Newsy muzyczne

Obejrzyj portret szaleństwa L.U.C.

Do sieci trafił film dokumentalny "Mów co chcesz" Małgorzaty Maszkiewicz.

Miał to być zwykły making off z uroczystego koncertu z okazji jedenastolecia twórczości Łukasza L.U.C Rostkowskiego, laureata m.in. Paszportów Polityki, Yacha i Mateusza Trójki. Przypadkowo zarejestrowane wypowiedzi, zmagania z przeciwnościami losu a finalnie niebezpieczny wypadek podczas koncertu na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej zmieniły jednak tor montażu filmu. Przewrotność i mistycyzm sytuacji zainspirowały Małgorzatę Maszkiewicz do opowiedzenia pewnej historii. 

Oprócz ukazania portretu szalonego, niezłomnego artysty z twórczym ADHD wyłania się dość przerażający obraz tego jak ogromny wpływ na nasz los mają nasze własne myśli i słowa. To oparty na faktach artystyczny dokument o kreowaniu rzeczywistości. Artysta igrając z losem tworzy spektakl na wielu płaszczyznach a zarazem nieświadomie przepowiada własne wypadki. 

Niemożliwość dokręcania dodatkowych materiałów zmusiła autorkę filmu do reżyserii praktycznie na "stole montażowym".

W filmie oprócz L.U.C pojawiają się także artyści, którzy wzięli udział w jedenastoleciu m.in. Leszek Możdżer, Urszula Dudziak, Wienio i Natalia Grosiak.

Małgorzata SAMOHA Maszkiewicz: Ten film to dla mnie montażowy eksperyment, próba zmierzenia się z dłuższą formą. Mam świadomość jego niedoskonałości ponieważ zrobiłam go właściwie z materiałów, które nie miały scenariusza i miały być tylko luźną dokumentacją. Wierzę jednak, że ta tragikomiczna historia o determinacji, szaleństwie i pokonywaniu przeciwności losu była warta podjęcia tej próby.

L.U.C: Cała ta sytuacja ma tyle płaszczyzn, przewrotności (także dosłownych) oraz wątków ile szczątków mózgu ludzkość traci koło piątku. Nie umiem się jeszcze odnieść do tej historii, ale jest mi miło, że ktoś zadał sobie tyle trudu by spróbować to opowiedzieć, w dodatku z tak poszarpanych materiałów. To był przełomowy i najtrudniejszy moment mojego życia. Starałem się uśmiechać i robić swoje choć sypało mi się w życiu kolejno prawie wszystko. Mam nadzieję, że film ten mimo wszystko nastroi do pozytywnego myślenia, ale przede wszystkim uświadomi siłę naszych myśli i słów. To chyba także film o lekcji pokory i dystansu do naszych perfekcyjnych jak retuszowane modelki planów. A przy okazji niezwykła pamiątka z mojego 11-lecia, za którą dziękuję Gosi.


Pokrewne wątki:

A_GIM stworzył soundtrack do gry

2020-09-26

A_GIM wraca z nowym materiałem. Tym razem założyciel formacji Öszibarack i Nervy, a ostatnio jedna z kluczowych postaci polskiej sceny techno, nagrał soundtrack do gry „This is the Zodiac Speaking”.

Czytaj więcej...

25 lat debiutanckiego albumu Rammstein

2020-09-26

Debiutancki album Rammstein „Herzeleid” w nowej limitowanej wersji.

Czytaj więcej...

Royal Blood wrócili z nowym singlem

2020-09-25

Pierwsza zapowiedź wyczekiwanego przez fanów nowego albumu, który planowany jest na wiosnę 2021 roku.

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowego albumu Lunatic Soul

2020-09-25

„The Passage” to pierwsza muzyczna odsłona z nadchodzącego albumu Lunatic Soul, zatytułowanego „Through Shaded Woods”. Tym razem Mariusz Duda zabiera nas w muzyczną podróż zainspirowaną skandynawskim i słowiańskim folkiem.

Czytaj więcej...

Nowy singel Pixies

2020-09-25

Grupa kierowana przez Franka Blacka podzieliła się nowym utworem "Hear Me Out".

Czytaj więcej...

Mr. Bungle wyda nową wersję demo z 1986 roku

2020-09-25

Ukazał się nowy singel supergrupy Mr. Bungle, w składzie której jest m.in. Mike Patton z Faith No More.

Czytaj więcej...

Pink Freud zapowiada nowy album

2020-09-24

Najbardziej rockandrollowy zespół jazzowy wraca po kilkuletniej przerwie z nową płytą. Album „piano forte brutto netto” ukaże się już w październiku 2020 nakładem wytwórni Mystic Production.

Czytaj więcej...

Al Jourgensen na nowym singlu Static-X

2020-09-24

Lider grupy Ministry użyczył swojego wokalu w kompozycji "Dead Souls" grupy Static-X.

Czytaj więcej...

Rosyjskie Shortparis wydało nowy utwór

2020-09-24

Utwór "CluckCluckCluck (Structures Don't Take To The Streets)" to pierwszy zwiastun nowej muzyki od czasu wydania albumu z 2019 roku zatytułowanego “Thus The Steel Was Tempered”.

Czytaj więcej...

Nowy teledysk od Stevena Wilsona

2020-09-24

Były lider grupy Porcupine Tree kontynuuje promocję solowego albumu "The Future Bites" wydanego w czerwcu tego roku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania