Newsy muzyczne

Recenzja: Iron Maiden - "The Book Of Souls"

Iron Maiden nagrało jedną z najlepszych płyt w swojej dyskografii.

Aby porwać się na nagranie płyty, która trwa aż 92 minuty, a trzy z jedenastu utworów trwają powyżej 10 minut trzeba być naprawdę pewnym zarówno swoich umiejętności, jak i wysokiej jakości stworzonego produktu. W przypadku Iron Maiden trudno jest mówić o braku doświadczenia czy umiejętności, ale już nie takie zespoły "rozkładały się" na tak długich płytach.

Nowy album "Ajronów" powstał w tym samym studiu nagraniowym co płyta "Brave New World" z 2000 roku, a producentem "The Book Of Soul" był stary znajomy zespołu Kevin Shirley. Jak twierdzą sami muzycy wspaniała atmosfera panująca w trakcie sesji nagraniowych (Bruce Dickinson: Czuliśmy się jak w domu, a pomysły same przychodziły) miała decydujący wpływ na dużą ilość i wysoką jakość nagranego materiału. 

"The Book Of Souls" mieni się różnymi barwami. Są na tej płycie klasyczne utwory heavy metalowe, jest hard rock w stylu Deep Purple (np. otwierający płytę "If Eternity Should Fall"), są wreszcie prog-metalowe, trwające po kilkanaście minut kolosy, które są perła,i w koronie tego albumu: "The Red And The Black", "The Book Of Souls" i opus magnum płyty, zamykający całość "Empire Of The Clouds". Te trzy kompozycje zdumiewają zmianami tempa, bogactwem solówek gitarowych, wyczuciem, z jakim śpiewa Bruce Dickinson (znakomicie przechodzi od wysokiego śpiewu po deklamacje). Zresztą cała płyta jest popisem umiejętności każdego z muzyków Iron Maiden. Każdy z nich dokłada cegiełkę do monumentalnego gmachu, jakim jest "The Book Of Souls". Tutaj mamy znakomitą solówkę na gitarze, tam popis perkusisty, tu z kolei Bruce Dickinson pokazuje co umie zrobić z wokalem.

Słuchając tego albumu czas upływa niezauważalnie. Płyta się kończy, a my ze zdziwieniem stwierdzamy, że właśnie minęło kolejne 90 minut naszego życia. Ale jednocześnie mamy poczucie, że nie był to czas zmarnowany, lecz poświęcony na poznanie czegoś bardzo wartościowego. I to jest największa wartość tej płyty. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

The HU z najwyższym mongolskim odznaczeniem

2019-11-21

The HU zostało docenione przez krajowe władze za promowanie kultury i muzyki mongolskiej na całym świecie. Oficjalne odznaczenie grupy nastąpi 27 listopada w Narodowym Dniu Dumy, który upamiętnia narodziny Genghis Khana.

Czytaj więcej...

The Dead South na trasie po Polsce

2019-11-21

Kanadyjska grupa The Dead South zawita po raz pierwszy do naszego kraju w listopadzie przyszłego roku.

Czytaj więcej...

Ptakova kooperuje z Kubą Karasiem

2019-11-21

Ptakova uwielbia muzyczne eksperymenty. Dlatego do współpracy nad nowym utworem postanowiła zaprosić Kubę Karasia z The Dumplings. Wspólnie stworzyli muzykę do „Bez nas”, a Kuba dodatkowo wyprodukował utwór.

Czytaj więcej...

ShataQS zaprasza na jesienną trasę

2019-11-21

Dziś w Mińsku Mazowieckim rozpocznie się krótka trasa koncertowa ShataQS promująca album "Fenix".

Czytaj więcej...

Karolina Czarnecka na "CUD"-ownym tournee

2019-11-21

Karolina Czarnecka wyruszy jutro w trasę ze swoją najnowszą płytą „Cud”.

Czytaj więcej...

Ic3peak na trasie po Polsce

2019-11-20

Rosyjski duet zaprezentuje swoje legendy-horrory już w połowie kwietnia w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Czytaj więcej...

Sepultura i Katatonia na Mystic Festival 2020

2019-11-20

Grupy Sepultura i Katatonia dołączyły do składu krakowskiego Mystic Festival 2020.

Czytaj więcej...

#OneLight Świąteczny Festiwal Kultur w Warszawie

2019-11-20

W dniach 20-22 grudnia 2019 odbędzie się pierwszy w Polsce ŚWIĄTECZNY FESTIWAL KULTUR #ONELIGHT z udziałem Adama Sztaby, Katarzyny Nosowskiej, Kayah oraz wielu innych artystów z Polski i zagranicy.

Czytaj więcej...

Jarboe na dwóch koncertach w Polsce

2019-11-20

Była wokalistka i pianistka grupy Swans przyjedzie do Polski na dwa koncerty w duecie z gitarzystą Peterem Emersonem Williamsem.

Czytaj więcej...

Saint PHNX zagra w Warszawie

2019-11-20

Szkocki duet zagra 15 lutego w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania