Newsy muzyczne

Recenzja: Hey - "Błysk"

Grupa Hey wróciła do tworzenia piosenek, które - zgodnie z tytułem nowej płyty - błyszczą.

Po dwóch dość eksperymentalnych albumach muzycy zespołu przystali na prośbę Katarzyny Nosowskiej i stworzyli materiał mniej odjechany, co nie znaczy, że nie jest on świeży i interesujący. Już otwierający album numer tytułowy niezwykle wkręca powtarzalnym, wybijanym rytmem perkusyjnym i deklamacją wokalistki, osadzoną w stylu Patti Smith z wymownym tekstem: Znasz mnie/Dzielę się przez siebie tak jak liczby pierwsze/Pomnożona przez tą pustkę jak przez zero, daję pustkę. Zaś w syntezatorowo-klaskanym „Szumie” Nosowska deklaruje: Męczy mnie szum/Zmęczył wszechwiedzący tłum/Chcę jechać do wód/Zażyć ciszy, ziół, spokojnego snu. Oba numery zwracają uwagę także czasem trwania – niespełna 3 minuty. Być może jest to wpisanie się w panujący trend, by utrzymać uwagę słuchacza przez całą płytę, choć w przypadku Heya nie ma i nie było nigdy takiej potrzeby. Natomiast singlowy „Prędko, prędzej” pulsuje wraz przetworzonym riffem, a w dalszej części - świetną solówką na gitarze. Opatrzony został dość publicystycznym tekstem autorki: Derby kraju, derby co dzień/Gdzie czerń w tęczę, a tęcza w czerń i bardzo śpiewnym refrenem: Pstryknij na raz/Potrzyj palce dwa/Tyle to trwa/Tyle życia masz/Jesteś jak sen/drzemka z której świat/Obudzi się/I będzie trwał... Z kolei utwór „2015” wydaje się być kluczowy dla całego krążka. Nawet jeśli partia basu zwłaszcza we wstępie kojarzy się z „One Of These Days” Pink Floyd, to numer urzeka zwartą formą i kolejnym pamiętnym tekstem Nosowskiej: To pierwszy taki rok/Gdy samotność znużyła mnie/Pierwszy taki rok/Gdy przez fosę rzuciłam most. Uwagę zwraca także kolejny „rytmik” zatytułowany „Dalej”, który swoją alt-popową i niemalże wykrzyczanym refrenem bardzo ożywia płytę. Zaś sam wydźwięk utworu może kojarzyć się trochę z dokonaniami Marii Peszek. Ciekawie wypada dość wykręcony muzycznie, ponownie klaskany i intensywny „Hej Hej Hej”, z „zaciągającym” głosem Katarzyny, podejmującej pewien dość bieżący społecznie temat. Z kolei nieco „depeszowo” pobrzmiewa „I Tak W Kółko”, z szarpiącą gitarą, chłodzącym syntezatorem tle i „rozlewającym się” refrenem. Punktem kulminacyjnym płyty wydaje się być jednak utwór „Cud” z przepięknym, zaczerpniętym jakby z „Imagine” Johna Lennona fortepianem. Pomimo ponurego tekstu, utwór po prostu urzeka. Całość zamykają natomiast miłosne „Historie” z jeszcze jedną nosowską perłą liryczną: Czemu w klapach płaszcza na nogawkach i we wszystkich szwach/Znosisz mi do domu strachy, cudzy lament zamiast róż, będące jedną z najbardziej bezpośrednich piosenek zespołu, nagranych w XXI w.

Odświeżenie formuły kompozycyjnej wyszło grupie Hey na dobre. „Błysk” można spokojnie postawić na półce koło „Echosystemu” (chyba, że ma się pozostałe wydawnictwa grupy). Swoim jedenastym studyjnym albumem zespół ponownie udowodnił, że gra właściwie we własnej lidze, w której nie za bardzo ma (i potrzebuje) konkurentów.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Depeche Mode wyda kolekcję singli na winylach

2018-06-20

Seria kolekcjonerskich boxów zawierajacych single winylowe zremasterowane z oryginalnych taśm audio w legendarnym studio Abbey Road. Boxy "Speak & Spell | The 12" Singles" oraz "A Broken Frame | The 12" Singles" dostępne w sprzedaży od 31 sierpnia 2018 roku.

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź drugiej płyty Aviaries

2018-06-20

„Deaden Me” to tytuł nowego klipu wrocławskiej formacji Aviaries.

Czytaj więcej...

Dirty Projetors z nowym utworem

2018-06-20

"That’s A Lifestyle" pochodzi z nadchodzącej płyty Dirty Projectors "Lamp Lit Prose", której premiera odbędzie się 13 lipca 2018. To drugi ujawniony utwór po "Break-Thru" z tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Nowe wydawnictwo koncertowe Nick Cave & The Bad Seeds

2018-06-19

Na 28 września 2018 Nick Cave & The Bad Seeds zapowiadają nowe, specjalne wydawnictwo, zatytułowane "Distant Sky – Nick Cave & The Bad Seeds Live In Copenhagen".

Czytaj więcej...

Nowy singel Komet

2018-06-19

„Upiory w Szuwarach” to tytuł pierwszego singla zapowiadającego nową płytę warszawskich Komet, która ukaże się w przyszłym roku nakładem Thin Man Records.

Czytaj więcej...

Slash zapowiedział nowy album

2018-06-19

Premiera "Living The Dream" Slash Ft. Myles Kennedy & The Conspirators już 21 września.

Czytaj więcej...

Amorphis i Soilwork zagrają w Krakowie

2018-06-19

Fińskie Amorphis i szwedzki Soilwork wystąpią 20 stycznia w krakowskim Kwadracie.

Czytaj więcej...

Oly. przedstawia "Mapę naszych miejsc"

2018-06-19

Singel zatytułowany „Mapa naszych miejsc” zapowiada drugi album Oly.

Czytaj więcej...

Above & Beyond wróci do Warszawy

2018-06-18

Klubowa trasa koncertowa Above & Beyond rozpocznie się już tej jesieni, a jednym z przystanków zespołu będzie warszawska Progresja. Artyści promować będą najbardziej topowy i taneczny album „Common Ground”.

Czytaj więcej...

Years & Years zagra w Warszawie

2018-06-18

1 lutego brytyjska grupa Years & Years wystąpi w hali Torwar w Warszawie.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania