Newsy muzyczne

Koncertowy album od Tinariwen

20 listopada trafi do sprzedaży nowy live album formacji Tinariwen zatytułowany „Live In Paris, Oukis N’Asuf”.

Materiał na płytę został zarejestrowany 13 grudnia podczas bardzo wyjątkowego koncertu w the Bouffes du Nord w Paryżu. Na scenie wraz z muzykami pojawiła się 75-letnia dama kultury Tuaregów Lalla Badi.

Tytuł albumu „Oukis N’Asuf” w dosłownym tłumaczeniu oznacza zabierz, zapomnij, przebolej stratę. „Asuf” natomiast to tęsknota, w tym przypadku związana z poczuciem odseparowania od obozu Tuaregów. 

„Kiedy czujesz się „asuf” odczuwasz dreszcze na całym ciele” – mówi basista formacji Eyadou ag Leche.

Koncert zarejestrowany w Paryżu to hipnotyczny wieczór z gitarą i  tindé (mała moździerzowa perkusja pokryta skórą z kozy), które zazwyczaj mają inną oprawę, wokół ognia  w Płd. Algierii czy na dziedzińcu domu w Płn. Mali. To wyjątkowe show było ostatnim występem zespołu w ramach wielkiego tournée promującego ostatni krążek „Emmaar”.

Lalla Badi, która jest królową tindé (słowo oznacza instrument, którego używają wyłącznie kobiety oraz poetycki repertuar prezentowany podczas wyjątkowych okazji i odświętnych ceremonii) pochodzi z Timiaoune z odległego południa algierskiej Sahary, obecnie mieszkająca w Tamanrasset. W latach 70-tych stała się mentorką dla tuareskiej społeczności z powodu zaangażowania w sprawy Tuaregów oraz mistrzostwu jakie osiągnęła w uprawianiu wyjątkowego gatunku muzycznego. W tamtym czasie wyruszyła wraz z innymi koczownikami do Libii w poszukiwaniu lepszego życia.

Członkowie zespołu Tinariwen również uciekali przed represjami oraz szerzącą się suszą w Płn. Mali. Po drodze osiedli w Algierii. Lalla Badi przyjęła ich pod swoje skrzydła stając się dla nich niejako matką czy starszą siostrą. W Paryżu wystąpiła u ich boku na scenie. Był to jej pierwszy od 30 lat występ w tym mieście. 


Źródło: Mystic

Pokrewne wątki:

Requiem Records przypomni Ziemię Mindel Würm

2020-07-02

Latem tego roku do sprzedaży trafi album zapomnianego już trójmiejskiego duetu Ziemia Mindel Würm.

Czytaj więcej...

GIGCity.tv czyli nowe doświadczenie koncertowe

2020-07-02

Nie możesz dotrzeć na koncert? A może po prostu chcesz obejrzeć go w swoim domu? Witaj w GIGCity.

Czytaj więcej...

Nowa data warszawskiego koncertu alt-j

2020-07-02

Koncert brytyjskiej grupy, który pierwotnie miał się odbyć 17 lipca tego roku w warszawskim EXPO XXI został przeniesiony na przyszły rok.

Czytaj więcej...

Poznaliśmy skład zespołu MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA 2020

2020-07-02

Poznaliśmy skład zespołu MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA 2020, który stworzyli: Daria Zawiałow, Król oraz Igo. Artyści wspólnie nagrali tegoroczny hymn trasy – „Świt”.

Czytaj więcej...

Paweł Pilichowicz z nowym klipem "Lustro i portret"

2020-07-02

Dwa lata po ukazaniu się na rynku muzycznym płyty „ Życia szczegół” Paweł Pilichowicz kończy promocję krążka ostatnim singlem "Lustro i portret".

Czytaj więcej...

A Certain Ratio wróci po 12 latach

2020-07-01

28 sierpnia ukaże się pierwszy od 12 lat album manchesterskiej legendy post-punka A Certain Ratio.

Czytaj więcej...

Wspólny album kakofoNIKT i Chóru Pogłosy

2020-07-01

"Wyraj" to propozycja dla miłośników awangardy, folku, industrialu, muzyki poważnej i etno.

Czytaj więcej...

Kolejna zapowiedź nowej płyty Bebel Gilberto

2020-07-01

"Na Cara" to tytuł nowego singla królowej bossa novy Bebel Gilberto.

Czytaj więcej...

Warszawski koncert Pentatonix w nowej lokalizacji

2020-07-01

Najsłynniejszy na świecie zespół a capella przyjedzie do Polski w maju 2021 roku. Wydarzenie odbędzie się w warszawskiej hali Torwar.

Czytaj więcej...

The Pineapple Thief wyda nową płytę

2020-06-30

4 września ukaże się nowy studyjny album formacji The Pineapple Thief zatytułowany „Versions Of The Truth”. Krążek zwiastuje utwór „Demons”, do którego powstał także klip, za którego reżyserię odpowiada George Laycock.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania