Wywiady

Tycho

2014-10-01

Amerykański muzyk, kompozytor, fotograf i projektant Tycho (Scott Hansen) wystąpi 15 października w warszawskim klubie Basen. Z tej okazji artysta odpowiedział na kilka naszych pytań.

Rozmowa z: Tycho

- "Awake" jest Twoim czwartym albumem, ale Ty nazywasz to wydawnictwo swoją "pierwszą, prawdziwą płytą". Dlaczego?

- Tworząc i nagrywając "Awake" po raz pierwszy w mej muzycznej karierze mogłem skupić się w 100% na jednym projekcie. Współpracowałem z Zakkiem Brownem i Rorym O'Connorem, co jak sądzę, stworzyło nowe możliwości w kwestii brzmienia. Po raz pierwszy moja wizja płyty idealnej została uchwycona tak, jak tego pragnąłem.

- Pomiędzy "Awake" a Twoją poprzednią płytą były 3 lata przerwy, a jeszcze wcześniej - aż 5 lat. Dlaczego musimy czekać tak długo na Twoje nowe płyty?

- Ta pięcioletnia przerwa między płytami "Dive" (2011) i "Past Is Prologue" (2006) była spowodowana tym, że musiałem pracować zawodowo, a muzykę tworzyłem wtedy, gdy miałem trochę wolnego czasu. Więc nowe kompozycje powstawały powoli. Z kolei przerwa pomiędzy "Dive" a "Awake" była związana z intensywną promocją koncertową pierwszej z tych płyt. Jednak w ogóle proces tworzenia muzyki jest u mnie nieco wydłużony. Po prostu nie potrafię "wypluwać" z siebie nowych dźwięków i komponować muzyki na przykład podczas trasy koncertowej. Potrzebuję dużo czasu w studiu nagraniowym, by dokładnie opracować nowe utwory.

- Twoje płyty są całkowicie instrumentalne. Jednak gdybyś miał możliwość stworzenia tekstów do swych kompozycji, o czym by one traktowały?

- Główną przyczyną dla której moje kompozycje są instrumentalne jest to, że słowa do tych utworów po prostu nie pojawiają się w mej głowie. Nie potrzebuję ich. Moja muzyka nie traktuje o konkretnych emocjach czy pojęciach. Tworzenie muzyki jest dla mnie jak malowanie tła, na które moi słuchacze mogą sami nanosić swoje wizje, które powstają w ich głowach podczas słuchania muzyki Tycho.

- W jaki sposób powstają Twoje kompozycje? Skąd czerpiesz inspiracje?

- W przypadku albumu "Awake" dużo "dżemowaliśmy" w studiu nagraniowym wspólnie z Rorym i Zakkiem. Pomysły, które powstawały z naszego wspólnego grania staraliśmy się przekształcać i rozwijać. I w ten sposób rodziły się nowe utwory. Nie powiedziałbym, że coś mnie inspirowało. Miałem w głowie pewne wizje, jak ma ten album brzmieć i po prostu starałem się je zrealizować. Z bardzo dobrym skutkiem.

- Produkcje Tycho mają filmowy klimat. Czy masz w planach zrealizowanie filmu związanego z muzyką, którą komponujesz?

- Tak. Jednym z moich planów na najbliższych kilka lat jest stworzenie filmu, który w niesprecyzowany jeszcze sposób, będzie związany z moją muzyką.

- Jesteś znany przede wszystkim jako muzyk, ale jesteś również fotografem i projektantem. Która z tych dziedzin jest Ci najbliższa?

- Każda z nich jest częścią tej samej artystycznej wizji i każda z nich jest mi bliska. Tycho jest projektem audio-wizualnym i zarówno muzyka, jak i elementy wizualne, takie jak na przykład projekcje video na koncertach, są nierozerwalną całością.

- Płyty Tycho są wydawane przez wytwórnie niezależne. Jakie są według Ciebie plusy rynku niezależnego i czy kiedykolwiek podpisałbyś kontrakt z dużym wydawcą?

- Współpraca z wydawcą niezależnym daje mi artystyczną swobodę, dzięki czemu mogę tworzyć to, na co mam ochotę, bez przeszkód ze strony wytwórni płytowej. Nigdy, jak dotąd, nikt mnie nie "naciskał", abym coś zmieniał w mojej muzyce na etapie jej powstawania. Coś takiego nie byłoby możliwe w dużej wytwórni płytowej, więc odpowiedź na drugą część twego pytania brzmi: nie podpisałbym kontraktu z dużą wytwórnią płytową.

- Twoje koncerty są bardzo bogate od strony wizualnej. Czy planujesz może nagranie koncertowego DVD?

- Nagraliśmy kilka koncertów podczas bieżącej trasy koncertowej promującej "Awake". Chciałbym wydać koncertowe DVD, ale musiałoby by ono być bardzo starannie wyprodukowane, co pochłonęłoby czas i pieniądze. Ale generalnie jestem na "tak" i być może po zakończeniu tego tournee pomyślę co z tym dalej zrobić.

- Masz już pomysły na nową płytę?

- Tak, zawsze mam nowe pomysły, ale w związku z tym, że od kilku miesięcy jestem w trasie promującej "Awake", nie miałem czasu, by się na nich skupić. Mam je zarejestrowane i w przyszłym roku, gdy będę miał więcej czasu wolnego, zacznę nad nimi pracować. Mam nadzieję, że nie będziecie musieli czekać na nową płytę Tycho zbyt długo.

- Dziękuję za wywiad.

- Ja też dziękuję i zapraszam wszystkich na koncert w Warszawie. Na pewno nie pożałujecie!

TYCHO: Warszawa, Basen, 15.10.2014, godz.20.00.

Informacje o biletach na www.artbasen.pl


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load