Newsy muzyczne

Recenzja: Chłopcy Kontra Basia - "O"

Chłopcy Kontra Basia (Basia Derlak) wydali drugą w swojej karierze płytę.

Album rozpoczyna „O Dziwożonie Zielarce”, wokalistka śpiewa: „chciałeś bajkę, oto masz bajkę”. Czy album faktycznie jest bajką? Na pewno tego się oczekuje od etno-jazzowej formacji, która w obecnym składzie (Barbara Derlak, Marcin Nenko, Tomasz Waldowski) działa już pięć lat.

Na pewno bajką jest formuła albumu budowana przez serię opowieści. Większość piosenek jest „O” czymś. Okazuje się, że można złożyć nastrojową muzyczną gawędę bez przewagi formy nad treścią. Artyści zasługują na pochwałę za instrumentarium. Obok obok standardowego już dla nich zestawu „klarnet, kontrabas, perkusjonalia, fortepian” rozbrzmiewa również trąbka. Jest szczególnie zauważalna w „Pieśni zamkniętej”, kiedy to w końcowej części utworu muzyka cichnie, jakby się kończyła, a tu..bach! Jest dęte solo, w którym wspomniana trąbka jest naprawdę miłą niespodzianką. Równie ujmujący jest klarnet w „O tym, jak zmarły Biedak z Nędzą” oraz molowy fortepian prowadzący nas przez większość „O pojedynku ostatnich czarmistrzów” (później instrumentarium się rozwija). Plus należy się również za perkusjonalia w „O czarnym mieście”! Niestety dla równowagi są też piosenki, które aż takiej sympatii we mnie nie wzbudziły, chociaż trudno im zarzucić brak poprawności. Mam tu na myśli „O królu – wężu” i „O dwóch górach”, którym w mojej subiektywnej opinii brak „tego czegoś”, co powoduje, że się wraca do piosenek. 

Wokalistka Basia Derlak choć chwilami brzmi zbyt słodko „O Wielkiej”, tak doskonale wręcz recytuje w „Rzeczy o ilurozyczności słowa, czyli rak, groch i święty Roch”! Nie brakuje także humorystycznego przymrużenia oka w tekstach. Myślę tu o słodko-gorzkiej wspomnianej już piosence „O Wielkiej” oraz o „O Tomaszu Klarneciście” - kto orientuje się w działalności zespołu wie, że specjalistą ds. klarnetu można nazwać nie Tomasza Waldowskiego, a Basię Derlak! Warto wspomnieć jeszcze o chórze śpiewającym w epilogowym utworze „O święcącej Dorocie”. Zaskakuje. Czy pozostała część albumu również? Zespół jest wierny swojej stylistyce, jednak w poszczególnych utworach są przemycane smaczne niespodzianki i to przede wszystkim one powodują, że warto zapoznać się z płytą.

Autor: Natalia Zakolska

Pokrewne wątki:

Poziom Prywatny wydał drugą płytę

2020-12-01

Jeden z najciekawszych rodzimych projektów jazzowych Poziom Prywatny wydał drugą płytę studyjną.

Czytaj więcej...

Wu-Tang Clan w Texasie

2020-12-01

Grupa Texas nawiązała współpracę z legendą rapu - grupą Wu-Tang Clan. Dziś o godzinie 13:00 odbędzie się premiera kipu do ich wspólnej kompozycji "Hi".

Czytaj więcej...

Czeski festiwal Hradecký slunovrat zaprasza polskich wykonawców

2020-12-01

8. edycja festiwalu Hradecký slunovrat odbędzie się w dniach 24 - 26.06.2021 r. i "Welcome scena" jest doskonałą okazją również dla wykonawców z Polski do zaprezentowania własnej twórczości w Czechach.

Czytaj więcej...

Behemoth i Arch Enemy na jednym koncercie w Polsce

2020-12-01

Behemoth oraz Arch Enemy zaprezentują się polskim fanom 17 października 2021 roku w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Zespoły udadzą się w co-headlinerskie tournée po Europie wraz z dwójką gości specjalnych: Carcass i Unto Others (dawne Idle Hands).

Czytaj więcej...

Hiromi wystąpi w Warszawie

2020-11-30

Słynna japońska pianistka zawita 18 kwietnia do warszawskiego Domu Pod Orłami.

Czytaj więcej...

Toto wróci do Warszawy po 6 latach

2020-11-30

Słynna amerykańska grupa TOTO wystąpi 1 sierpnia przyszłego roku w warszawskiej hali Torwar. Będzie to czwarty koncert tego zespołu w stolicy.

Czytaj więcej...

Steven Wilson sprzedał płytę za 10 tysięcy funtów

2020-11-30

Steven Wilson przygotował wyjątkowy egzemplarz swojego najnowszego albumu „THE FUTURE BITES”. Wydanie „ULTRA DELUXE BOXSET ON OBSOLETE MEDIA”, które ma tylko jedną sztukę, zostało sprzedane za 10 tys. funtów, czyli równowartość 50 tys. złotych.

Czytaj więcej...

Olena walczy z jesiennym przesileniem

2020-11-30

Wokalistka i autorka tekstów Olena wydała pierwszy singel zapowiadający jej nowy drugi album, który ukaże się wiosną przyszłego roku.

Czytaj więcej...

Solomun nagrał post-punkowy singel

2020-11-30

Solomun prezentuje nowy singiel “Kreatur Der Nacht”, nagrany z grupą Isolation Berlin. Towarzyszy mu teledysk w reżyserii Fatiha Akina.

Czytaj więcej...

Damian Lange wydał debiutancki album

2020-11-29

Wokalista grup Transsexdisco i Romantycy Lekkich Obyczajów wydał debiutancką płytę "Dramatematyka".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania