Recenzje

2015-03-04
Toto - "TOTO XIV"
Ci, którzy myśleli, że wydany 9 lat temu „Falling In Between” będzie ostatnią pozycją w dorobku grupy Toto, mogą być zaskoczeni. Po triumfalnej trasie z okazji 35-lecia istnienia, uwiecznionej zresztą na fantastycznym DVD zarejestrowanym w łódzkiej Atlas Arenie, grupa objawia światu nowy, trzynasty już album.
Wykonawca: Toto
Wytwórnia: Mystic
Rok wydania: 2015

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu w różnych kręgach pojawił się swego rodzaju powrót do klasycznych pozycji w dorobku tego amerykańskiego zespołu. I nie chodzi tu wyłącznie o hity spod znaku „Africa”, czy „Rosanna”, ale wręcz o całe krążki. A jak jest na najnowszym?

Zaczyna się od dość progresywnego „Running Out Of Time”, który przypomina nieco ostatnie dokonania... naszej rodzimej Osady Vida! Potem powerballadowy „Burn” autorstwa wokalisty Josepha Williamsa. Prosta partia pianina, kojarząca się trochę z twórczością Coldplay prowadzi nas do dużo potężniejszego rozwinięcia. Z kolei w „Holy War” słychać już dużo sznytu gitarzysty Steve’a Lukathera. Jednym z najciekawszych utworów na krążku jest „21st Century Blues”. Jak sam tytuł wskazuje – mamy współcześnie podanego bluesa, ale po „totowemu”. Dynamiczny, singlowy „Orphan” i nieco patetyczny „doorsowo” zatytułowany „Unknown Soldier” prowadzą nas przez kolejne ścieżki świata Toto – świata w sumie dość znanego i lubianego. Zaś „Chinatown" przywodzi na myśl najlepsze dokonania zespołu z lat 80.  Natomiast finałowy „Great Expectations” zaskakuje. Zaśpiewany przez Lukathera, przywodzi na myśl dokonania... Yes.

Współczesna produkcja momentami nieco wysterylizowała brzmienie, wskutek czego płycie brakuje pewnego „nerwu”. I choć wspomniany Steve Lukather przyznaje przekornie, że album powstawał w pocie, bólach i wzajemnych nerwach, to fani, a zwłaszcza Ci zagorzali nie powinni narzekać na zawartość „Toto XIV”. A jak materiał broni się na żywo będziemy mogli się przekonać już w czerwcu na koncertach w Warszawie i Wrocławiu.

Autor: Maciej Majewski


End of content

No more pages to load