Wywiady

Here On Earth

2018-01-23

Katowicki Here On Earth coraz śmielej poczyna sobie na rodzimym podwórku rocka progresywnego. Grupa przymierza się właśnie do nagrania następcy debiutanckiego krążka „In Elipsis” i regularnie koncertuje, pojawiając się również na czołowych imprezach progrockowych w kraju. 10 lutego wystąpi w stołecznym klubie „Progresja” obok Amarok, Lion Shepherd, Gallileous i Coogans Bluff podczas kolejnej edycji „Warsaw Prog Days”. Dotychczasową działalność grupy podsumował dla nas basista Here On Earth, Przemek Nowakowski.

Rozmowa z: Przemysław Nowakowski

MM:  Pierwszy nakład "In Ellipsis" się wyprzedał. Pojawił się nowy - "poprawiony", jak go określiliście. Czym się różni od pierwszego?

PN:  Muzycznie nie różni się absolutnie niczym. Jest to po prostu dodatkowy nakład. Wprowadziliśmy wyłącznie drobne korekty graficzne okładki. Nie spodziewaliśmy się, że pierwszy nakład się wyczerpie, dlatego była to dla nas bardzo miła informacja. Wygląda na to, że z kolejnymi koncertami zyskujemy nowych słuchaczy, którzy chętnie sięgają po ten krążek.

MM: A czemu nie dołożyliście książeczki z tekstami?

PN: Zwyczajnie, żeby uciąć koszty. "In Ellipsis" zostało nagrane i wydane w całości z funduszy z naszych kieszeni. Wciąż uważamy się za zespół "początkujący", stawiający pierwsze kroki na szerokim rynku muzycznym. W tamtym momencie książeczka wydawała się najmniej istotnym elementem. W drugim wydawnictwie ten aspekt na pewno zostanie nadrobiony.

MM: Jak dziś z perspektywy tych prawie dwóch lat od wydania "In Ellipsis" postrzegasz ten materiał?

PN: Ostatnio rozmawialiśmy o tym, co byśmy zmienili, co dodali. "In Ellipsis" było dla nas przetarciem szlaku jako zespół, co wyraźnie słychać. Na pewno nie pozwolilibyśmy sobie teraz na tak długi proces nagrywania płyty. Te melodie wciąż w nas mocno siedzą i dają mnóstwo przyjemności z grania. Nie wykluczam, że w przyszłości przygotujemy nieco odmienne wersje koncertowe tych utworów. W zasadzie to już się dzieje, dokładamy wstępy do utworów, zmieniamy brzmienia, niektóre przejścia. Ogólnie rzecz biorąc nie wyobrażam sobie, żeby "In Ellipsis" mogło przybrać inną formę, może za wyjątkiem kilku detali.

MM: Na koncertach gracie tez już nowe kompozycje - mocno riverside'owy "Dream Walk" i tool'owy "Alterity". Wiem, że tworzycie już materiał na drugą płytę. W którą zatem stronę to pójdzie?

PN: Sporo eksperymentujemy z nieco cięższymi brzmieniami, stąd myślę, że płyta przyjmie też cięższy charakter. Na pewno pojawi się dużo hipnotyzujących melodii, poszatkowanych mocnymi riffami. Jednak nie chciałbym w tym momencie jednoznacznie określać, na którym biegunie znajdzie się płyta. Przed nami jeszcze dużo pracy.

MM: Jak na zespół "początkujący", działacie dość ambitnie. EP-ka, album, zarejestrowany koncert. Swoją drogą "Live On Earth", czyli zapis waszego koncertu z Pałacu Młodzieży, rzeczywiście ukazał się w jednym egzemplarzu?

PN: Na razie tak. Nie do końca mieliśmy pomysł na to jak miałoby wyglądać fizycznie to wydawnictwo. Chcieliśmy też mocno skupić się na tworzeniu nowych utworów, więc póki co nie planujemy wydania go w dużym nakładzie. Przygotowaliśmy specjalne wydanie z okazji WOŚP-u, podczas którego zostaliśmy zaproszeni do zagrania na koncercie finałowym w Katowicach. To była świetna okazja by zrobić specjalnego.

MM: No właśnie - gracie na głównych imprezach związanych z rockiem progresywnym w kraju. 10 lutego wystąpicie na Warsaw Prog Days. Szykujecie coś specjalnego?

PN: Bardzo byśmy chcieli, ale ustaliliśmy, że pozostała część nowego materiału zostanie ujawniona dopiero wraz z premierą drugiej płyty. W Warszawie zagramy trzy utwory z nowej płyty dopełnione utworami z "In Ellipsis". Na scenie będziemy mieć do dyspozycji 30 minut - postaramy się je wykorzystać jak najlepiej.

MM: Ustaliliście już jakiś termin wydania nowej płyty?

PN: Póki co ustaliliśmy, że na przełomie kwietnia i maja wejdziemy do studia. Przy dobrych wiatrach nowy krążek ukaże się jesienią tego roku.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Warsaw Prog Days 2018 - Warszawa, Progresja, 10.02.2018: 

https://www.facebook.com/events/502077366793987/ Rozmawiał: Maciej Majewski