Newsy muzyczne

Kolejne Gwiazdy OFF Festival 2012

Kolejni potwierdzeni wykonawcy w składzie tegorocznego OFF Festival to między innymi: The Wedding Present, DOOM i Chrome Hoof.

DOOM
Daniela Dumile mogliście poznać za sprawą projektów Danger Doom (z Danger Mousem) i Madvillain (z Madlibem), ale jego najważniejsze wcielenie to nieprzenikniony DOOM, przez lata MF Doom - gdzie MF było skrótem od Metal Face, raper bowiem kryje swą twarz za stalową maską. Już od solowego debiutu z 1999 roku "Operation: Doomsday" jest słuchany i poważany w hiphopowym undergroundzie, ale i poza sceną rapową, gdzie doceniono jego oryginalny, choć hermetyczny styl. Dzisiaj DOOM nagrywa z największymi, ale już nie z pozycji ubogiego krewnego – to jedna z najważniejszych, najbardziej charyzmatycznych postaci hiphopowej awangardy, co docenili chociażby muzycy Portishead, zapraszając go w ubiegłym roku na festiwal ATP odbywający się pod ich kuratelą.

Chrome Hoof gra "Hydrozagadkę"
Ledwie wczoraj zakończył się OFF Club w nowej, odświeżonej formule (Barn Owl, A Hawk And A Hacksaw i Tima Hecker grali na żywo muzykę do filmów Wilhelma Sasnala, Siergieja Paradżanowa i Wernera Herzoga), a już pomysł ten został przeszczepiony na OFF Festival. Kultowa "Hydrozagadka" Andrzeja Kondratiuka - czyli pierwszy polski superbohater As na tropie Doktora Plamy i innych złoczyńców - otrzyma nową oprawę dźwiękową, przygotowaną i wykonaną na żywo przez brytyjską grupę Chrome Hoof. Po tym składzie można spodziewać się wszystkiego. Założona przez basistę Cathedral orkiestra łączy funk, disco, metal i jazz w jedyną w swoim rodzaju wielobarwną i porywającą muzykę jutra.

The Wedding Present gra "Seamonsters"
W tej założonej w 1985 roku w Leeds formacji życzliwa brytyjska prasa upatrywała godnych następców The Smiths. I choć poza pierwszym etapem kariery nękani ciągłymi zmianami składu Wedding Present nie mieli tyle szczęścia, udało im się zaproponować kilka albumów, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić wyspiarską scenę gitarową przełomu lat 80. i 90. Ot, choćby trzecia pozycja w dyskografii grupy – "Seamonsters" – wyprodukowana przez Steve'a Albiniego. I choć niedawno Wedding Present przypomnieli o sobie udanym, dziewiątym albumem studyjnym "Valentina", na OFF Festivalu przeniosą nas w rok 1991 roku i usłyszymy "Seamonsters" w całości.

Snowman
Poznańska grupa związana z Kayaxem, pupile recenzentów. Snowman zadebiutował w 2009 roku krążkiem "Lazy", a pod koniec ubiegłego roku przypomniał o sobie płytą "The Best Is Yet To Come". Ich oryginalna, wielowątkowa muzyka, łączy ambitny pop z jazzem, czasem urzeka lirycznością, to znów atakuje rockowym pazurem. Od niedawna frontman zespołu, Michał Kowalonek, jest nowym wokalistą Myslovitz.

Łona i Webber
"Nie pytaj dokąd i skąd idziemy" – rymuje na "Cztery i pół", swojej najnowszej płycie, szczeciński raper Łona. Łona jest rzadkim przypadkiem rapera, który nikomu się nie kłania, ale mimo to, łączy najodleglejsze środowiska – ulicznych piewców trueschoolu, którzy doceniają jego oryginalność i warsztat, jak i niedzielnych konsumentów rapu, którzy zachwycają się ironią i erudycją. Tak czy owak, Łona to absolutny top polskiego hip-hopu.

Tides From Nebula & Blindead
Blindead, trójmiejska formacja prowadzona przez eksgitarzystę Behemoth, jako pierwsza w Polsce rozpoczęła harce na rozległym postmetalowym terytorium, interpretując gatunek na swój własny, oryginalny sposób. Zwieńczeniem tej drogi jest póki co porażający album koncepcyjny "Affliction XXIX II MXMVI", historia autystycznej dziewczynki, jedna z najlepszych płyt w historii rodzimego ciężkiego grania. Ich dobrzy kumple, warszawski kwartet Tides From Nebula, słyną z porywających koncertów, czym świadczą nie tylko liczne wygrane konkursy, ale i fakt, że po zobaczeniu ich na żywo Zbigniew Preisner zaproponował Tides From Nebula produkcję płyty, co zaowocowało świetnym albumem "Earthshine". Co szykują Blindead i Tides From Nebula na pierwszy wspólny set? Tego jeszcze nie wiemy, ale spodziewamy się najlepszego.

Do tej pory swój udział w katowickiej imprezie potwierdzili między innymi: Swans, Iggy Pop & The Stooges, alva noto & blixa bargeld, THurston Moore, Battles, Suicide, Akron/Family, Kim Gordon & Ikue Mori, The House Of Love, Matthew Herbert i Atari Teenage Riot.

Do nabycia:
1.OFF Karnet Trzydniowy - z polem namiotowym lub bez - upoważnia do wstępu na trzy dni festiwalowe w Dolinie Trzech Stawów od 3 do 5 sierpnia w cenie 160 i 200 zł. Podane ceny obowiązują do 11 czerwca.

2. Bilety na tegoroczny OFF Club (11-13 maja, kino Światowid, Katowice) – dostępne tylko na stronie internetowej OFF Festivalu. Ceny: 30 zł (do 10.05), 40 zł (11-12-13.05)

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach: 3-5 sierpnia w katowickiej Dolinie 5 Stawów.

 

Pokrewne wątki:

Slash zapowiedział nowy album

2018-06-19

Premiera "Living The Dream" Slash Ft. Myles Kennedy & The Conspirators już 21 września.

Czytaj więcej...

Amorphis i Soilwork zagrają w Krakowie

2018-06-19

Fińskie Amorphis i szwedzki Soilwork wystąpią 20 stycznia w krakowskim Kwadracie.

Czytaj więcej...

Oly. przedstawia "Mapę naszych miejsc"

2018-06-19

Singel zatytułowany „Mapa naszych miejsc” zapowiada drugi album Oly.

Czytaj więcej...

Above & Beyond wróci do Warszawy

2018-06-18

Klubowa trasa koncertowa Above & Beyond rozpocznie się już tej jesieni, a jednym z przystanków zespołu będzie warszawska Progresja. Artyści promować będą najbardziej topowy i taneczny album „Common Ground”.

Czytaj więcej...

Years & Years zagra w Warszawie

2018-06-18

1 lutego brytyjska grupa Years & Years wystąpi w hali Torwar w Warszawie.

Czytaj więcej...

Damian Maliszewski nakręcił klip na Malcie

2018-06-18

Utwór "Kochaj" to nowy singel Damiana Maliszewskiego.

Czytaj więcej...

OMD wyda książkę na 40 urodziny

2018-06-18

W tym roku brytyjski duet OMD obchodzi 40 urodziny. Z tej okazji w listopadzie ukaże się książka "Pretending To See The Future".

Czytaj więcej...

Watain przyjedzie do Warszawy

2018-06-16

Szwedzka gwiazda black metalu Watain zawita 4 listopada do warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Passenger zapowiada nowy album

2018-06-16

"Runaway" to tytuł nowego albumu Passnegera, który ukaże się 31 sierpnia.

Czytaj więcej...

Dawid Podsiadło w największych halach Polski

2018-06-15

W październiku, listopadzie i grudniu Dawid Podsiadło zagra pięć koncertów w największych halach naszego kraju.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania