Wywiady

Wojciech Napora (Cochise)

2014-03-21

Gitarzysta Wojciech Napora udzielił nam wywiadu w związku z ukazaniem się nowego albumu Cochise zatytułowanego "118".

Rozmowa z: Wojciech Napora

-Album „118” jest trzecią płytą Cochise wydaną w ostatnich czterech latach. Mało tego, wydajecie te krążki regularnie – co dwa lata. Jak wam się to udaje?

- Cały czas komponujemy, cały czas mamy nowe pomysły na muzykę. Odkąd dołączył do nas perkusista Czarek Mielko nie mamy żadnych przerw w działalności. Dzięki takiej stabilizacji możemy pracować w takim tempie. Więc tworzymy muzykę, a gdy uznamy, że ilość kompozycji wystarczy na płytę, zaczynamy proces nagrywania. Nawet teraz, po wydaniu płyty „118”, mamy już kilka nowych utworów na kolejny album.

- „118” brzmi jakby było nagrywane na tak zwaną „setkę”…

- Tak, staraliśmy się jak najwięcej rzeczy nagrywać razem, jak najwięcej tego materiału rejestrować grając na żywo. Później oczywiście dogrywaliśmy drugie gitary, solówki, wokale i tak dalej. Zależało nam na zarejestrowaniu energii rodem z naszych koncertów i właśnie taka forma pracy najbardziej nam odpowiadała.

- Skąd tytuł płyty „118”?

- Pierwotnie płyta miała się nazywać „Stay Hungry”. Natomiast Paweł (Małaszyński – wokalista Cochise – przyp.GS) zaczął od pewnego momentu, podczas swojej pracy filmowej, trafiać do pokojów hotelowych numer 118. I stąd narodziła się taka koncepcja tytułu albumu. I tu od razu podkreślę, że ten tytuł jest symboliczny i nie ma drugiego dna. Jest jedynie punktem wyjścia do opowiedzenia historii, które mogłyby się w takim pokoju wydarzyć.

- Czy filmowa kariera Pawła nie przeszkadza wam czasem w działalności?

- W jakiś sposób przeszkadza, ale jak na nasze warunki całkiem nieźle udaje się nam znajdować czas na koncerty czy pracę w studiu nagraniowym. Paweł jest jedynym członkiem Cochise, który pracuje w weekendy, kiedy jest najlepiej organizować koncerty. Musimy więc trochę „naginać” terminy naszych występów, ale myślę, że i tak nasza działalność koncertowa jest całkiem prężna.

- Jest to pierwsza płyta Cochise wydana przez Metal Mind. Jak doszło do Waszej współpracy?

- Z Metal Mindem skontaktowaliśmy się, bo szukaliśmy wydawcy naszej płyty. Materiał był już nagrany, więc przedstawiliśmy go wytwórni, a oni stwierdzili, że chcą się w to zaangażować. I rzeczywiście: bardzo prężnie działają przy promocji tego wydawnictwa.

- Czy widzisz w Waszej muzyce coś, co mogłoby pomóc Wam w odniesieniu sukcesu na przykład za Oceanem?

- Wydaje mi się, że ciężko byłoby sprzedać w Ameryce polską muzykę śpiewaną po polsku. Więc myślę, że naszym atutem mogłoby być to, że nasze kompozycje są po angielsku. Także rodzaj muzyki jaką wykonujemy mógłby trafić do zagranicznych odbiorców. Nie gramy folku kojarzącego się z Polską.

- Potrafisz wyobrazić sobie Cochise na rynku za Oceanem? Patrząc na przykład grupy Chemia, która została zauważona w Kanadzie nie jest to takie niemożliwe…

- Przykład Chemii jest na pewno światełkiem w tunelu. Oni pokazali, że warto się starać, bo rzeczywiście można coś tam osiągnąć. Ale my jesteśmy zespołem, w którym są muzycy mający pracę tutaj w Polsce i byłoby nam bardzo trudno wszystko rzucić i zmierzyć się tamtejszym rynkiem muzycznym. A bez grania tam koncertów osiągnięcie jakichkolwiek sukcesów jest praktycznie niemożliwe.

- Czemu przez pierwszych 6 lat działalności Cochise nie wydaliście żadnej płyty?

- Gdy zaczęliśmy grać Paweł Małaszyński był na studiach aktorskich. Nagraliśmy wtedy jedynie płytkę demo. Potem nasze drogi się rozeszły. Musieliśmy zająć się pracą i prozą życia codziennego. Wówczas działalność zespołu była praktycznie zawieszona, choć gdzieś tam się spotykaliśmy. Gdy do Cochise dołączył perkusista Czarek Mielko, a było to w 2009 roku, nasza kariera przyspieszyła i zaczęliśmy pracę nad pierwszym albumem.

- Jesteście bardzo dobrym zespołem koncertowym. Może warto byście pomyśleli o wydawnictwie koncertowym?

- Raczej nie planujemy tego. Moje osobiste zdanie jest takie, że takie wydawnictwa mają niewiele wspólnego z prawdziwym koncertem. Gdy oglądam koncertowe DVD czy słucham płyt nagranych podczas występów na żywo, to słyszę i widzę dużą ingerencję producentów. To jest moje osobiste zdanie, więc jeśli zespół zechce nagrać takie wydawnictwo, to gdzieś, kiedyś coś takiego powstanie.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load