Newsy muzyczne

Recenzja: Massive Attack - "Ritual Spirit"

Pierwsze od pięciu lat nowe wydawnictwo Massive Attack jest istotne przede wszystkim z powodu jednej z czterech kompozycji, które tam trafiły.

"Ritual Spirit" to zaledwie cztery kompozycje, co może wywoływać spory niedosyt u fanów Massive Attack oczekujących od 2010 roku na nowe nagrania tego zespołu. Podobno jest to jedynie zapowiedź pełnoprawnego albumu, który ma się ukazać jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Poczekamy, zobaczymy...

Tymczasem po wysłuchaniu "Ritual Spirit" niedosyt przechodzi w lekkie rozczarowanie. Wydawnictwo to nie wzbudza u słuchacza zwiększonego bicia serca, nie zapada na dłużej w pamięci. Nie pomogło zaproszenie do tych nagrań Roots Manuvy, Young Fathers czy Azekela. Niby zespół próbuje kombinować z brzmieniem, ale odnoszę wrażenie, że nie wie, w kierunku jakiej stylistyki iść. Czy ma być bardziej tanecznie ("Dead Editors"), czy soulowo ("Ritual Spirit") czy też transowo ("Voodoo in My Blood"). 

I można byłoby mówić o kompletnej klapie, gdyby nie genialny utwór "Take It There" zamykający ep-kę. W jego nagraniu wziął udział Tricky, którego nie słyszeliśmy w nagraniach Massive Attack od 20 lat. Wraz z 3D i Daddym G stworzył on w tej "dusznej", triphopowej kompozycji świetne trio wokalne, a całość w końcu brzmi tak, jak powinien brzmieć klasyczny numer Massive Attack. Jest mrok, jest ta charakterystyczna dla tego zespołu "kwasowość", jest trans. I właśnie "Take It There" jest właściwie jedynym powodem, dla którego warto sięgnąć po "Ritual Spirit" i warto nadal czekać na kolejne nagrania Massive Attack.  

Autor: Grzegorz Szklarek

Pokrewne wątki:

A_GIM stworzył soundtrack do gry

2020-09-26

A_GIM wraca z nowym materiałem. Tym razem założyciel formacji Öszibarack i Nervy, a ostatnio jedna z kluczowych postaci polskiej sceny techno, nagrał soundtrack do gry „This is the Zodiac Speaking”.

Czytaj więcej...

25 lat debiutanckiego albumu Rammstein

2020-09-26

Debiutancki album Rammstein „Herzeleid” w nowej limitowanej wersji.

Czytaj więcej...

Royal Blood wrócili z nowym singlem

2020-09-25

Pierwsza zapowiedź wyczekiwanego przez fanów nowego albumu, który planowany jest na wiosnę 2021 roku.

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowego albumu Lunatic Soul

2020-09-25

„The Passage” to pierwsza muzyczna odsłona z nadchodzącego albumu Lunatic Soul, zatytułowanego „Through Shaded Woods”. Tym razem Mariusz Duda zabiera nas w muzyczną podróż zainspirowaną skandynawskim i słowiańskim folkiem.

Czytaj więcej...

Nowy singel Pixies

2020-09-25

Grupa kierowana przez Franka Blacka podzieliła się nowym utworem "Hear Me Out".

Czytaj więcej...

Mr. Bungle wyda nową wersję demo z 1986 roku

2020-09-25

Ukazał się nowy singel supergrupy Mr. Bungle, w składzie której jest m.in. Mike Patton z Faith No More.

Czytaj więcej...

Pink Freud zapowiada nowy album

2020-09-24

Najbardziej rockandrollowy zespół jazzowy wraca po kilkuletniej przerwie z nową płytą. Album „piano forte brutto netto” ukaże się już w październiku 2020 nakładem wytwórni Mystic Production.

Czytaj więcej...

Al Jourgensen na nowym singlu Static-X

2020-09-24

Lider grupy Ministry użyczył swojego wokalu w kompozycji "Dead Souls" grupy Static-X.

Czytaj więcej...

Rosyjskie Shortparis wydało nowy utwór

2020-09-24

Utwór "CluckCluckCluck (Structures Don't Take To The Streets)" to pierwszy zwiastun nowej muzyki od czasu wydania albumu z 2019 roku zatytułowanego “Thus The Steel Was Tempered”.

Czytaj więcej...

Nowy teledysk od Stevena Wilsona

2020-09-24

Były lider grupy Porcupine Tree kontynuuje promocję solowego albumu "The Future Bites" wydanego w czerwcu tego roku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania