Newsy muzyczne

Recenzja: Sabaton - The Last Stand

Szwedzki Sabaton nagrał kolejny koncept album. „The Last Stand” zainspirowany został bitwami, będących tytułowym „ostatnim bojem”.

Muzycznie jednak w grupie nie zaszły żadne wielkie zmiany. Płytę wypełniają triumfalne, melodyjne kawałki z przebojowymi heavy/powermetalowymi riffami i chóralnymi śpiewami. Łączą się na niej wszystkie elementy, które znamy już z poprzednich albumów zespołu. Jedyne, co różni ten krążek od pozostałych, to kontekst historyczny poruszany w tekstach, który tym razem jest znacznie szerszy. Już otwierający całość utwór „Sparta”, zainspirowany Bitwą pod Termopilami, nosi w sobie klimat antyczny, chociażby za sprawą trąbek pobrzmiewających w tle. Numer ten spokojnie mógłby znaleźć się na ścieżce dźwiękowej dużej historycznej produkcji filmowej. Swoją triumfalną atmosferą pasuje wręcz idealnie do tego typu przedsięwzięć. Kolejny „Last Dying Breath” to właściwie typowy Sabaton z motorycznym riffem i powermetalowym zabarwieniem. Zaś gitarowe solo w drugiej części utworu jest jednym z najbardziej charakterystycznych momentów całej płyty. „Battle of Bannockburn” tę motorykę podkręca jeszcze bardziej, a pobrzmiewające w nim dudy, przenosić mają w około bitewną atmosferę Szkocji. Zaskakuje w nim natomiast krótka partia organów Hammonda, czyniąc zeń najlepszy utwór na „The Last Stand”. Nieco poważniejsze intro „Diary Of An Unknown Soldier" wprowadza natomiast do singlowego, podniosłego triumfalnie-chóralnego „The Lost Battalion", zainspirowanego „Zagubionym Batalionem”, czyli grupą dziewięciu kompanii z amerykańskiej 77 Dywizji, walczącym na froncie I wojny światowej. Tempo płyty na nowo rozkręca "Rorke's Drift", które odnosi się do starcia Brytyjczyków z Zulusami w bitwie pod Rorke's Drift w 1879 roku. Zaś utwór tytułowy przywodzi wydarzenia z XVI wieku i zdobycia Rzymu przez wojska króla Hiszpanii Karola V. Na tym tle rozpędzony „Hill3234” brzmi trochę zbyt monotonnie, a kolejny "Shiroyama" zbyt sztampowo jak na Sabaton. Podobnie jest z „Winged Hussars", który jednak nieco nadrabia chóralnymi śpiewami. Zasadniczą część płyty zamyka natomiast równie nie wyróżniający się "The Last Battle". Płytę uzupełniają – w zależności od wersji – bonusy. Zbudowany na dość nośnym metalowym riffie „Camouflage" oraz cover Judas Priest – „All Guns Blazing”, w którym wokalista Joakim Brodén dość umiejętnie udaje Roba Halforda.

Chyba trudno oczekiwać od Sabaton jakiejś muzycznej rewolucji. „The Last Stand” niewiele zmienia w ich dyskografii, natomiast fani zespołu powinni być zadowoleni.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Bovska w nowym modelu Sofixów

2020-06-06

Wczoraj swoja premierę miała wersja limitowana butów Sofix & Bovska Sorrento Edition. Projekt jest połączony z nowym wydawnictwem Bovskiej czyli albumem „Sorrento”, którego premiera odbyła się 24 kwietnia.

Czytaj więcej...

Tides From Nebula prezentują Live Sessions

2020-06-06

Tides From Nebula przygotowali specjalny materiał w postaci Live Sessions.

Czytaj więcej...

Limahl ciągle zakochany

2020-06-05

Dziś ukazał się nowy singel Limahla zatytułowany "Still In Love".

Czytaj więcej...

Erasure po raz osiemnasty

2020-06-05

W sierpniu ukaże się nowy album duetu Erasure zatytułowany "The Neon".

Czytaj więcej...

Wściekły Bob Mould zapowiada nowy album

2020-06-05

Były frontman grupy Hüsker Dü wydał nowy singel "American Crisis".

Czytaj więcej...

Dziś premiera debiutanckiej płyty MUZZ

2020-06-05

Od dziś w sklepach jest debiutanckie wydawnictwo nowego projektu Paula Banksa z Interpol.

Czytaj więcej...

"Wydaj Płytę z Będzie Głośno" po raz czwarty

2020-06-04

Radiowa Czwórka po raz czwarty poszukuje utalentowanych, a wciąż nieodkrytych muzyków, którym wyda debiutancki album w ramach audycji „Będzie Głośno!”.

Czytaj więcej...

Mateusz Łopaciuk z nowym singlem

2020-06-04

"To nie mój czas" - taki tytuł nosi nowy singel pochodzącego z Janowa Podlskiego wokalisty Mateusza Łopaciuka.

Czytaj więcej...

Robert Cichy w "Piachu i Wietrze"

2020-06-03

„Piach i wiatr” to pierwszy singiel zapowiadający album „Dirty sun” Roberta Cichego, który za swoją poprzednią płytę „Smack” otrzymał Fryderyka.

Czytaj więcej...

Travis przedstawia ducha

2020-06-03

Ukazał się nowy singel szkockiej grupy Travis zatytułowany "Ghost".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania