Newsy muzyczne

Recenzja: Mogwai - "Atomic"

"Gdy mówimy o post-rocku, myślimy o Mogwai. Gdy mówimy o zmierzchu popularności post-rocka, także myślimy o Mogwai" - tak pisze o nowej płycie Szkotów nasz recenzent Jakub Oślak.

Ta sympatyczna choć małomówna szkocka ekipa to jedna z najbardziej prominentnych marek w tej szufladce, niestrudzenie racjonująca kolejne albumy niemalże co roku. Gdy debiutowali blisko 20 lat temu (upływ czasu to największe oszustwo ludzkości), sprawili różnicę; ich instrumentalne, kombinowane, narastające pasaże dźwięków nurtowały i omamiały. Dziś, gdy post-rock powrócił do niszy z której wypełzł, pozostał nam zespół, który konsekwentnie robi swoje. Bez pośpiechu, bez ambicji definiowania nowych gatunków i nagrywania płytowych epopeji.

I rzeczywiście, zrodziło się z tego coś zaskakująco witalnego i ciekawego. „Atomic”, będąca ścieżką dźwiękową do filmu dokumentalnego o życiu w epoce atomu, przywraca wiarę w sens tego zespołu.  Już od jakiegoś czasu ich kompozycje stały się bardziej ilustracyjne niż „rockowe”, a ich talent i zapał do komponowania muzyki jest ochoczo wykorzystywany przez niezależnych filmowców. Tam, gdzie stare dzieła wyblakły i po latach zaczęły zwyczajnie irytować i nudzić, tam „Atomic” brzmi świeżo. Rzecz niby o atomie, o przekleństwach i błogosławieństwach jakie przyniósł, o koszmarze destrukcji oraz pięknie życia. Film nastraja filozoficznie, lecz sama muzyka przenosi w inny, bezpieczny wymiar.

Przede wszystkim, elektronika. Mogwai nigdy nie stronili od wykorzystywania jej dobrodziejstw w swojej muzyce, lecz tym razem wyraźnie wysunęli ją na pierwszy plan. To zdało egzamin, tchnęło nowe życie w ich brzmienie, przeniosło w kosmos, skąd obserwujemy skalaną radioaktywnie Ziemię. Gdyby Van Der Graaf Generator spotkał się z Tangerine Dream – mogliby nagrać coś podobnego. Ponadto, album jest przemyślany; mniej w nim instynktownego błądzenia, a znacznie więcej planu i pomysłu na siebie. Kolejne kompozycje nie tylko stanowią ciekawą, zwięzłą całość, ale także są niezwykle zajmujące same w sobie, co nie jest czymś typowym dla ścieżek dźwiękowych.

„Atomic” urzeka dyskretnym majestatem. Mówimy tu o sprawach epokowych, o części historii gatunku ludzkiego zapisanego śmiercią i życiem. Tymczasem Mogwai stawia na intymność, aniżeli pompatyczność. Ich punkt widzenia to kosmonauta zawieszony ponad naszą planetą, który jest bezstronnym świadkiem jej przypadkowej apokalipsy. Dużo w ich brzmieniu ponurej, mizantropijnej melancholii, ale też zachwytu nad pięknem metamorfozy i ewolucji. Jest w tym wszystkim trochę z Philipa Glassa, a trochę z Kraftwerk; najważniejsze, że najwięcej jest tu Mogwai. Polecam tym, którzy stracili w nich wiarę; polecam wszystkim, którzy nigdy w nich nie wierzyli. 

Autor: Jakub Oślak

Pokrewne wątki:

The Analogs zapowiadają nowy album

2021-01-24

26 lutego do sprzedaży trafi nowa płyta szczecińskich punkowców z The Analogs zatytułowana "CHWDP".

Czytaj więcej...

Grupa NoVela wydała debiutancki singel

2021-01-23

Na polskiej scenie muzycznej debiutuje zespół NoVela. 22 stycznia ukazał się ich debiutancki singiel pt. „Jesteś”. Muzykę skomponowali członkowie zespołu, a słowa napisała Dominika Dmowska, wokalistka i założycielka zespołu.

Czytaj więcej...

Royal Blood nadejdą z siłą tajfunu

2021-01-23

Brytyjski duet zapowiedział na wiosnę premierę nowego albumu "Typhoons".

Czytaj więcej...

Max Bravura wydał drugą zapowiedź nowego albumu

2021-01-22

Ukazał się drugi singel Maxa Bravury z płyty, która ukaże się 5 lutego.

Czytaj więcej...

Spoiwo zapowiada nową płytę

2021-01-22

SPOIWO wraca ze swoim drugim albumem zatytułowanym "Martial Hearts". Płyta jest pamiętnikiem zmian, zmagań i nieustępliwości zespołu, jego starcia ze sobą jako materią i próbą konfrontacji z nowymi środkami wyrazu.

Czytaj więcej...

Three Of Us przebija 'Szklany Sufit'

2021-01-22

Debiutancki singel „Szklany sufit” to muzyczny manifest o przełamywaniu niewidzialnych barier.

Czytaj więcej...

Brodka z nowym międzynarodowym singlem

2021-01-22

Brodka powraca z nowym singlem „Wrong Party” w międzynarodowym towarzystwie.

Czytaj więcej...

Soen na trzech koncertach w Polsce

2021-01-21

Poznaliśmy nowy termin koncertu szwedzkiej grupy Soen w Warszawie plus szczegóły dwóch dodatkowych występów w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Druga zapowiedź nowej płyty Dezertera

2021-01-21

„Dzień dobry, dzień zły” to drugi singel Dezertera z płyty „Kłamstwo to nowa prawda”, która ukaże się 29 stycznia.

Czytaj więcej...

Baasch na nocnej wędrówce po Warszawie

2021-01-20

Baasch znów idzie w miasto nocą. Tym razem nie sam. W rajdzie po mrocznej Warszawie towarzyszą mu bracia Kacperczyk.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania