Newsy muzyczne

Hinduski album gitarzysty Radiohead

Wspaniałą mieszankę muzyki arabskiej, hinduskiej i zachodniej skrywa nowe wydawnictwo gitarzysty Radiohead, Jonny'ego Greenwooda, zatytułowane "Junun". Zarejestrowany w Indiach album jest już do nabycia.

Jonny wybrał się do Indii na początku 2015 roku, aby tworzyć  nową muzykę. Robił to wespół z izraelskim kompozytorem Shyem Benem Tzurem, który dzieli swój czas między Indie i Izrael, oraz lokalnymi muzykami hinduskimi, skrywającymi się pod nazwą The Rajasthan Express.

"Kiedy byłem na pustyni Negew w południowym Izraelu kilka lat temu, usłyszałem zespół grający dziwną mieszankę muzyki arabskiej i hinduskiej, na arabskich skrzypcach o nazwie rehab. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie słyszałem" – wspomina Jonny początki współpracy z izraelskim artystą. "Jak się później dowiedziałem, najlepsze utwory w tym gatunku skomponował Shye Ben Tzur. Postanowiłem dowiedzieć się  o nim czegoś więcej".

Nagrania odbyły się w pochodzącym z XV wieku Mehrangarh Fort w Jodhpur, zamienionym na studiu nagraniowe. Za konsoletą siedział wieloletni współpracownik Radiohead, Nigel Godrich. Na płycie znalazły się także kompozycje Bena Tzura, łączące w sobie element ekstatycznej muzyki qawwali oraz muzyki żydowskiej.

Tę wyjątkową wyprawę Jonny'ego Greenwooda do Indii uwiecznił kamerą słynny, nominowany do Oscara reżyser Paul Thomas Anderson ("Aż poleje się krew"). Efektem jest film dokumentalny, zatytułowany tak samo jak płyta, "Junun". Obraz zadebiutował 8 października 2015 roku podczas New York Film Festival.

 


Źródło: Warner Music

Pokrewne wątki:

Kadebostany zagra w Warszawie

2019-06-24

Szwajcarska grupa Kadebostany, która była jedną z gwiazd warszawskiego Orange Warsaw Festival w 2015 roku, wróci do stolicy na klubowy koncert.

Czytaj więcej...

Sting wróci do Polski

2019-06-24

2 listopada Sting wystąpi w krakowskiej Tauron Arenie.

Czytaj więcej...

Zobacz występ ZAGI z Pawłem Domagałą

2019-06-24

Paweł Domagała gościnnie w utworze Zagi - "Korzeniami". Zobacz występ nagrany w hotelowym pokoju w Sopocie.

Czytaj więcej...

Hocico zapowiada nowy album

2019-06-21

Meksykański duet electro-industrialny Hocico wyda w lipcu nową płytę zatytułowaną "Artificial Extinction".

Czytaj więcej...

Reedycja "Sennych Wędrówek" Klanu

2019-06-21

28 czerwca do sprzedaży trafi reedycja albumu "Senne Wędrówki" grupy Klan, która w tym roku obchodzi 50 rocznicę powstania.

Czytaj więcej...

Scooter wróci do Polski na trzy koncerty

2019-06-21

Po środowym znakomitym występie w warszawskiej hali Torwar grupa Scooter zaanonsowała trzy kolejne koncerty w Polsce, które odbędą się wiosną przyszłego roku.

Czytaj więcej...

Der Weg Einer Freiheit i Downfall Of Gaia dwa razy w Polsce

2019-06-20

Der Weg Einer Freiheit oraz Downfall Of Gaia zagrają w Polsce dwukrotnie: 10 września, w warszawskim klubie Pogłos oraz 17 września 2019, we wrocławskim DK Luksus.

Czytaj więcej...

JoBee Project przedstawiła "Burning Sense"

2019-06-20

JoBee zasiewa ogień w nowym singlu „Burning Sense” z nowego albumu "The Beginning”. Surrealistyczny videoklip artystka nagrała w Tel Avivie ubrana w mistyczny kostium.

Czytaj więcej...

Iris wyda "Six"

2019-06-19

Jedna z najsłynniejszych amerykańskich grup synthpopowych Iris wraca z nową płytą po 5-letniej przerwie.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska nagrała nowy teledysk

2019-06-19

“Hey You” to nowy singiel i teledysk Marty Zalewskiej promujący jej debiutancką ubiegłoroczną płytę.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania