Newsy muzyczne

Recenzja: The 69 Eyes - "Universal Monsters"

Jedenasta płyta Finów miała być dowodem na to, że grupa nadal broni wartości rock and rollowych pod płaszczem okołogotyckim. Tymczasem „Universal Monsters” zwyczajnie zawodzi...

Wokalista Jyrki 69 w wywiadach stara się bronić swojej postawy rock and rollowego outsidera, określając swój zespół nawet mianem jednego z ostatnich prawdziwych... Nie wiem, czy jest to podyktowane chęcią zwrócenia na siebie uwagi, czy aktywowaniem trybu wodolejstwa... Otwierający płytę „Dolce Vita” rozpoczyna bicie dzwonów i rzekomo – odgłos skuterów. Dźwięki zostały zarejestrowane w Rzymie, a tuż po nich wchodzi kwadratowy rockowy riff, połączony z niskim, acz mdłym głosem Jyrkiego. Numer idzie równie sztampowo do przodu i jedyne, co nadaje mu minimalnego sznytu, to solówka gitarowa. Singlowy „Jet Fighter Plane” wprowadza natomiast komunikat z kokpitu samolotu. Zaś melodia godna raczej młodszych pobratańców z HIM i tym razem patetyczny wokal Jyrkiego, wywołuje nudności. Nieco lepiej wypada „Blackbird Pie” ze zgrabną partią gitary akustycznej we wstępie. Resztę mierzi rzężący riff i kolejna żałosna partia wokalna. Z kolei „Lady Darkness” chciał chyba aspirować do twórczości Davida Bowiego (wokal...?). Nie wyszło. I jeszcze rockowo-biesiadny „Miss Pastis” (akordeon) z klimatem rodem z knajpy żeglarskiej z barem karaoke... Na tym etapie już odechciewa się słuchać płyty, a tu wjeżdża „Shallow Graves” z nienajgorszym riffem, ocierającym się nieco o lata 80 ubiegłego wieku. Z kolei jednym z kluczowych utworów na „Universal Monsters” jest „Jerusalem”, napisany pod wpływem podróży wokalisty do Jerozolimy. Wycieczka ta na tyle go zainspirowała, że po powrocie dokonywał nawet poprawek w tekście. I trzeba przyznać, że akurat ten utwór emanuje jakimś smutkiem i nie odrzuca tak bardzo jak poprzednie. Może to dlatego, że nie jest taki patetyczny jak inne? Natomiast „Stiv & Johnny” ma za zadanie być jednym z przebojowych fragmentów płyty. Brakuje mu jednak tego, co w takich piosenkach najważniejsze – nośności. Bez tego brzmi jak demówka Rammstein (akcentowanie Jyrkiego). Płytę zamyka natomiast i dopełnia zarazem „Rock ‘n’ Roll Junkie” osadzony w stylu... The Rolling Stones. Wypada okazale. Trzydzieści lat temu byłby przebojem.

Jak na tyle lat doświadczenia, zjechanie poważnej części globu z koncertami, czy zwykłego – choćby najmniejszego – artystycznego rozwoju, nową płytę The 69 Eyes można sobie zwyczajnie darować. Jeśli chcą być outsiderami – droga wolna i prosta przed nimi...

Pokrewne wątki:

Willie Nelson przerabia klasyki Franka Sinatry

2018-07-23

12 września ukaże się nowy album leegndy muzyki country Willi'ego Nelsona zatytułowany "My Way".

Czytaj więcej...

Everything Is Recorded z nową ep-ką

2018-07-23

Projekt kierowany przez muzyka, producenta nagrań i współzałożyciela XL Recordings, Richarda Russella opublikował nową ep-kę.

Czytaj więcej...

Live video od Salk

2018-07-21

SALK zaprezentował live video do najnowszej piosenki pod tytułem „Hercules”. Utwór zapowiada drugi album, który zespół zaplanował na przyszły rok.

Czytaj więcej...

Esben & The Witch zagra w Poznaniu

2018-07-21

Amerykańska post-punkowa grupa Esben & The Witch zaprezentuje się 8 lutego w poznańskim klubie Pod Minogą.

Czytaj więcej...

Blood Orange wyda nową płytę

2018-07-21

Producent, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów i wokalista Devonté Hynes powraca z czwartym albumem Blood Orange zatytułowanym 'Negro Swan', który zostanie wydany 24 sierpnia.

Czytaj więcej...

Soft Kill zagra w Warszawie

2018-07-20

Pochodząca z Portaland post-punkowa formacja Soft Kill zaprezentuje się 10 listopada w warszawskim Pogłosie.

Czytaj więcej...

Bitamina zaprezentowała "Znajomą Nieznajomą"

2018-07-20

Zespół Bitamina zaprezentował kolejny singiel z płyty “Kawalerka”.

Czytaj więcej...

Dwa jubileuszowe koncerty Blindead

2018-07-20

Blindead wystąpi 2 listopada w warszawskim klubie Progresja oraz dzień później 3 listopada w gdańskim B90.

Czytaj więcej...

Michael Romeo zaprezentował nowy utwór

2018-07-20

"Fear The Unknown" to nowa propozycja gitarzysty prog-metalowej formacji Symphony X.

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź ósmej płyty Muse

2018-07-20

"Something Human" to nowy singel Muse pochodzący z ósmego albumu tej grupy, który ukaże się w listopadzie.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania