Wywiady

Alexander Veljanov (Deine Lakaien)

2014-08-21

Ukazał się nowy album niemieckiego duetu Deine Lakaien zatytułowany "Crystal Palace". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedział wokalista Alexander Veljanov.

Rozmowa z: Alexander Veljanov

- Album "Crystal Palace" ukazał się 4 lata po wydaniu waszego poprzedniego krążka "Indicator". Pomiędzy Waszymi płytami jest zawsze 3-5 lat przerwy. Dlaczego?

- Zawsze potrzebujemy przerwy przed rozpoczęciem procesów komponowania, nagrywania, a następnie koncertowania. Jest dla nas bardzo ważne, aby mieć dużo czasu pomiędzy płytami. Ta przerwa daje nam możliwość odpowiedzenia na pytania: Dlaczego powinniśmy dalej działać i co możemy poprawić w naszej muzyce na kolejnej płycie.

- Znaczna część Waszej dyskografii to wydawnictwa koncertowe. Czy uważasz Deine Lakaien za zespół koncertowy czy studyjny?

- Muzyka jest częścią naszego życia i jako taka też musi żyć. Płyty studyjne są zawsze pierwszym krokiem w każdym, kolejnym rozdziale historii Deine Lakaien. To bardzo ciekawe, jak te piosenki się zachowują, gdy zmuszamy je do "pracy" podczas koncertów.

- Deine Lakaien ma dwa wcielenia: akustyczne i "elektryczne". Według jakiego klucza wybieracie utwory, które opracowujecie w wersjach akustycznych?

- Każda piosenka musi udowodnić, że jest warta by ją nagrać w wersji akustycznej. Dlatego ostatecznym sprawdzianem jest koncert akustyczny. Zła piosenka nie zda tego egzaminu. Bowiem dla nas każdy tego rodzaju występ jest najbardziej szczerą i czystą formą prezentacji naszej muzyki.

- Bardzo mocną stroną Deine Lakaien są teksty, które piszesz razem z Ernstem Hornem. Skąd Ty bierzesz inspiracje do swych tekstów?

- Inspiracją jest dla mnie wszystko, czego byłem w stanie się nauczyć i zrozumieć. Książki, muzyka i sztuka ze wszystkich okresów historycznych. I oczywiście najistotniejszą inspiracją jest dla mnie samo życie.

- Istniejecie 30 lat. Jaka jest recepta na długowieczność Deine Lakaien?

- Połączenie tych czynników: tolerancji, ciekawości, emocji, smutku, szczęścia i miłości.

- Gdy słucham wczesnych albumów Deine Lakaien takich jak chociażby "Deine Lakaien", "Forest Enter Exit" czy "Winter Fish Testosterone" zadziwia mnie to, że brzmią one nadal bardzo świeżo. Jak myślisz: dlaczego?

- Fajnie, że tak uważasz. Nie mam pojęcia, co jest takiego w tych piosenkach, że nadal brzmią interesująco. Zawsze staramy się być coraz lepsi z każdą kolejną płytą. A wraz z mijającym czasem zmieniają się nastroje, zmienia się życie. Uważam, że ważne jest także to, że nigdy nie chcieliśmy kopiować samych siebie. I mam nadzieję, że nigdy tego nie zrobiliśmy.

- Wasz album "Kasmodiah" z 1999 roku był całkiem sporym sukcesem komercyjnym. Nie kusiło Was wtedy, aby zmienić kierunek artystyczny i pójść bardziej w stronę muzyki pop?

- Myślę, że nie. Nie zależy nam na tak zwanym "sukcesie" i byciu popularnym zespołem. Mamy swoich oddanych fanów, którzy cenią nas za to, jak gramy i jacy jesteśmy. O wiele bardziej istotne są takie wartości jak: zdrowie, szczęście, udane życie rodzinne i przyjaciele, prawdziwi przyjaciele.


- Wyobrażasz sobie muzykę Deine Lakaien w filmie bądź sztuce teatralnej?

- Dlaczego nie? Jak najbardziej. Gdyby tylko ktoś zaproponował nam udział w projekcie, do którego pasowałyby nasze piosenki, na pewno byśmy o tym poważnie pomyśleli. Jesteśmy otwarci na interesujące propozycje.

- Masz na koncie kilka płyt solowych, ale ostatnia z nich, zatytułowana "Porta Macedonia" ukazała się 6 lat temu. Czy planujesz nagrać coś w przyszłości?

- Bardzo miło wspominam proces powstawania albumu "Porta Macedonia". Współpracowałem ze wspaniałymi ludźmi i muzykami. I chcę to znowu przeżyć w przyszłości. Na chwilę obecną nie mam żadnych pomysłów na solowe nagrania, ale na pewno moja kolejna płyta solowa ukaże się w ciągu najbliższych kilku lat. Teraz skupiam się na promocji "Crystal Palace". I mam nadzieję, że znowu przyjedziemy do Polski.

- Dziękuję za wywiad.

 

 

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Ptakova

2020-11-27

Natalia Ptak czyli Ptakova wydała debiutancki album tuż przed "trzydziestką". W wywiadzie z nami opowiedziała między innymi o powstaniu płyty "Suma Wszystkich Dźwięków".

Czytaj więcej...

Gracjan Kalandyk

2020-11-26

Gracjan Kalandyk przygotowuje się do wydania drugiego albumu zatytułowanego "Wilk". Wydał już dwa single zapowiadające tę płytę, a więc mogliśmy o tym porozmawiać. I nie tylko o tym.

Czytaj więcej...

Lunatic Soul

2020-11-20

Przerwa w aktywnościach spowodowana lockdownem, zdaje się nie dotykać Mariusza Dudy, który po wydanej już w tym roku płycie „Lockdown Spaces”, powrócił do swego głównego solowego projektu, czyli Lunatic Soul. Właśnie ukazała się siódma płyta zatytułowana „Through Shaded Woods” w ramach wyjątkowego cyklu życia i śmierci, którego obraz zaczyna się dopełniać. O szczegółach tego wydawnictwa i złożoności procesu jaki zachodzi w świecie LS, artysta opowiedział nam w długiej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nanga

2020-11-11

Wiadomość o zawieszeniu działalności przez grupę Lao Che zaskoczyła pewnie niejednego słuchacza. Tymczasem klawiszowiec Filip „Wieża” Różański i perkusista Maciek „Trocki” Dzierżanowski postanowili stworzyć nowy projekt. Zapraszając od współpracy wokalistkę i autorkę tekstów Magdę Dubrowską, nagrali materiał pod szyldem Nanga. Album „Cisza w bloku” to niespokojna, przepełniona duchem elektronicznym opowieść, która świetnie pasuje do bieżącego czasu. O kulisach powstania grupy, procesie tworzenia materiału oraz kilku jego niuansach cała trójka opowiedziała mi osobiście.

Czytaj więcej...

Adam Nowak I Akustyk Amigos

2020-11-09

Adam Nowak i Akustyk Amigos, to wspólny projekt Adama Nowaka z Raz Dwa Trzy z Karimem Martusewiczem z Voo Voo oraz Jarosławem Trelińskim, Pawłem Dobrowolskim, Tomaszem Nowakiem, Mariuszem Mielczarkiem i Eldisem la Rosa. Zespół działa i koncertuje już od kilku lat, natomiast sytuacja pandemiczna sprawiła, że grupa zarejestrowała pierwszy materiał. „Pół płyty” to wyjątkowa opowieść nie tylko na bieżące czasy. O szczegółach jej specyficznej realizacji, tekstach na niej zawartych oraz kilku innych życiowych kwestiach opowiedział mi głos zespołu - Adam Nowak.

Czytaj więcej...

Mikromusic

2020-10-29

Grupa Mikromusic nie zwalnia tempa i po 2 latach od premiery poprzedniej płyty studyjnej wydała nowy album zatytułowany "Kraksa". I o tym właśnie wydawnictwie porozmawiałem z liderką i wokalistką zespołu Natalią Grosiak.

Czytaj więcej...

Natalia Świerczyńska

2020-10-28

Wokalistka Natalia Świerczyńska nagrała wyjątkową, trochę niedzisiejszą płytę „O północy”. Za zawartymi na niej tekstami kryją się historie, zainspirowane życiorysem babci wokalistki. Całość ubrana w okołojazzową i poetycką aurę, skłania zarówno do refleksji, jak i do atencji - zwłaszcza w obecnych czasach. O szczegółach jej powstawania i założeniach całości Natalia opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Robert Cichy

2020-10-24

Po sukcesie debiutanckiej płyty "Smack", która w ubiegłym roku została wyróżniona Fryderykiem w kategorii "Country/Blues", Robert Cichy zaprezentował drugi album "Dirty Sun". Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Artystą na temat tego znakomitego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Natalia Kukulska

2020-10-17

Wzięcie na warsztat repertuaru Fryderyka Chopina nie jest niczym wyjątkowym, ale przełożenie go na symfonię, zespół, a także napisanie tekstów do poszczególnych utworów kompozytora – to już wyzwanie. I to nie lada. Przekonała się o tym Natalia Kukulska, która na płycie „Czułe Struny” wraz ze Simfonią Varsovią oraz pokaźną grupą współpracowników, podjęła się zadania przedstawienia twórczości Chopina w nowej formie. O wyjątkowości, złożoności i realizacji owego przedsięwzięcia artystka opowiedziała mi osobiście.

Czytaj więcej...

Asaf Avidan

2020-10-12

Asaf Avidan to popularny w Polsce izraelski songwriter, wokalista i gitarzysta, który pod koniec września wydał swój trzeci solowy album zatytułowany "Anagnorisis". Z tej okazji Artysta odwiedził Warszawę, a my skorzystaliśmy z tej okazji by zadać mu kilka pytań. A już w lutym Avidan przyjedzie na cztery koncerty w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Renata Przemyk

2020-10-11

Trzydziestolecie pracy artystycznej Renaty Przemyk uczciła wydaniem płyty „Renata Przemyk i Mężczyźni, na której wykonuje 13 swoich największych przebojów, w towarzystwie 13 wokalistów, wśród których znaleźli się m.in. Leski, Czesław Mozil, Wojciech Waglewski i Adam Nowak. O złożoności i wyjątkowości tego projektu artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Zagi

2020-10-05

Zagi nie tak dawno wydała drugi długogrający album studyjny o tytule „Prześwit”. Jest to specyficzne przedsięwzięcie, gdyż na płycie znajdziemy utwory wspólnie napisane z fanami podczas transmisji online. O tym między innymi porozmawiała z Artystką nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Maciej Meller

2020-09-28

Gitarzysta Maciej Meller (Riverside, ex-Quidam, ex-Meller Gołyźniak Duda) wydał pierwszy solowy album sygnowany własnym imieniem i nazwiskiem. Była to znakomita okazja do przeprowadzenia wywiadu z tym muzykiem. Zapraszamy do jego lektury.

Czytaj więcej...

Maciej Gołyźniak Trio

2020-09-22

Ceniony polski perkusista Maciej Gołyźniak wydał płytę pod szyldem Maciej Gołyźniak Trio. Album ukazał się w prestiżowej serii Polish Jazz wydawanej przez Polskie Nagrania. Z tej okazji Maciej zgodził się odpowiedzieć na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Eva Portna

2020-09-15

Eva Portna to młoda wokalistka stacjonująca w Wielkopolsce. W tym roku wydała swoją debiutancką EP-kę o tytule „Mulier”. Usłyszeć na niej można utwory w klimatach trip-hopowo-jazzowych. Nadarzyła się więc świetna okazja do rozmowy z Artystką.

Czytaj więcej...

Protomartyr

2020-09-03

Protomartyr wydał niedawno swoją nową, piątą już płytę „Ultimate Success Today”. Album początkowo miał ukazać się wiosną, co ze względu na pandemię koronawirusa okazało się niemożliwe. Teraz jednak wydźwięk płyty okazał się mieć inne znaczenie, niż pierwotnie zakładali jego autorzy. O tej zmianie, zawartości albumu, różnych muzycznych wpływach i podobieństwach między kilkoma miastami, opowiedział mi wokalista grupy Joe Casey.

Czytaj więcej...

Stacja Folk

2020-08-25

Stacja Folk to nowy zespół na polskim rynku muzycznym. Autorką projektu jest Karolina Jastrzębska, u której zamiłowanie do akustycznych instrumentów strunowych zainicjowało falę nowych pomysłów na ich wykorzystanie... i właśnie o tym mogłyśmy porozmawiać.

Czytaj więcej...

Maria Tyszkiewicz

2020-08-19

Wokalistka i aktorka Maria Tyszkiewicz zaprezentowała światu debiutancką płytę "Ufam Sobie". Była to idealna okazja, byśmy porozmawiali z Artystką o tym albumie, jego powstawaniu i planach Marii na przyszłość.

Czytaj więcej...

Bloo Crane

2020-08-08

Krakowski duet Bloo Crane szturmem zdobył serca fanów i dziennikarzy muzycznych w Polsce. Kilkanaście dni temu ukazał się debiutancki album tej grupy zatytułowany "Bloo Feelings" wydany przez wytwórnię Kayax. Z tej okazji wywiadu udzieli nam: wokalista i autor tekstów Michał Polański oraz producent i kompozytor Krzysztof Kołodziejczyk.

Czytaj więcej...

Baasch

2020-08-03

Baasch z tworzeniem nowego materiału zdążył przed wybuchem pandemii. Płyta jednak ukaże się dopiero pod koniec sierpnia. „Noc” przynosi nie tylko wszystkie piosenki w języku polskim, ale i spójny koncept i... dużą nośność. O szczegółach opowiedział mi sam twórca.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load