Newsy muzyczne

Recenzja: Iron Maiden - "The Book Of Souls"

Iron Maiden nagrało jedną z najlepszych płyt w swojej dyskografii.

Aby porwać się na nagranie płyty, która trwa aż 92 minuty, a trzy z jedenastu utworów trwają powyżej 10 minut trzeba być naprawdę pewnym zarówno swoich umiejętności, jak i wysokiej jakości stworzonego produktu. W przypadku Iron Maiden trudno jest mówić o braku doświadczenia czy umiejętności, ale już nie takie zespoły "rozkładały się" na tak długich płytach.

Nowy album "Ajronów" powstał w tym samym studiu nagraniowym co płyta "Brave New World" z 2000 roku, a producentem "The Book Of Soul" był stary znajomy zespołu Kevin Shirley. Jak twierdzą sami muzycy wspaniała atmosfera panująca w trakcie sesji nagraniowych (Bruce Dickinson: Czuliśmy się jak w domu, a pomysły same przychodziły) miała decydujący wpływ na dużą ilość i wysoką jakość nagranego materiału. 

"The Book Of Souls" mieni się różnymi barwami. Są na tej płycie klasyczne utwory heavy metalowe, jest hard rock w stylu Deep Purple (np. otwierający płytę "If Eternity Should Fall"), są wreszcie prog-metalowe, trwające po kilkanaście minut kolosy, które są perła,i w koronie tego albumu: "The Red And The Black", "The Book Of Souls" i opus magnum płyty, zamykający całość "Empire Of The Clouds". Te trzy kompozycje zdumiewają zmianami tempa, bogactwem solówek gitarowych, wyczuciem, z jakim śpiewa Bruce Dickinson (znakomicie przechodzi od wysokiego śpiewu po deklamacje). Zresztą cała płyta jest popisem umiejętności każdego z muzyków Iron Maiden. Każdy z nich dokłada cegiełkę do monumentalnego gmachu, jakim jest "The Book Of Souls". Tutaj mamy znakomitą solówkę na gitarze, tam popis perkusisty, tu z kolei Bruce Dickinson pokazuje co umie zrobić z wokalem.

Słuchając tego albumu czas upływa niezauważalnie. Płyta się kończy, a my ze zdziwieniem stwierdzamy, że właśnie minęło kolejne 90 minut naszego życia. Ale jednocześnie mamy poczucie, że nie był to czas zmarnowany, lecz poświęcony na poznanie czegoś bardzo wartościowego. I to jest największa wartość tej płyty. 

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

Bartosz 'Administratorr' Marmol wraca z nowym projektem

2020-12-03

Dziś odbyła się premiera debiutanckiego singla projektu Dildo Baggins zatytułowanego "Bezglutenowy".

Czytaj więcej...

T.Day i Maciej Lipina z nowym teledyskiem

2020-12-03

Odbyła się premiera nowego singla duetu Tomasz Dzień (nagrywa pod szyldem T.Day) / Maciej Lipina. Nowa kompozycja jest zatytułowana „Gdzie Jest Dom”.

Czytaj więcej...

Julia Maria Dobrowolska zaprasza do 'Posłuchania' jej debiutu

2020-12-03

Jutro trafi do sprzedaży płyta „Posłuchaj” Julii Marii Dobrowolskiej – wokalistki, autorki tekstów, kompozytorki, aranżerki oraz studentki III roku warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Czytaj więcej...

Till Lindemann w niezwykłym duecie

2020-12-02

Wokalista grupy Rammstein nagrał singel ze znanym skrzypkiem Davidem Garrettem.

Czytaj więcej...

'Kłamstwo' Muńka Staszczyka

2020-12-02

„Kłamstwo” to singel zamykający promocję solowej płyty Muńka Staszczyka „Syn miasta”.

Czytaj więcej...

Disout prezentuje debiutancki teledysk

2020-12-02

Grupa Disout wydała pierwszy w swojej karierze teledysk do kompozycji "Dissonance".

Czytaj więcej...

Warszawskie trio Eddie zapowiada nowy singel

2020-12-02

Po prezentacji na antenie Radia, licznych występach w warszawskich klubach, włączając w to sławną „Stodołę” i supportowaniu Luxtorpedy, warszawskie trio jest gotowe rozpocząć nowy etap swojej kariery. 8 stycznia ukaże się nowy singel Eddie, a tydzień temu premierę miała piosenka "Leftovers".

Czytaj więcej...

'Z Domowego Śpiewnika' Moniuszki na jazzowo

2020-12-02

Opus Series wydało bardzo ciekawą propozycję zarówno dla fanów muzyki klasycznej, jak i jazzu.

Czytaj więcej...

Poziom Prywatny wydał drugą płytę

2020-12-01

Jeden z najciekawszych rodzimych projektów okołojazzowych Poziom Prywatny wydał drugą płytę studyjną.

Czytaj więcej...

Wu-Tang Clan w Texasie

2020-12-01

Grupa Texas nawiązała współpracę z legendą rapu - grupą Wu-Tang Clan. Dziś o godzinie 13:00 odbędzie się premiera kipu do ich wspólnej kompozycji "Hi".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania