Newsy muzyczne

Recenzja: The Pineapple Thief - Your Wilderness

Złodzieje ananasów powracają z kolejnym krążkiem, tym samym potwierdzając obiegową opinię o sobie jako jednym z najbardziej konsekwentnych i pracowitych zespołów we współczesnym rocku.

Jedenasty album to jak na siedemnaście lat grania imponujące osiągnięcie, symptomatyczne dla niezwykłego jak na muzyków rockowych reżimu i dyscypliny. Jednakże, czy aby w tej płodności i rzemieślniczym zapale do pracy nie umknęło to, co w muzyce najważniejsze, czyli emocje?

Nic bardziej mylnego. „Your Wilderness” to wyborny krążek, niezwykle witalny i wielobarwny. Jest zaraźliwie smakowity, jak tabliczka najlepszej czekolady, której nie sposób przestać podjadać. Już od pierwszych sekund wiadomo po jakich terenach się poruszamy. Kawałek „In Exile” mógłby uchodzić za nową kompozycję Porcupine Tree, neurotycznych intelektualistów, którzy uratowali progrock. Ale jest w błędzie ten, kto z góry skaże resztę albumu na odbitą od tego samego zwierciadła.

Cały urok i sens „Your Wilderness” zawiera się w jego różnorodności, a jednocześnie logicznej konsekwencji. W kolejnych kompozycjach możemy usłyszeć zarówno wpływy twardego progresywnego grania, jak i np trip-hopu; nie brzmi to może zachęcająco, ale zaprawdę wypada świetnie. To płyta ciekawa i szczera – obce jest jej jakże typowe dla tego gatunku zadęcie i pusty artyzm. Tu jest prościej, łagodniej, bez atakowania słuchacza łomotem, skalami i pretensjonalnością.

The Pineapple Thief doskonale wpisują się w czołówkę współczesnego progrocka. Nigdy nie był to łatwy do zdefiniowania gatunek, a jego dzisiejsze oblicze to tutti-frutti każdego zakątka gitarowych brzmień. Wiele tu koncepcyjności, ale i alternatywy, trochę indie, elektroniki i melancholijnych tekstów. Kompozycje są bogate i rozbudowane, ale bez uciekania w rozwlekłość suit (te zostawmy klasykom). To wreszcie emocje osaczenia, uwięzienia, ale i oczarowania hipnotyczną rzeczywistością.

Nie mam wątpliwości, że „Your Wilderness” najdojrzalszy z dotychczasowych albumów tego zespołu. Nigdy wcześniej nie czułem w ich brzmieniu takiej lekkości grania, pewności siebie i doskonale prowadzonej „narracji” albumu. To płyta, którą docenią wielbiciele takich rzeczy jak Archive czy Blackfield, ale także Anathema lub Gazpacho. To muzyka, która nie szuka poklasku, lecz zrozumienia; a znajdzie je wśród tych, co resztkami nadziei leczą choroby tożsamości i przewlekły weltschmerz. 

Autor: Jakub Oślak
Źródło: Kscope

Pokrewne wątki:

Slash zapowiedział nowy album

2018-06-19

Premiera "Living The Dream" Slash Ft. Myles Kennedy & The Conspirators już 21 września.

Czytaj więcej...

Amorphis i Soilwork zagrają w Krakowie

2018-06-19

Fińskie Amorphis i szwedzki Soilwork wystąpią 20 stycznia w krakowskim Kwadracie.

Czytaj więcej...

Oly. przedstawia "Mapę naszych miejsc"

2018-06-19

Singel zatytułowany „Mapa naszych miejsc” zapowiada drugi album Oly.

Czytaj więcej...

Above & Beyond wróci do Warszawy

2018-06-18

Klubowa trasa koncertowa Above & Beyond rozpocznie się już tej jesieni, a jednym z przystanków zespołu będzie warszawska Progresja. Artyści promować będą najbardziej topowy i taneczny album „Common Ground”.

Czytaj więcej...

Years & Years zagra w Warszawie

2018-06-18

1 lutego brytyjska grupa Years & Years wystąpi w hali Torwar w Warszawie.

Czytaj więcej...

Damian Maliszewski nakręcił klip na Malcie

2018-06-18

Utwór "Kochaj" to nowy singel Damiana Maliszewskiego.

Czytaj więcej...

OMD wyda książkę na 40 urodziny

2018-06-18

W tym roku brytyjski duet OMD obchodzi 40 urodziny. Z tej okazji w listopadzie ukaże się książka "Pretending To See The Future".

Czytaj więcej...

Watain przyjedzie do Warszawy

2018-06-16

Szwedzka gwiazda black metalu Watain zawita 4 listopada do warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Passenger zapowiada nowy album

2018-06-16

"Runaway" to tytuł nowego albumu Passnegera, który ukaże się 31 sierpnia.

Czytaj więcej...

Dawid Podsiadło w największych halach Polski

2018-06-15

W październiku, listopadzie i grudniu Dawid Podsiadło zagra pięć koncertów w największych halach naszego kraju.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania