Newsy muzyczne

Recenzja: Tides From Nebula - "Savehaven"

"Tides From Nebula nie są ekipą przesadnie poszukującą; oni już znaleźli – własne kolektywne ja, przepis na brzmienie w chaosie schematów" - możemy przeczytać w recenzji nowej płyty Tides From Nebula autorstwa Jakuba Oślaka.

Siedem lat temu miałem przyjemność recenzować ich debiutancki album. Brzmiał wówczas jak powiew świeżości w goniącym własny ogon (celem pożarcia) post-rocku. Od tamtej pory w półświatku tego gatunku niewiele zmieniło się na lepsze; warto zatem zapytać, co dalej z Tides From Nebula? Czy osiągnęli już to, co zamierzali? Jak brzmią dziś, po czterech longplayach i trasach koncertowych, które zabrały ich do krain obcych gwiazdom polskiej muzyki rozrywkowej.

Mówiąc krótko, nadal są sobą i trzymają się zasad, jakie ustalili sobie na początku drogi: czterech milczących pejzażystów rocka w wyprawie do miejsc znanych jedynie metafizykom i impresjonistom. Ich muzyka to dynamiczny krajobraz Atlantydy i Babilonu, przetłumaczony na język współczesności w pokłonie przed gmachem The Shard. To soundtrack do filmu drogi, w którym głównym bohaterem jest osoba słuchacza. To przebłysk cudu w mechanicznej codzienności, uchwycony we śnie na jawie.

Tides From Nebula nie są ekipą przesadnie poszukującą; oni już znaleźli – własne kolektywne ja, przepis na brzmienie w chaosie schematów. Nic tu nie stoi w miejscu, poza słuchaczem, wokół którego przetaczają się pędzące pasma dźwięków. Jest to brzmienie dynamiczne, a jednocześnie plastyczne; bardzo łatwo jest puścić sobie w głowie do niego własny nieistniejący wideoklip. Być może dlatego tak szybko zjednali sobie serca publiczności, głodnej emocji, piękna i dramatyzmu.

To wszystko można poczytać zarówno za sukces zespołu, jak i powód do zarzutu. Słuchając ich czterech płyt obok siebie łatwo jest odnieść wrażenie, że niewiele wydarzyło się przez te 7 lat. To dalszy ciąg tej samej historii, która fascynuje, ale nie wprowadza nowych wątków, ani nie uśmierca bohaterów. Niczym w filmie Kurosawy – jest magicznie, ale Tokio nadal stoi na swoim miejscu. Tak jak Sergei Bubka – podwyższają poprzeczkę, ale o centrymetry; a w międzyczasie bawią się na całego. 

Autor: Jakub Oślak

Pokrewne wątki:

Szczegóły nowej płyty Riverside

2018-07-18

Poznaliśmy okładkę i tracklistę albumu "Wasteland" Riverside, który ukaże się 28 września.

Czytaj więcej...

"Korporacyjny" klip Jacka White'a

2018-07-18

Jack White ogłosił premierę teledysku do "Corporation" - piosenki pochodzącej z jego trzeciego solowego albumu "Boarding House Reach".

Czytaj więcej...

Nowy klip od Decapitated

2018-07-18

Decapitated zaprezentowali nowy teledysk do utworu „Kill The Cult”. Kawałek pochodzi z wydanego w ubiegłym roku, nominowanego do Fryderyków albumu „Anticult”.

Czytaj więcej...

Animal Collective zapowiada nową płytę

2018-07-18

Album "Tangerine Reef" ukaże się 17 sierpnia nakładem Domino Recording.

Czytaj więcej...

Metric przyjedzie do Polski na jeden koncert

2018-07-17

2 listopada w warszawskiej Stodole wystąpi kanadyjska grupa Metric.

Czytaj więcej...

Denzel Curry wystąpi w Warszawie

2018-07-17

3 grudnia w warszawskiej Progresji zaprezentuje się raper i autor tekstów z Florydy Denzel Curry.

Czytaj więcej...

Rozkład jazdy polskich koncertów Cannibal Corpse

2018-07-17

Death metalowa legenda Cannibal Corpse już wkrótce przyjedzie do naszego kraju promować swój najnowszy album „Red Before Black”. Grupa wystąpi w pięciu polskich miastach, a w roli supportów zaprezentują się Voidhanger oraz Ragehammer.

Czytaj więcej...

alt-J wyda album z remiksami

2018-07-17

Zespół alt-J ogłosił premierę albumu „REDUXER” , kolekcję 11 reinterpretacji utworów pochodzących z nagrodzonego trzeciego krążka „RELAXER”. Płyta trafi do sprzedaży 28 września nakładem wytwórni Infectious Music.

Czytaj więcej...

Michael Schenker Fest za 4 miesiące w Łodzi

2018-07-17

13 listopada w łódzkim klubie Wytwórnia zagra Michael Schenker – legendarny gitarzysta UFO i MSG. Wraz z zespołem Michael Schenker Fest promował będzie świetnie przyjęty, nowy album – „Resurrection”.

Czytaj więcej...

Peter Hook wróci do Polski

2018-07-16

Były basista grup Joy Division i New Order przyjedzie po raz kolejny do naszego kraju i tym razem wystąpi we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania