Wywiady

Tycho

2014-10-01

Amerykański muzyk, kompozytor, fotograf i projektant Tycho (Scott Hansen) wystąpi 15 października w warszawskim klubie Basen. Z tej okazji artysta odpowiedział na kilka naszych pytań.

Rozmowa z: Tycho

- "Awake" jest Twoim czwartym albumem, ale Ty nazywasz to wydawnictwo swoją "pierwszą, prawdziwą płytą". Dlaczego?

- Tworząc i nagrywając "Awake" po raz pierwszy w mej muzycznej karierze mogłem skupić się w 100% na jednym projekcie. Współpracowałem z Zakkiem Brownem i Rorym O'Connorem, co jak sądzę, stworzyło nowe możliwości w kwestii brzmienia. Po raz pierwszy moja wizja płyty idealnej została uchwycona tak, jak tego pragnąłem.

- Pomiędzy "Awake" a Twoją poprzednią płytą były 3 lata przerwy, a jeszcze wcześniej - aż 5 lat. Dlaczego musimy czekać tak długo na Twoje nowe płyty?

- Ta pięcioletnia przerwa między płytami "Dive" (2011) i "Past Is Prologue" (2006) była spowodowana tym, że musiałem pracować zawodowo, a muzykę tworzyłem wtedy, gdy miałem trochę wolnego czasu. Więc nowe kompozycje powstawały powoli. Z kolei przerwa pomiędzy "Dive" a "Awake" była związana z intensywną promocją koncertową pierwszej z tych płyt. Jednak w ogóle proces tworzenia muzyki jest u mnie nieco wydłużony. Po prostu nie potrafię "wypluwać" z siebie nowych dźwięków i komponować muzyki na przykład podczas trasy koncertowej. Potrzebuję dużo czasu w studiu nagraniowym, by dokładnie opracować nowe utwory.

- Twoje płyty są całkowicie instrumentalne. Jednak gdybyś miał możliwość stworzenia tekstów do swych kompozycji, o czym by one traktowały?

- Główną przyczyną dla której moje kompozycje są instrumentalne jest to, że słowa do tych utworów po prostu nie pojawiają się w mej głowie. Nie potrzebuję ich. Moja muzyka nie traktuje o konkretnych emocjach czy pojęciach. Tworzenie muzyki jest dla mnie jak malowanie tła, na które moi słuchacze mogą sami nanosić swoje wizje, które powstają w ich głowach podczas słuchania muzyki Tycho.

- W jaki sposób powstają Twoje kompozycje? Skąd czerpiesz inspiracje?

- W przypadku albumu "Awake" dużo "dżemowaliśmy" w studiu nagraniowym wspólnie z Rorym i Zakkiem. Pomysły, które powstawały z naszego wspólnego grania staraliśmy się przekształcać i rozwijać. I w ten sposób rodziły się nowe utwory. Nie powiedziałbym, że coś mnie inspirowało. Miałem w głowie pewne wizje, jak ma ten album brzmieć i po prostu starałem się je zrealizować. Z bardzo dobrym skutkiem.

- Produkcje Tycho mają filmowy klimat. Czy masz w planach zrealizowanie filmu związanego z muzyką, którą komponujesz?

- Tak. Jednym z moich planów na najbliższych kilka lat jest stworzenie filmu, który w niesprecyzowany jeszcze sposób, będzie związany z moją muzyką.

- Jesteś znany przede wszystkim jako muzyk, ale jesteś również fotografem i projektantem. Która z tych dziedzin jest Ci najbliższa?

- Każda z nich jest częścią tej samej artystycznej wizji i każda z nich jest mi bliska. Tycho jest projektem audio-wizualnym i zarówno muzyka, jak i elementy wizualne, takie jak na przykład projekcje video na koncertach, są nierozerwalną całością.

- Płyty Tycho są wydawane przez wytwórnie niezależne. Jakie są według Ciebie plusy rynku niezależnego i czy kiedykolwiek podpisałbyś kontrakt z dużym wydawcą?

- Współpraca z wydawcą niezależnym daje mi artystyczną swobodę, dzięki czemu mogę tworzyć to, na co mam ochotę, bez przeszkód ze strony wytwórni płytowej. Nigdy, jak dotąd, nikt mnie nie "naciskał", abym coś zmieniał w mojej muzyce na etapie jej powstawania. Coś takiego nie byłoby możliwe w dużej wytwórni płytowej, więc odpowiedź na drugą część twego pytania brzmi: nie podpisałbym kontraktu z dużą wytwórnią płytową.

- Twoje koncerty są bardzo bogate od strony wizualnej. Czy planujesz może nagranie koncertowego DVD?

- Nagraliśmy kilka koncertów podczas bieżącej trasy koncertowej promującej "Awake". Chciałbym wydać koncertowe DVD, ale musiałoby by ono być bardzo starannie wyprodukowane, co pochłonęłoby czas i pieniądze. Ale generalnie jestem na "tak" i być może po zakończeniu tego tournee pomyślę co z tym dalej zrobić.

- Masz już pomysły na nową płytę?

- Tak, zawsze mam nowe pomysły, ale w związku z tym, że od kilku miesięcy jestem w trasie promującej "Awake", nie miałem czasu, by się na nich skupić. Mam je zarejestrowane i w przyszłym roku, gdy będę miał więcej czasu wolnego, zacznę nad nimi pracować. Mam nadzieję, że nie będziecie musieli czekać na nową płytę Tycho zbyt długo.

- Dziękuję za wywiad.

- Ja też dziękuję i zapraszam wszystkich na koncert w Warszawie. Na pewno nie pożałujecie!

TYCHO: Warszawa, Basen, 15.10.2014, godz.20.00.

Informacje o biletach na www.artbasen.pl


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load