Newsy muzyczne

Ukazała się książka „Decybelowy obszar radiowy”

„Decybelowy obszar radiowy" – taki tytuł nosi najnowsza książka Wojciecha Lisa. Jak mówi autor, to lektura dla tych wszystkich, którzy słuchali w latach 80. i 90., audycji radiowych prezentujących szeroko pojętą muzykę rockową.

Wspomnienia, jakie zafundowało 70 osób goszczących na kartach "Decybelowego obszaru radiowego", przenoszą czytelników w same początki funkcjonowania rodzimego radia, obrazują jego rozwój i naświetlają nieco lata współczesne.

 - Przeczytałem, a w zasadzie wchłonąłem tę książkę. O radiowcach, znakomitych audycjach, o fenomenie tego diabelskiego wynalazku, "na którym" wychowywały się całe pokolenia. Ile kapitalnego i mądrego przekazu  niesie ze sobą ta praca. To właśnie radio było i jest moim życiem, moim drugim domem. Trudno mi było oderwać się od tych wspomnień – ocenia „Decybelowy obszar radiowy” Marek Wiernik, dziennikarz i krytyk, przez lata związany z radiową Trójką i Jedynką, obecnie w Polskim Radiu RDC.

 Sam autor podkreśla, że książka jest ukłonem wobec tych, których głosy i audycje pamięta z radiowego eteru. Wśród rozmówców Wojciecha Lisa, odnajdziemy m.in. Marka Gaszyńskiego, Marka Niedźwieckiego, Romana Rogowieckiego, Grzegorza Brzozowicza, Pawła Sito, Sławomira Zielińskiego, Bożenę Sitek, Macieja Chmiela, Hirka Wronę, Filipa Łobodzińskiego, Piotra Nagłowskiego, Marcina Jacobsona, Andrzeja Marca, Waltera Chełstowskiego, Korę czy Bogdana Fabiańskiego.

 - Oto książka w której spotykają się Urban, RoRo Rogowiecki, Ryłkołak i Robert Tekieli. Radio łączy wszystkie światy, zwłaszcza gdy pisze o nim Wojtek Lis. Polecam, nie tylko tym, którzy tak jak ja, spędzali każdy piątek słuchając Listy Przebojów Programu – komplementuje książkę „Decybelowy obszar radiowy” Łukasz Orbitowski – pisarz i publicysta, laureat tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii Literatura.

 Tekst Wojciecha Lisa wzbogacony został o opis wybranych audycji radiowych (m.in. "Brum", "Cały Ten Rock", „Demo Top”, „Zadzwońcie Po Milicję”, „Niecały Rock”, "Muzyka Młodych", "Metalowe Tortury", "Dzika Rzecz", „Ręka Boksera”, "Radio Clash", „Punkowa Lista Przebojów”, „Ryłkołak Horror Show”, „Wieczór Trzech Króli” czy „Thrashing Madness”) oraz o krótki słownik radiowej nomenklatury.

 - Słuchając radia, według Marshalla McLuhana, odczuwamy zarówno samotność, jak i poczucie „więzi plemiennej” z twórcami audycji. O nich właśnie traktuje książka Wojciecha Lisa, który - na podstawie wywiadów z 70 znanymi dobrze, ale głównie z brzmienia ich głosów, dziennikarzami radiowymi, muzycznymi, przedstawia refleksje, wspomnienia, anegdoty, z długiej półwiekowej historii polskiego radia w jego najlepszym gatunku - audycji muzycznych. Lektura książki przybliży nam nie tylko osobowości tych wybitnych radiowców (powoli ginący gatunek, niestety), ale i wzbogaci nas przy słuchaniu audycji o nutę refleksji, o podkład intelektualny, do radiowej muzyki – napisał o „Decybelowym obszarze radiowym” prof. Tomasz Goban-Klas, socjolog i medioznawca.

 Książka Wojciecha Lisa zawiera dodatkowo zdjęcia, w tym także te z archiwum Polskiego Radia. Wszystko to znajdziemy na 280 stronach w miękkiej oprawie. Wydawcą publikacji jest Wydawnictwo Kagra z Poznania.

Soundtrack z muzyką Mogwai

2018-06-21

31 sierpnia na półki sklepowe trafi ścieżka dźwiękowa do filmu SF „KIN”, której autorem jest zespół Mogwai.

Czytaj więcej...

Dziś premiera nowego klipu Nocnego Kochanka

2018-06-21

Nocny Kochanek w hołdzie dla fanów publikuje w sieci klip do utworu „Tribjut”.

Czytaj więcej...

Debashish Bhattacharya Trio w warszawskim Pardon, To Tu

2018-06-21

Debashish Bhattacharya Trio + W.Traczyk / H. Zemler wystąpią 25 lipca w warszawskim klubie Pardon, To Tu.

Czytaj więcej...

Enslaved i High On Fire na dwóch koncertach w Polsce

2018-06-21

Enslaved i High On Fire wystąpią jesienią na dwóch, wspólnych koncertach w Polsce: 30 września w poznańskim klubie U Bazyla oraz 1 października w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

"Czarująca" Ptakova

2018-06-21

"Czar" to tytuł nowego singla pochodzącej ze Śląska wokalistki Ptakovej.

Czytaj więcej...

Depeche Mode wyda kolekcję singli na winylach

2018-06-20

Seria kolekcjonerskich boxów zawierajacych single winylowe zremasterowane z oryginalnych taśm audio w legendarnym studio Abbey Road. Boxy "Speak & Spell | The 12" Singles" oraz "A Broken Frame | The 12" Singles" dostępne w sprzedaży od 31 sierpnia 2018 roku.

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź drugiej płyty Aviaries

2018-06-20

„Deaden Me” to tytuł nowego klipu wrocławskiej formacji Aviaries.

Czytaj więcej...

Dirty Projectors z nowym utworem

2018-06-20

"That’s A Lifestyle" pochodzi z nadchodzącej płyty Dirty Projectors "Lamp Lit Prose", której premiera odbędzie się 13 lipca 2018. To drugi ujawniony utwór po "Break-Thru" z tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Nowe wydawnictwo koncertowe Nick Cave & The Bad Seeds

2018-06-19

Na 28 września 2018 Nick Cave & The Bad Seeds zapowiadają nowe, specjalne wydawnictwo, zatytułowane "Distant Sky – Nick Cave & The Bad Seeds Live In Copenhagen".

Czytaj więcej...

Nowy singel Komet

2018-06-19

„Upiory w Szuwarach” to tytuł pierwszego singla zapowiadającego nową płytę warszawskich Komet, która ukaże się w przyszłym roku nakładem Thin Man Records.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania