Newsy muzyczne

Ukazała się książka „Decybelowy obszar radiowy”

„Decybelowy obszar radiowy" – taki tytuł nosi najnowsza książka Wojciecha Lisa. Jak mówi autor, to lektura dla tych wszystkich, którzy słuchali w latach 80. i 90., audycji radiowych prezentujących szeroko pojętą muzykę rockową.

Wspomnienia, jakie zafundowało 70 osób goszczących na kartach "Decybelowego obszaru radiowego", przenoszą czytelników w same początki funkcjonowania rodzimego radia, obrazują jego rozwój i naświetlają nieco lata współczesne.

 - Przeczytałem, a w zasadzie wchłonąłem tę książkę. O radiowcach, znakomitych audycjach, o fenomenie tego diabelskiego wynalazku, "na którym" wychowywały się całe pokolenia. Ile kapitalnego i mądrego przekazu  niesie ze sobą ta praca. To właśnie radio było i jest moim życiem, moim drugim domem. Trudno mi było oderwać się od tych wspomnień – ocenia „Decybelowy obszar radiowy” Marek Wiernik, dziennikarz i krytyk, przez lata związany z radiową Trójką i Jedynką, obecnie w Polskim Radiu RDC.

 Sam autor podkreśla, że książka jest ukłonem wobec tych, których głosy i audycje pamięta z radiowego eteru. Wśród rozmówców Wojciecha Lisa, odnajdziemy m.in. Marka Gaszyńskiego, Marka Niedźwieckiego, Romana Rogowieckiego, Grzegorza Brzozowicza, Pawła Sito, Sławomira Zielińskiego, Bożenę Sitek, Macieja Chmiela, Hirka Wronę, Filipa Łobodzińskiego, Piotra Nagłowskiego, Marcina Jacobsona, Andrzeja Marca, Waltera Chełstowskiego, Korę czy Bogdana Fabiańskiego.

 - Oto książka w której spotykają się Urban, RoRo Rogowiecki, Ryłkołak i Robert Tekieli. Radio łączy wszystkie światy, zwłaszcza gdy pisze o nim Wojtek Lis. Polecam, nie tylko tym, którzy tak jak ja, spędzali każdy piątek słuchając Listy Przebojów Programu – komplementuje książkę „Decybelowy obszar radiowy” Łukasz Orbitowski – pisarz i publicysta, laureat tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii Literatura.

 Tekst Wojciecha Lisa wzbogacony został o opis wybranych audycji radiowych (m.in. "Brum", "Cały Ten Rock", „Demo Top”, „Zadzwońcie Po Milicję”, „Niecały Rock”, "Muzyka Młodych", "Metalowe Tortury", "Dzika Rzecz", „Ręka Boksera”, "Radio Clash", „Punkowa Lista Przebojów”, „Ryłkołak Horror Show”, „Wieczór Trzech Króli” czy „Thrashing Madness”) oraz o krótki słownik radiowej nomenklatury.

 - Słuchając radia, według Marshalla McLuhana, odczuwamy zarówno samotność, jak i poczucie „więzi plemiennej” z twórcami audycji. O nich właśnie traktuje książka Wojciecha Lisa, który - na podstawie wywiadów z 70 znanymi dobrze, ale głównie z brzmienia ich głosów, dziennikarzami radiowymi, muzycznymi, przedstawia refleksje, wspomnienia, anegdoty, z długiej półwiekowej historii polskiego radia w jego najlepszym gatunku - audycji muzycznych. Lektura książki przybliży nam nie tylko osobowości tych wybitnych radiowców (powoli ginący gatunek, niestety), ale i wzbogaci nas przy słuchaniu audycji o nutę refleksji, o podkład intelektualny, do radiowej muzyki – napisał o „Decybelowym obszarze radiowym” prof. Tomasz Goban-Klas, socjolog i medioznawca.

 Książka Wojciecha Lisa zawiera dodatkowo zdjęcia, w tym także te z archiwum Polskiego Radia. Wszystko to znajdziemy na 280 stronach w miękkiej oprawie. Wydawcą publikacji jest Wydawnictwo Kagra z Poznania.

Alice Merton wystąpi w Warszawie i Poznaniu

2018-12-13

Alice Merton zagra 1 kwietnia w poznańskim Blue Note i 2 kwietnia w warszawskiej Proximie.

Czytaj więcej...

GZA (Wu-Tang Clan) na dwóch koncertach w Polsce

2018-12-13

Raper GZA czyli duchowy przywódca legendarnego amerykańskiego hip-hopowego składu Wu-Tang Clan przyjedzie w marcu na dwa klubowe koncerty w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Alestorm na trasie po Polsce

2018-12-13

Heavymetalowy zespół ze Szkocji przyjedzie do naszego kraju promować swój najnowszy album "No Grave But The Sea", który ukazał się w maju 2017 roku.

Czytaj więcej...

Daria Zawiałow w "Helsinkach"

2018-12-12

Daria Zawiałow zdradził tytuł płyty i ogłosiła wiosenną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Halestorm wróci do Warszawy

2018-12-12

Amerykańska hardrockowa grupa Halestorm zaprezentuje się 24 czerwca w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Kolejne gwiazdy na Mystic Festival 2019

2018-12-12

Do składu krakowskiej imprezy dołączyli: In Flames, Soulfly, Possessed i Hatebreed.

Czytaj więcej...

Aesthetic Perfection zagra w Warszawie

2018-12-12

Amerykańska grupa Aesthetic Perfection (futurepop, aggrotech, electro-industrial) na pierwszym klubowym koncercie w Polsce.

Czytaj więcej...

Nowa kompozycja od Believe

2018-12-11

Nasza prog-rockowa gwiazda grupa Believe zaprezentowała teledysk do nowej piosenki zatytułowanej "Save Me".

Czytaj więcej...

Tempers na trzech koncertach w Polsce

2018-12-11

Amerykańska grupa Tempers grająca w klimatach cold wave/synthpop przyjedzie w lutym na trzy koncerty do naszego kraju.

Czytaj więcej...

Oskar Cenkier zaprasza do "Bastionu"

2018-12-11

"Bastion" to drugi album w dyskografii mieszkającego w Krakowie pianisty Oskara Cenkiera.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania