Newsy muzyczne

Recenzja: So Slow - "Nomads"

Na swoim drugim krążku muzycy So Slow stworzyli intrygujący soundtrack do nomadycznej natury człowieka.

Włóczęga jest zatem koszmarnym snem turysty, siedzącym w nim demonem, nad którym codziennie trzeba odprawiać egzorcyzmy – to tylko wycinek, a zarazem początek fragmentu książki „Globalizacja. I Co Z Tego Dla Ludzi Wynika” Zygmunta Baumana, który znalazł się w środku okładki „Nomads”. Te słowa trafnie oddają aurę zawartości muzycznej płyty. Otwierający dzieło epicki „Poza wszystkimi kręgami, w pewnej odległości”, podzielony na trzy części: „Sevariade”, „Le Plan Dictateur” i „Synopticon” przynosi mieszankę post rocka, progressive metalu, a nawet industrialu. Wykręcona faktura muzyczna przenika się tu z głosem Twixa (m.in. powtarzane mantrowo słowa: Wisi nad głową miecz), czyli Łukasza Jędrzejczaka, który odpowiada także za wszystkie nietypowe instrumenty pojawiające się na płycie. Swoistym przerywnikiem jest natomiast kolejny utwór „Rzeczy, które wymykają się z rąk”, który ma w sobie nerw... Republiki. Wzbogacona dodatkowo wściekłym głosem Eli Schultz, z jednej strony przeważa szalę w stronę znacznie mocniejszą, a z drugiej – nagle się urywając, zaskakująco tnie atmosferę. Nastrój na nowo rozbudowuje „Złe sformułowane pytania”, który jednocześnie za sprawą transowego rytmu, wprowadza w stan mantry, by pod koniec przyłożyć potężnym metalowym ciosem. Zaskakujące, że utwór liczy niewiele ponad 3 minuty, a udało się w nim zawrzeć sporo nastrojów i emocji. Kulminacją „Nomads” jest jednak „Księga Rogera” – kolejny epicki kolos, który wkręca, pobudza, wznosi się i opada, a to wszystko za sprawą niesamowitych rytmów. I tutaj ogromne brawa dla sekcji wybijającej – basisty Łukasza Szymańskiego, a przede wszystkim perkusisty Arka Lercha, który gra na tej płycie niczym szaman i zdaje się być jej głównym ogniwem. Natomiast zamykający krążek instrumentalny „Depaceur”, charakteryzuje metaliczny posmak oraz elektroniczna „wkładka” syntezatorowa.

Blisko 33 minuty zaklęte w „Nomads”, to przejmująca uczta dla zmysłów, nasycona intensywnością i aurą tajemniczości, która z każdym kolejnym przesłuchaniem pobudza kolejne końcówki neuronów.

Autor: Maciej Majewski
Źródło: Instant Classic

Pokrewne wątki:

Noibla z teledyskiem do "Atlantis"

2018-11-16

Klip do utworu "Atlantis" promuje album "Hesitation" krakowskiej formacji Noibla.

Czytaj więcej...

Zobacz debiutancki klip białostockiego White Noise

2018-11-16

"i Find Myself" to tytuł nowego singla białostockiej formacji White Noise.

Czytaj więcej...

Madrugada wystąpi w Warszawie

2018-11-15

20 marca w warszawskim klubie Niebo wystąpi ceniona norweska grupa Madrugada w oryginalnym składzie.

Czytaj więcej...

Dance with the Dead powróci do Warszawy

2018-11-15

Po prawie rocznej przerwie od ostatniego koncertu w Polsce jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie synthwave’u, czyli Dance With The Dead wróci do Warszawy.

Czytaj więcej...

dEUS zagra w Gdańsku

2018-11-15

Jedna z największych gwiazd belgijskiej sceny alternatywnej wystąpi 2 maja w gdańskim B90.

Czytaj więcej...

Muchy pełne "Miłości"

2018-11-14

Miłość” to pierwszy singiel zapowiadający nową płytę Much, nad którą zespół pracuje w pierwotnym składzie: Michał Wiraszko, Piotr Maciejewski, Szymon Waliszewski i Stefan Czerwiński (dołączył do zespołu w 2013).

Czytaj więcej...

Kamasi Washington wróci do Warszawy

2018-11-14

Uwielbiany w Polsce amerykański saksofonista Kamasi Washington zawita 11 marca do warszawskiej Stodoły.

Czytaj więcej...

Gutek przedstawia "Króla Złotego"

2018-11-14

Poznaliśmy drugi singel zapowiadający debiutancką płytę Gutka.

Czytaj więcej...

Death In June wyda pierwszy album od 8 lat

2018-11-14

Czołowy brytyjski neofolkowy projekt Death In June zapowiedział premierę nowej płyty.

Czytaj więcej...

Pierwsze szczegóły festiwalu Rock Na Bagnie 2019

2018-11-14

Poznaliśmy nazwy pierwszych wykonawców, którzy potwierdzili swój udział w przyszłorocznej edycji festiwalu Rock Na Bagnie w Goniądzu. Impreza odbędzie się w dniach 5-6 lipca.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania