Wywiady

Très.b

2012-06-14

Rozmowa z Olivierem Heimem i Tomem Pettitem z Très.b

Cantaramusic: Wasz nowy album "40 Winks Of Courage" zbiera znakomite opinie wśród fanów i krytyków. Jak sądzicie: co jest w tej płycie, iż cieszy się takim uznaniem?

OH: Nie jestem do końca pewien. Myślę, iż chodzi o to, iż nowa płyta jest bardziej surowa brzmieniowo niż poprzedni album. Nagrywaliśmy ją "na żywo". I emocje na niej są silniejsze. Nasz debiutancki krążek był bardziej "czysty", łagodniejszy w brzmieniu. Nie było na nim pewnych emocji, które są na nowej płycie. Polacy są bardzo szczerymi ludźmi i doceniają właśnie takie proste granie bez "ściemniania".

Cantaramusic: Jednocześnie "40 Winks Of Courage" ma bardzo melancholijny klimat.

OH: Tak, ta płyta jest mroczna i melancholijna. Oddaje nastrój, jaki mieliśmy podczas powstawania tego krążka.

TP: Może dlatego właśnie ta płyta jest tak popularna (śmiech).

Cantaramusic: Melancholijna, klimatyczna muzyka jest teraz popularna...

OH: Dokładnie. I uważam, iż nowy album jest bardziej 'trendy' niż poprzednia płyta. Nie zrobiliśmy tego świadomie. Po prostu, ten album bardziej oddaje to, co czujemy. Jesteśmy z tej płyty zadowoleni.

TP: Nie chcieliśmy na nikim robić wrażenia, ani być 'trendy'. Nie interesuje nas to. Po prostu robiliśmy swoje. Nagrywając tę płytę nie myśleliśmy o tym. Może to nam pomogło nagrać tak szczery album? Ale oczywiście miło jest wiedzieć, iż "40 Winks..." tak bardzo podoba się naszym fanom.

Cantaramusic: Co oznacza tytuł "40 Winks Of Courage"?

OH: Jakiś czas temu postanowiliśmy przeprowadzić się do Polski, do Warszawy. Tylko Misia (wokalistka i basistka Tres.b - przyp. GS) tu wcześniej mieszkała i studiowała. Przyjeżdżając tutaj, kompletnie nie wiedzieliśmy czego się spodziewać i co będziemy tu robić, jak zarabiać na życie. Czuliśmy, iż musimy być odważni, robić swoje.

TP: Większość tekstów na tej płycie jest o dorastaniu, byciu ludźmi odpowiedzialnymi i odważnymi. I nie chodzi tu tylko o przemysł muzyczny, ale także o samo życie. Teraz musisz być odważny w każdej dziedzinie życia. 

OH: Dokładnie. Warszawa jest miastem, w którym musisz walczyć o swoje. Prawie każda osoba, jaką tutaj poznaliśmy prowadzi niestabilny tryb życia. Ludzie zmieniają pracę, mają problemy z zarabianiem pieniędzy. I właśnie tego też dotyczy ten tytuł. To płyta o ludziach w naszym wieku.

TP: Jeśli zaś chodzi o wyrażenie "40 Winks" - chodziło tu o podkreślenie zmieniających się nastrojów. W pewnym momencie brak ci odwagi na cokolwiek, a za chwilę odzyskujesz wiarę w siebie i idziesz do przodu. I tak jest przez całe życie Jesteśmy bardzo dwubiegunowi (śmiech).

Cantaramusic: Jesteście zespołem międzynarodowym. Wy obaj pochodzicie z Luksemburga, zaś Misia jest Polką. Poznaliście się w Danii. Czy to, iż pochodzicie z róznych krajów ma wpływ na Waszą twórczość?

OH: Wiesz, Luksemburg jest bardzo kosmopolitycznym krajem. Jak wspomniałeś, poznaliśmy Misię w szkole muzycznej w Danii, gdzie byliśmy trojgiem z czterech zagranicznych studentów. Reszta to byli Duńczycy. Więc trzymaliśmy się razem. Poza tym Misia jest bardzo otwartą osobą, ma takie "międzynarodowe" nastawienie. Mieszkała 7 lat poza Polską. Więc na pewno nie było między nami jakiegoś tarcia kulturowego.

TP: Nie było, ale rzeczywiście, nie mamy jednego miejsca, które moglibyśmy nazwać "naszym". Cały czas podróżujemy, mamy międzynarodową mentalność. Wybieramy sobie interesujące rzeczy, dźwięki z róznych miejsc. Tak było w Danii, Holandii, a teraz w Warszawie. Uważam to miasto za jedno z najbardziej ekscytujących miejsc, w jakich kiedykolwiek byłem. I właśnie to "puzzle" ułożone z doświadczeń, jakie zebraliśmy w różnych miejscach Europy pozwala nam tworzyć tak interesującą muzykę. 

Cantaramusic: Jak wygląda proces tworzenia muzyki w Tres.b?

OH: Różne piosenki powstają w różny sposób. Większość utworów napisaliśmy razem w sali prób na przestrzeni roku. Kilka kompozycji stworzyła Misia, kilka utworów ja skomponowałem, a potem wspólnie zaaranżowaliśmy je na cały zespół. Wszystko się do siebie idealnie dopasowało. Co szczególnie było ważne, to jak już wspomniałem, chcieliśmy nagrać piosenki "na żywo". Wiedzieliśmy bowiem, iż wtedy utwory będą brzmiały dokładnie tak, jak tego chcemy.

TP: Nowy materiał mieliśmy już gotowy zanim weszliśmy do studia. Mieliśmy więc jasno sprecyzowane oczekiwania, jak ta płyta ma brzmieć. Nie było żadnych niespodzianek.

Cantaramusic: Macie na koncie dużą ilośc koncertów w różnych krajach Europy, dzieliliście także scenę z takimi gwiazdami jak: TV On The Radio czy Spiritualized. Jak wspominacie te koncertowe doświadczenia? Czy nauczyliście się czegoś grając z tak znanymi artystami?

OH: Największym doświadczeniem było podpatrywanie tych zespołów, rozmowy z nimi. Z TV On The Radio spędziliśmy wieczór w barze Przekąski Zakąski na Krakowskim Przedmieściu. Rozmawialiśmy o muzyce. Oni podzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Powiedzieli nam, co robiliśmy dobrze, co dało nam więcej pewności siebie albo zwracali nam uwagę na sprawy, o których nigdy nie myśleliśmy.

TP: Takie uwagi od bardziej doświadczonych artystów pomagają twej mentalności. Uważam, iż ważnym elementem tworzenia muzyki jest myślenie o niej. Zauważyłem, iż wielu muzyków, których spotkałem, także tutaj w Warszawie, myśli o muzyce: "Czy powinienem być bardziej komercyjny?" lub "Może powinienem zostać bardziej alternatywny?". Gdy poznajesz zespół, który przeszedł przez ten cały proces myślowy, to ich pomoc może być wsparciem w pisaniu jeszcze ładniejszych piosenek.

OH: Jest tak, jak mówi Tom, gdyż wielu doświadczonych artystów mówi: "Rób to, co chcesz robić. Nie koncentruj się na osiągnięciu sukcesu. On przyjdzie, gdy będziesz robił szczerze to, co umiesz najlepiej".

Cantaramusic: A Wy udzielacie rad mniej doświadczonym wykonawcom?

OH: Tak, kilka dni temu byłem w klubie Plan.B. Grał tam młody, poczatkujący zespół. Poprosili mnie o pewne rady. Udzieliłem im, co być może pomoże im wykonać pierwszy poważny krok w karierze.

TP: Jesteśmy bardzo szczęśliwi, jeśli możemy podzielić się naszymi doświadczeniami bądź umiejętnościami.

OH: Pamiętamy, jak sami zaczynaliśmy. Słyszeliśmy rózne plotki, legendy dotyczące przemysłu muzycznego. O tym, iż musimy podpisać to, albo tamto. Miło więc spotykać wykonawców, którym teraz my możemy doradzać. Zachęcam więc każdego, początkującego wykonawcę, aby kontaktował się z nami. Będziemy chętnie pomagać.

Cantaramusic: Myślicie już o kolejnej płycie?

OH: Jeszcze nie. Musi upłynąć kilka miesięcy, abym nabrał dystansu do tego, co właśnie nagraliśmy. Nie chcemy się powtarzać. Poza tym wraz z mijającym czasem zmieniają się gusta, poznajesz nowe zespoły, nowe fascynacje muzyczne.

Foto: tres-b.com


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load