Newsy muzyczne

Recenzja: So Slow - "Nomads"

Na swoim drugim krążku muzycy So Slow stworzyli intrygujący soundtrack do nomadycznej natury człowieka.

Włóczęga jest zatem koszmarnym snem turysty, siedzącym w nim demonem, nad którym codziennie trzeba odprawiać egzorcyzmy – to tylko wycinek, a zarazem początek fragmentu książki „Globalizacja. I Co Z Tego Dla Ludzi Wynika” Zygmunta Baumana, który znalazł się w środku okładki „Nomads”. Te słowa trafnie oddają aurę zawartości muzycznej płyty. Otwierający dzieło epicki „Poza wszystkimi kręgami, w pewnej odległości”, podzielony na trzy części: „Sevariade”, „Le Plan Dictateur” i „Synopticon” przynosi mieszankę post rocka, progressive metalu, a nawet industrialu. Wykręcona faktura muzyczna przenika się tu z głosem Twixa (m.in. powtarzane mantrowo słowa: Wisi nad głową miecz), czyli Łukasza Jędrzejczaka, który odpowiada także za wszystkie nietypowe instrumenty pojawiające się na płycie. Swoistym przerywnikiem jest natomiast kolejny utwór „Rzeczy, które wymykają się z rąk”, który ma w sobie nerw... Republiki. Wzbogacona dodatkowo wściekłym głosem Eli Schultz, z jednej strony przeważa szalę w stronę znacznie mocniejszą, a z drugiej – nagle się urywając, zaskakująco tnie atmosferę. Nastrój na nowo rozbudowuje „Złe sformułowane pytania”, który jednocześnie za sprawą transowego rytmu, wprowadza w stan mantry, by pod koniec przyłożyć potężnym metalowym ciosem. Zaskakujące, że utwór liczy niewiele ponad 3 minuty, a udało się w nim zawrzeć sporo nastrojów i emocji. Kulminacją „Nomads” jest jednak „Księga Rogera” – kolejny epicki kolos, który wkręca, pobudza, wznosi się i opada, a to wszystko za sprawą niesamowitych rytmów. I tutaj ogromne brawa dla sekcji wybijającej – basisty Łukasza Szymańskiego, a przede wszystkim perkusisty Arka Lercha, który gra na tej płycie niczym szaman i zdaje się być jej głównym ogniwem. Natomiast zamykający krążek instrumentalny „Depaceur”, charakteryzuje metaliczny posmak oraz elektroniczna „wkładka” syntezatorowa.

Blisko 33 minuty zaklęte w „Nomads”, to przejmująca uczta dla zmysłów, nasycona intensywnością i aurą tajemniczości, która z każdym kolejnym przesłuchaniem pobudza kolejne końcówki neuronów.

Autor: Maciej Majewski
Źródło: Instant Classic

Pokrewne wątki:

Nowe wydawnictwo koncertowe Nick Cave & The Bad Seeds

2018-06-19

Na 28 września 2018 Nick Cave & The Bad Seeds zapowiadają nowe, specjalne wydawnictwo, zatytułowane "Distant Sky – Nick Cave & The Bad Seeds Live In Copenhagen".

Czytaj więcej...

Nowy singel Komet

2018-06-19

„Upiory w Szuwarach” to tytuł pierwszego singla zapowiadającego nową płytę warszawskich Komet, która ukaże się w przyszłym roku nakładem Thin Man Records.

Czytaj więcej...

Slash zapowiedział nowy album

2018-06-19

Premiera "Living The Dream" Slash Ft. Myles Kennedy & The Conspirators już 21 września.

Czytaj więcej...

Amorphis i Soilwork zagrają w Krakowie

2018-06-19

Fińskie Amorphis i szwedzki Soilwork wystąpią 20 stycznia w krakowskim Kwadracie.

Czytaj więcej...

Oly. przedstawia "Mapę naszych miejsc"

2018-06-19

Singel zatytułowany „Mapa naszych miejsc” zapowiada drugi album Oly.

Czytaj więcej...

Above & Beyond wróci do Warszawy

2018-06-18

Klubowa trasa koncertowa Above & Beyond rozpocznie się już tej jesieni, a jednym z przystanków zespołu będzie warszawska Progresja. Artyści promować będą najbardziej topowy i taneczny album „Common Ground”.

Czytaj więcej...

Years & Years zagra w Warszawie

2018-06-18

1 lutego brytyjska grupa Years & Years wystąpi w hali Torwar w Warszawie.

Czytaj więcej...

Damian Maliszewski nakręcił klip na Malcie

2018-06-18

Utwór "Kochaj" to nowy singel Damiana Maliszewskiego.

Czytaj więcej...

OMD wyda książkę na 40 urodziny

2018-06-18

W tym roku brytyjski duet OMD obchodzi 40 urodziny. Z tej okazji w listopadzie ukaże się książka "Pretending To See The Future".

Czytaj więcej...

Watain przyjedzie do Warszawy

2018-06-16

Szwedzka gwiazda black metalu Watain zawita 4 listopada do warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania