Newsy muzyczne

Solowy album Krzysztofa Cugowskiego za miesiąc

9 października ukaże się piąty album studyjny byłego wokalisty Budki Suflera.

W niespełna rok po zakończeniu działalności "Budki Suflera", spektakularnym sukcesie występu zespołu na 20 Przystanku Woodstock, utytułowany artysta, posiadający jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów na Polskiej scenie, Krzysztof Cugowski nie zamierza udać się na rockową emeryturę. Dowodem na to jest nowy solowy album zatytułowany  "Przebudzenie".

To piąty solowy krążek w dyskografii wokalisty, ale w zasadzie trzeci z materiałem premierowym po ponad 30-letniej przerwie. Spotkanie z młodym, utalentowanym pochodzącym z Wrocławia pianistą, kompozytorem i producentem muzycznym, Stefanem Gąsieńcem zaowocowało stworzeniem płyty "Przebudzenie".

Jest to zbiór solidnych rockowych kompozycji, opartych o mocne scenicznie i ładne estetycznie, popowe aranże. Album ma długość klasycznego zestawu 10 piosenek, nie przekraczającego 45 minut. Tak jak kiedyś, gdy muzyka była tworzona z myślą o umieszczeniu jej na płycie winylowej. Taki dobór materiału muzycznego spowodował, że nie ma tu miejsca na piosenki przypadkowe.

Mocną strona "Przebudzenia" są niebanalne teksty, nad wyraz aktualne i traktujące o naszej rzeczywistości. Nie są to typowe teksty piosenek popowych, raczej ocierają się o formułę protest songów. Są dojrzałą analizą tego co nas otacza i dotyczy na co dzień, idealnie pasującą do emploi wokalisty.

Krzysztof Cugowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rockowych wokalistów na polskiej scenie muzycznej. Absolwent  Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublinie skąd pochodzi. Artysta znany jest przede wszystkim ze swojej działalności w zespole Budka Suflera, której był założycielem i wokalistą przez większość czasu jej istnienia (1969-2014). Wraz z zespołem, jak i solowo, ma na swoim koncie dziesiątki płyt, które osiągały rekordy popularności i sprzedaży, jak "Cień wielkiej góry", "Cisza", "Nic nie boli, tak jak życie" (sprzedała się w ponad milionowym nakładzie) czy "Bal wszystkich świętych". Utwory takie jak "Sen o dolinie", "Twoje radio", "Cisza", czy "Takie tango" od lat nieustannie obecne są w rozgłośniach radiowych w Polsce.

W latach 1978-1983 rozpoczął karierę solową.  W ciągu tych kilku lat nagrał dwa albumy - "Wokół cisza trwa" i "Podwójna twarz" - a także współpracował z takimi grupami jak Spisek i Cross.W 1984 roku Cugowski zdecydował się na powrót do macierzystej grupy. Jeszcze w latach 80 - tych zespół nagrał takie albumy, jak "Czas czekania, czas olśnienia", "Giganci tańczą" i "Ratujmy co się da!!".

Lata 90 - te okres wytężonej pracy i największego sukcesu komercyjnego dla zespołu, którego  to charyzmatyczny i rozpoznawalny głos wokalisty jest niewątpliwą wizytówką.  Krzysztof Cugowski w 1999 roku wznowił swoją karierę solową wydając płytę "Kolędy", na której znalazły się jego wersje takich utworów, jak "Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem" czy "Jezus malusieńki". Dwa lata później nagrał album rhythm'n'bluesowy "Integralnie". Wspomógł go wówczas muzyk jazzowy Wojciech Karolak. Cugowski wybrał na potrzeby tego wydawnictwa dwanaście ulubionych kawałków innych wykonawców, m.in. "Czerwony jak cegła" grupy Dżem, "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty, "Move Over" Janis Joplin czy "Seagull" zespołu Bad Company.

Krzysztof Cugowski odznaczony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej. 


Źródło: Rockers Pro

Pokrewne wątki:

Slipknot wydał nowy singel

2019-07-22

Grupa Slipknot zaprezentowała "Solway Firth" - drugi utwór poprzedzający wyczekiwany szósty album kapeli "We Are Not Your Kind", który ukaże się 9 sierpnia.

Czytaj więcej...

Hammerfall na dwóch koncertach w Polsce

2019-07-22

Hammerfall, jedna z najlepszych power metalowych formacji, wystąpi w lutym w Warszawie oraz Krakowie.

Czytaj więcej...

Reedycja "Holy War" łódzkiego Blitzkriegu

2019-07-22

Po 28 latach wznowiony został na CD jedyny album łódzkiej nowofalowej grupy Blitzkrieg zatytułowany "Holy War".

Czytaj więcej...

Brass Federacja wydała debiutancką płytę

2019-07-22

Do sprzedaży trafiła płyta "Go, Go To Be On Time!" warszawskiego brass-bandu Brass Federacja.

Czytaj więcej...

Ander wyda "...Potrwa Wiecznie"

2019-07-21

Pochodzący ze Słupska producent Arkadiusz Sroka czyli Ander zapowiedział wydanie nowej płyty, która ukaże się 23 września.

Czytaj więcej...

Audra powraca po 10 latach

2019-07-21

Jedna z najbardziej cenionych amerykańskich grup post-punkowych Audra opublikowała pierwszy premierowy materiał od dekady.

Czytaj więcej...

Premierowy utwór Karoliny Czarneckiej

2019-07-21

Singel "Módl się za nami” zapowiada nową płytę Karoliny Czarneckiej, która ukaże się jesienią tego roku nakładem wytwórni Kayax.

Czytaj więcej...

The Pop Group wyda reedycję debiutu

2019-07-20

1 listopada, pod szyldem wytwórni Mute, ukaże się reedycja debiutanckiego „Y” legendarnego zespołu The Pop Group.

Czytaj więcej...

Beth Hart zapowiada nową płytę

2019-07-20

27 września ukaże się nowy studyjny album Beth Hart zatytułowany "War In My Mind".

Czytaj więcej...

Dog Eat Dog na dwóch koncertach w Polsce

2019-07-19

Amerykańska grupa Dog Eat Dog zaprezentuje się w październiku na dwóch koncertach w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania