muzyczne

Recenzja: Soulfly - "Archangel"

Dziesiąta płyta Soulfly jest, jak tłumaczy Max Cavalera, nowym początkiem dla grupy. Coś jest na rzeczy, bo „Archangel” to najlepszy album zespołu od dekady.

To, co zwraca uwagę po włożeniu krążka do odtwarzacza, to jego czas trwania. Niewiele ponad 36 minut, ale jak tłumaczy lider – członkowie zespołu nie zastanawiali się specjalnie nad czasem trwania utworów i grali prosto z serca. Płytę rozpoczyna nagranie znane już z singla, czyli „We Sold Our Souls To Metal”. Skojarzenie z tytułem płyty Black Sabbath wydaje się nazbyt oczywiste. Muzycznie zaś niedaleko mu do klimatu... Napalm Death. Grindcore’owe partie ustępują tylko melodyjnemu refrenowi. Numer tytułowy z kolei przywodzi na myśl brzmienie Soulfly z płyty „The Dark Ages”. Co prawda ultraciężkie riffy i mocna perkusja mogą się kojarzyć nieco z ostatnimi dokonaniami Deftones, ale to i tak jedno z najcięższych nagrań popełnionych przez Soulfly w ostatnich latach. Niemniej wściekle i mocno jest „Sodomites”. Gościnnie zaśpiewał w nim Todd Jones z kalifornijskiego Nails. Trzeba przyznać, że wywiązał się ze swojego zadania pierwszorzędnie. Numer uderza ołowianym rytmem i wściekłym wokalem gościa, by pod sam koniec thrashmetalowo przyspieszyć. Zarówno„Archangel”, jak i „Sodomites” zamykają „babilońskie” outra, które przenoszą słuchacza gdzieś na Środkowy Wschód. „Ishtar Rising” za sprawą rytmu bębnów i partii gitar brzmi natomiast jak odrzut z „Prophecy”. Ton następnemu „Live Life Hard!” nadaje kolejny gość – Matt Young z King Parrot. Numer zawiera jedyną z dwóch solówek gitarowych na całej płycie, zaś spowolnienie rytmu pod koniec dodaje mu ogromnego ciężaru. Ze wszystkich „klimatycznych” utworów na „Archangel” najciekawiej wypadają „Shamash” i „Bethlehems Blood”. Sam Max przyznał, że nauczył się i dołożył do nich liczne zaśpiewy. Drugi z nich przypomina dokonania... naszego rodzimego Behemoth (te trąby!). „Titans” natomiast to typowy Soulfly - mocny riff, pędząca perkusja i charakterystyczny wokal Maxa. Płytę w wersji zasadniczej zamykają hardcore’owy „Deceiver” i mocarny „Mother Of Dragons”. Te dwa najkrótsze nagrania na krążku utrzymują wysoki poziom całości i zioną mocą nie mniejszą, niż pozostałe.

Soulfly to dziś niemalże rodzinny zespół. Sekcję rytmiczną stanowią odpowiednio Igor (bas) i Zyon (bębny) – synowie Maxa. Ojciec przyznaje, że w studiu dla obu był surowym trenerem, a nie miłym tatusiem. Surowa dyscyplina opłaciła się. „Archangel” to ciężki, bezpośredni, a jednocześnie najbardziej klimatyczny materiał Soulfly od lat.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Slipknot wydał nowy singel

2019-07-22

Grupa Slipknot zaprezentowała "Solway Firth" - drugi utwór poprzedzający wyczekiwany szósty album kapeli "We Are Not Your Kind", który ukaże się 9 sierpnia.

Czytaj więcej...

Hammerfall na dwóch koncertach w Polsce

2019-07-22

Hammerfall, jedna z najlepszych power metalowych formacji, wystąpi w lutym w Warszawie oraz Krakowie.

Czytaj więcej...

Reedycja "Holy War" łódzkiego Blitzkriegu

2019-07-22

Po 28 latach wznowiony został na CD jedyny album łódzkiej nowofalowej grupy Blitzkrieg zatytułowany "Holy War".

Czytaj więcej...

Brass Federacja wydała debiutancką płytę

2019-07-22

Do sprzedaży trafiła płyta "Go, Go To Be On Time!" warszawskiego brass-bandu Brass Federacja.

Czytaj więcej...

Ander wyda "...Potrwa Wiecznie"

2019-07-21

Pochodzący ze Słupska producent Arkadiusz Sroka czyli Ander zapowiedział wydanie nowej płyty, która ukaże się 23 września.

Czytaj więcej...

Audra powraca po 10 latach

2019-07-21

Jedna z najbardziej cenionych amerykańskich grup post-punkowych Audra opublikowała pierwszy premierowy materiał od dekady.

Czytaj więcej...

Premierowy utwór Karoliny Czarneckiej

2019-07-21

Singel "Módl się za nami” zapowiada nową płytę Karoliny Czarneckiej, która ukaże się jesienią tego roku nakładem wytwórni Kayax.

Czytaj więcej...

The Pop Group wyda reedycję debiutu

2019-07-20

1 listopada, pod szyldem wytwórni Mute, ukaże się reedycja debiutanckiego „Y” legendarnego zespołu The Pop Group.

Czytaj więcej...

Beth Hart zapowiada nową płytę

2019-07-20

27 września ukaże się nowy studyjny album Beth Hart zatytułowany "War In My Mind".

Czytaj więcej...

Dog Eat Dog na dwóch koncertach w Polsce

2019-07-19

Amerykańska grupa Dog Eat Dog zaprezentuje się w październiku na dwóch koncertach w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania