Newsy muzyczne

Recenzja: Iron Maiden - "The Book Of Souls"

Iron Maiden nagrało jedną z najlepszych płyt w swojej dyskografii.

Aby porwać się na nagranie płyty, która trwa aż 92 minuty, a trzy z jedenastu utworów trwają powyżej 10 minut trzeba być naprawdę pewnym zarówno swoich umiejętności, jak i wysokiej jakości stworzonego produktu. W przypadku Iron Maiden trudno jest mówić o braku doświadczenia czy umiejętności, ale już nie takie zespoły "rozkładały się" na tak długich płytach.

Nowy album "Ajronów" powstał w tym samym studiu nagraniowym co płyta "Brave New World" z 2000 roku, a producentem "The Book Of Soul" był stary znajomy zespołu Kevin Shirley. Jak twierdzą sami muzycy wspaniała atmosfera panująca w trakcie sesji nagraniowych (Bruce Dickinson: Czuliśmy się jak w domu, a pomysły same przychodziły) miała decydujący wpływ na dużą ilość i wysoką jakość nagranego materiału. 

"The Book Of Souls" mieni się różnymi barwami. Są na tej płycie klasyczne utwory heavy metalowe, jest hard rock w stylu Deep Purple (np. otwierający płytę "If Eternity Should Fall"), są wreszcie prog-metalowe, trwające po kilkanaście minut kolosy, które są perła,i w koronie tego albumu: "The Red And The Black", "The Book Of Souls" i opus magnum płyty, zamykający całość "Empire Of The Clouds". Te trzy kompozycje zdumiewają zmianami tempa, bogactwem solówek gitarowych, wyczuciem, z jakim śpiewa Bruce Dickinson (znakomicie przechodzi od wysokiego śpiewu po deklamacje). Zresztą cała płyta jest popisem umiejętności każdego z muzyków Iron Maiden. Każdy z nich dokłada cegiełkę do monumentalnego gmachu, jakim jest "The Book Of Souls". Tutaj mamy znakomitą solówkę na gitarze, tam popis perkusisty, tu z kolei Bruce Dickinson pokazuje co umie zrobić z wokalem.

Słuchając tego albumu czas upływa niezauważalnie. Płyta się kończy, a my ze zdziwieniem stwierdzamy, że właśnie minęło kolejne 90 minut naszego życia. Ale jednocześnie mamy poczucie, że nie był to czas zmarnowany, lecz poświęcony na poznanie czegoś bardzo wartościowego. I to jest największa wartość tej płyty. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Exodus gwiazdą "MTV Headbanger’s Ball Tour" we Wrocławiu

2018-07-14

3 grudnia we wrocławskim klubie A2 odbędzie się polska edycja "MTV Headbanger’s Ball Tour".

Czytaj więcej...

Koncertowy album The National w sprzedaży na CD

2018-07-14

Album "Boxer-Live In Brussels" od wczoraj jest dostępny w wersji kompaktowej.

Czytaj więcej...

Paul Simon wyda nowy album

2018-07-14

7 września do sprzedaży trafi płyta "In The Blue Light" Paula Simona.

Czytaj więcej...

MØ zapowiedziała kolejną płytę

2018-07-13

MØ ogłosiła premierę swojej nowej płyty "Forever Neverland", która ukaże się 19 października.

Czytaj więcej...

Nowy projekt Richa Robinsona

2018-07-13

The Magpie Salute, zespół stworzony przez założyciela The Black Crowes, Richa Robinsona, zapowiada swoją debiutancką płytę „High Water I”. Data premiery albumu przewidziana jest na 10 sierpnia.

Czytaj więcej...

You Me At Six wyda nową płytę

2018-07-13

You Me At Six powraca ze swoim najnowszym, szóstym już wydawnictwem, zatytułowanym po prostu „VI”. Premierę płyty zapowiedziano na 6 października.

Czytaj więcej...

Interpol pokazał nowy teledysk

2018-07-13

24 sierpnia ukaże się nowy album Interpol zatytułowany "Marauder". Można już obejrzeć pierwszy klip zapowiadający to wydawnictwo.

Czytaj więcej...

BirdPen na trasie po Polsce

2018-07-12

Dave Pen i Mike Bird wystąpią 29 listopada w poznańskiej Meskalinie, 30 listopada w warszawskich Hybrydach i 1 grudnia w krakowskiej Alchemii.

Czytaj więcej...

Paul McCartney po raz drugi w Polsce

2018-07-12

5 lat po występie na PGE Narodowym w Warszawie, Paul McCartney wróci do Polski i wystąpi 3 grudnia w krakowskiej Tauron Arenie.

Czytaj więcej...

Myrkur na dwóch koncertach w Polsce

2018-07-12

Amalie Bruun ukrywająca się pseudonimem Myrkur wystąpi 10 grudnia w poznańskim klubie U Bazyla oraz 11 grudnia w krakowskim Klub Kwadrat.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania