Recenzje

2018-01-27
Rosalie. - "Flashback"
Kwestią czasu pozostawało wydania przez Rosalie. pełnoprawnego albumu długogrającego. Po interesującej ep-ce „Enuff”, wokalistka uraczyła słuchaczy albumem „Flashback”.
Wykonawca: Rosalie.
Wytwórnia: Alkopoligamia / Wydawnictwo Agora
Rok wydania: 2018

Ktokolwiek uległ urokowi i konceptowi jaki niósł „Enuff”, może być nieco zaskoczony zawartością "długograja". Wokalistka ponownie zdecydowała się na współpracę z wieloma producentami. I tak w otwierającym krążek zapętlonym, atmosferycznym „U.N.D.E.R.S.T.A.N.D” bit został wyprodukowany przez Lazy’ego. To zwiewne, delikatnie działające na zmysły wprowadzenie do całości krążka, o którym Rosalie. mówi, że jest powrotem do czasów jeszcze sprzed „Enuff”. Z kolei „Spokojnie” reprezentuje bardziej analogowe podejście. Charakterystyczna linia fortepianu i chwytliwa melodia, podbita perkusją i partią basu Adama Świerczyńskiego, daje jeden z najbardziej nośnych kawałków na płycie. Jeszcze ciekawiej prezentuje się ciepły „Holding Back”, który ma w sobie coś z dokonań Aaliyah, co dodatkowo podkreśla lekki śpiew wokalistki. Interesująco przedstawia się kompozycja „The One”, za której podkład odpowiada Hatti Vatti. Świetna, działająca na wyobraźnię warstwa muzyczna, idealnie współgra z zmysłowym wokalem Rosalie. Odwrotna sytuacja jest w „Home”, gdzie to głos zdaje się momentami prowadzić minimalistyczny podkład. Natomiast utwór „Po Co?”, to jedna z flagowych kompozycji na krążku. Tu prym wiodą muzycy Bitaminy, a przede wszystkim głos Mateusza Dopieralskiego, który został uzupełniony wokalem Rosalie. Zaś wymowny i bezpośredni tekst tego kawałka, podkreśla jego moc. Singlowa „Królowa” pierwotnie powstała w wersji angielskiej. Tutaj jednak za sprawą Rasa z Rasmentalism słychać pełną napięcia historię o zagubieniu. Z kolei „About Us” to druga produkcja Bitaminy na tym krążku. I tu z kolei kłania się twórczość Eryki Badu. Charakterystyczne „wyciąganie” głosu Rosalie., mimowolnie kojarzy się z królową neosoulu. Apogeum płyty stanowi kawałek „A Pamiętasz?” z kapitalnym bujającym bitem Suwala. Wyliczanka jaką Rosalie. serwuje w tekście idealnie współgra z podkładem. To esencja „Flashback”, w której wszystkie elementy zebrane są w całość. Reszta płyty prezentuje się już nieco inaczej. Chłodny „Ocean” przynosi nieco zamglony klimat, zaś nerwowy „The Killing” rozsiewa sporo niepokoju. Całość zamyka „Enuff”, będącym niejako łącznikiem pomiędzy poprzednim wydawnictwem, a jednocześnie przynosi solidny, taneczny bit autorstwa Odme.

„Flashback” to gratka dla fanów współczesnego r&b. Niewielu jest artystów na naszym rynku, którzy w tak ciekawy sposób łączą klimat tego gatunku z lat 90. ze współczesną produkcją. Rosalie. udało się to świetnie wyważyć, dobierając ciekawe bity do swojego głosu. Teraz pozostaje czekać na koncerty artystki.


Autor: Maciej Majewski


End of content

No more pages to load