Recenzje

2018-01-20
Special Explosion - "To Infinity"
Nieśmiała muzyka dla nieśmiałych odbiorców.
Wykonawca: Special Explosion
Wytwórnia: Topshelf Records
Rok wydania: 2017

Gdzieś poza wielkomiejskim zgiełkiem, lecz nadal w sercu wydarzeń, rodzą się wyciszone dźwięki i liryczne nastroje, harmonijnie drepczące w miejscu. Prosto z Seattle, kulturalnego serca Północnego Zachodu Stanów Zjednoczonych, dociera do nas Special Explosion – kwintet dorosłych nastolatków, którzy szukają w muzyce odpowiedzi na pytania, jakich nie udziela im życie. Tam, gdzie emocjonalny, poetycki nastrój wiedzie prostą równoległą do gniewu i otumanienia, tam młode, indie-folkowe zespoły gospodarują swój kawałek podłogi za plecami tłumu. Ich przekaz wydaje się prosty: śpiewamy na swoim podwórku, dziwaczne piosenki dla dziwacznych dusz, które w biernym buncie wobec absurdu świata usiłują odnaleźć swoją harmonię.

Ich długogrający debiut nie należy do muzyki, jakiej nie znamy z bliższej lub dalszej przeszłości, czy nawet teraźniejszości. To senne nuty i kompozycje, konstruowane wyczuciem i zmysłem, bez żadnych kalkulacji czy świadomych natchnień. To piosenki, które odmawiają współpracy z szablonami i schematami, bez popadania w wydumany artyzm, bądź naiwną nachalność. To bardzo folkowe, organiczne brzmienie, okraszone przyjemnymi harmoniami głosów, szumem liści, zapachem ogniska. Jednakże tam, gdzie schemat i sztampa dobija się przez zmrożone okno, tam zaczyna się sztuka. Napotkamy tu bowiem więcej zaskakujących zmian tempa i barw, oraz zastanawiających tekstów, niż chwytliwych melodii dla miejskich samotników w nausznikach i z termosami w zziębniętych dłoniach.

W muzyce Special Explosion słychać pogłosy wielkiego dziedzictwa, jakie w innym świecie zgotowali im i nam Fleetwood Mac, Love, czy The Beach Boys. To także głos młodego pokolenia, których klasyką jest to, co starsi słuchacze w swoim czasie określali jako alternatywę: Neutral Milk Hotel, Modest Mouse, Iron & Wine, a nawet Explosions In The Sky. Wszystkie te zespoły cechuje harmonia i izolacja od zła; ich brzmienie to dobra nadzieja i pokrzepienie dla tych, co cenią spokój i kilka zatrzymanych chwil na codzień. Special Explosion dają także wyraz tak lubianej dziś wśród młodych muzyków „senności” dźwiękowych wydarzeń, które nigdy nie prowadzą tam, gdzie nam się wydaje. Gdy wielu traci już nadzieję na jakiekolwiek dobre wibracje, muzyka jak zwykle przychodzi nam z pomocą. 


Autor: Jakub Oślak


End of content

No more pages to load