Wywiady

Tycho

2014-10-01

Amerykański muzyk, kompozytor, fotograf i projektant Tycho (Scott Hansen) wystąpi 15 października w warszawskim klubie Basen. Z tej okazji artysta odpowiedział na kilka naszych pytań.

Rozmowa z: Tycho

- "Awake" jest Twoim czwartym albumem, ale Ty nazywasz to wydawnictwo swoją "pierwszą, prawdziwą płytą". Dlaczego?

- Tworząc i nagrywając "Awake" po raz pierwszy w mej muzycznej karierze mogłem skupić się w 100% na jednym projekcie. Współpracowałem z Zakkiem Brownem i Rorym O'Connorem, co jak sądzę, stworzyło nowe możliwości w kwestii brzmienia. Po raz pierwszy moja wizja płyty idealnej została uchwycona tak, jak tego pragnąłem.

- Pomiędzy "Awake" a Twoją poprzednią płytą były 3 lata przerwy, a jeszcze wcześniej - aż 5 lat. Dlaczego musimy czekać tak długo na Twoje nowe płyty?

- Ta pięcioletnia przerwa między płytami "Dive" (2011) i "Past Is Prologue" (2006) była spowodowana tym, że musiałem pracować zawodowo, a muzykę tworzyłem wtedy, gdy miałem trochę wolnego czasu. Więc nowe kompozycje powstawały powoli. Z kolei przerwa pomiędzy "Dive" a "Awake" była związana z intensywną promocją koncertową pierwszej z tych płyt. Jednak w ogóle proces tworzenia muzyki jest u mnie nieco wydłużony. Po prostu nie potrafię "wypluwać" z siebie nowych dźwięków i komponować muzyki na przykład podczas trasy koncertowej. Potrzebuję dużo czasu w studiu nagraniowym, by dokładnie opracować nowe utwory.

- Twoje płyty są całkowicie instrumentalne. Jednak gdybyś miał możliwość stworzenia tekstów do swych kompozycji, o czym by one traktowały?

- Główną przyczyną dla której moje kompozycje są instrumentalne jest to, że słowa do tych utworów po prostu nie pojawiają się w mej głowie. Nie potrzebuję ich. Moja muzyka nie traktuje o konkretnych emocjach czy pojęciach. Tworzenie muzyki jest dla mnie jak malowanie tła, na które moi słuchacze mogą sami nanosić swoje wizje, które powstają w ich głowach podczas słuchania muzyki Tycho.

- W jaki sposób powstają Twoje kompozycje? Skąd czerpiesz inspiracje?

- W przypadku albumu "Awake" dużo "dżemowaliśmy" w studiu nagraniowym wspólnie z Rorym i Zakkiem. Pomysły, które powstawały z naszego wspólnego grania staraliśmy się przekształcać i rozwijać. I w ten sposób rodziły się nowe utwory. Nie powiedziałbym, że coś mnie inspirowało. Miałem w głowie pewne wizje, jak ma ten album brzmieć i po prostu starałem się je zrealizować. Z bardzo dobrym skutkiem.

- Produkcje Tycho mają filmowy klimat. Czy masz w planach zrealizowanie filmu związanego z muzyką, którą komponujesz?

- Tak. Jednym z moich planów na najbliższych kilka lat jest stworzenie filmu, który w niesprecyzowany jeszcze sposób, będzie związany z moją muzyką.

- Jesteś znany przede wszystkim jako muzyk, ale jesteś również fotografem i projektantem. Która z tych dziedzin jest Ci najbliższa?

- Każda z nich jest częścią tej samej artystycznej wizji i każda z nich jest mi bliska. Tycho jest projektem audio-wizualnym i zarówno muzyka, jak i elementy wizualne, takie jak na przykład projekcje video na koncertach, są nierozerwalną całością.

- Płyty Tycho są wydawane przez wytwórnie niezależne. Jakie są według Ciebie plusy rynku niezależnego i czy kiedykolwiek podpisałbyś kontrakt z dużym wydawcą?

- Współpraca z wydawcą niezależnym daje mi artystyczną swobodę, dzięki czemu mogę tworzyć to, na co mam ochotę, bez przeszkód ze strony wytwórni płytowej. Nigdy, jak dotąd, nikt mnie nie "naciskał", abym coś zmieniał w mojej muzyce na etapie jej powstawania. Coś takiego nie byłoby możliwe w dużej wytwórni płytowej, więc odpowiedź na drugą część twego pytania brzmi: nie podpisałbym kontraktu z dużą wytwórnią płytową.

- Twoje koncerty są bardzo bogate od strony wizualnej. Czy planujesz może nagranie koncertowego DVD?

- Nagraliśmy kilka koncertów podczas bieżącej trasy koncertowej promującej "Awake". Chciałbym wydać koncertowe DVD, ale musiałoby by ono być bardzo starannie wyprodukowane, co pochłonęłoby czas i pieniądze. Ale generalnie jestem na "tak" i być może po zakończeniu tego tournee pomyślę co z tym dalej zrobić.

- Masz już pomysły na nową płytę?

- Tak, zawsze mam nowe pomysły, ale w związku z tym, że od kilku miesięcy jestem w trasie promującej "Awake", nie miałem czasu, by się na nich skupić. Mam je zarejestrowane i w przyszłym roku, gdy będę miał więcej czasu wolnego, zacznę nad nimi pracować. Mam nadzieję, że nie będziecie musieli czekać na nową płytę Tycho zbyt długo.

- Dziękuję za wywiad.

- Ja też dziękuję i zapraszam wszystkich na koncert w Warszawie. Na pewno nie pożałujecie!

TYCHO: Warszawa, Basen, 15.10.2014, godz.20.00.

Informacje o biletach na www.artbasen.pl


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Igor Herbut

2020-06-04

Igora Herbuta znamy przede wszystkim jako wokalistę grupy LemON. Jakiś czas temu objawił się także jako artysta solowy, za sprawą trasy koncertowej, w jaką ruszył wyłącznie z towarzystwem pianina. Teraz natomiast ukazał się wynik kompozytorskich działań Herbuta w postaci płyty „Chrust”, na której wspierają go... koledzy z macierzystej formacji. O założeniach i esencji albumu autor opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

PAL SECAM

2020-06-02

PAL SECAM to projekt producenta Pawła Teielte, znanego z projektu Sotei oraz rapera Mateusza WAHY Waśkiewicza, który – jak się okazało – również udzielił się w Sotei. Obaj panowie postanowili jednak stworzyć coś zupełnie nowego, odrębnego, osadzonego w mrocznym i nieco chropowatym hip-hopie. Ich debiut zatytułowany „Nascar” ukaże się lada moment. Rozmowę zaczęliśmy we trójkę, po czym inicjatywę przejął Mateusz.

Czytaj więcej...

Bovska

2020-05-29

„Sorrento” to tytuł nowej, czwartej już płyty Bovskiej. Nowy materiał zaskakuje m.in. hiphopowym groovem, ale też naznaczoną tęsknotą warstwą liryczną. O szczegółach płyty główna sprawczyni opowiedziała mi w pandemicznym czasie.

Czytaj więcej...

Krzysia Górniak

2020-05-19

„Memories” naszej flagowej gitarzystki jazzowej Krzysi Górniak, to muzyczna opowieść o tęsknocie, o kruchości ludzkiego losu, ale i uniwersalna coda do czasów minionych. O szczegółach tego wydawnictwa artystka opowiedziała nam osobiście.

Czytaj więcej...

Sleaford Mods

2020-05-18

Pandemia znalazła artystów i ludzi kultury w nieciekawym położeniu. Brytyjski duet Sleaford Mods zdaje się przeczyć tym nastrojom. Owszem, jak zwykle mają swoją opinię na temat bieżącej sytuacji, ale póki co – nie koliduje ona z działaniami artystycznymi duetu. Dowodem na to jest wydawnictwo „All That Glue”, zawierające nagrania ze stron B singli oraz utwory, które nie znalazły się w ogólnodostępnym oficjalnym obiegu. W związku z jego wydaniem frakcja wokalno-liryczna grupy w osobie Jasona Williamsona, opowiedziała nam o tym, co dzieje się obecnie nie tylko w świecie Sleaford Mods.

Czytaj więcej...

White Door

2020-05-15

Po 37 latach ukazał się drugi album w dorobku brytyjskiej grupy White Door. W 1983 roku grupa wydała kultowy wśród fanów nurtów new romantic i synth-pop album "Windows" po czym zakończyła działalność. Nasz dziennikarz Jakub Oślak porozmawiał z Harrym Daviesem i Mac'em Austinem na temat między innymi: reaktywacji grupy, nowego albumu "The Great Awakening" oraz wspomnień z lat 80.

Czytaj więcej...

God Is An Astronaut

2020-05-08

Jedna z największych gwiazd post-rocka, irlandzka grupa God Is An Astronaut, świętuje w tym roku 15 rocznicę wydania albumu "All Is Violent All Is Bright". Z tej okazji zespół zagra w warszawskiej Progresji (27 września) i poznańskiej Tamie (26 października). Nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził bardzo ciekawy wywiad z gitarzystą i wokalistą zespołu Torstenem Kinsellą.

Czytaj więcej...

Rustin Man

2020-04-22

Projekt Rustin Man wydał właśnie trzeci album "Clockdust". Główną postacią tego przedsięwzięcia jest Paul Webb, który od 1981 do 1988 roku był basistą legendarnej grupy Talk Talk. Z muzykiem wywiad przeprowadził Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Sosnowski

2020-04-20

„Tylko się nie denerwuj” Sosnowskiego, to nie tylko płyta zespołowa, ale przede wszystkim – współpartnerska. Wszystkie teksty na płytę napisała bowiem partnerka artysty – Aleksandra Górecka. Dzięki temu otrzymaliśmy krążek nie tylko bogatszy muzycznie, ale i bardziej intymny. O kulisach zmian oraz procesie tworzenia nowego materiału, Bart Sosnowski opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

Clannad

2020-04-15

50 lat działalności Clannad wieńczy antologia „In The Lifetime” oraz jubileuszowa trasa koncertowa zespołu. Blisko 20 płyt, niezapomniane melodie, magiczne dźwięki znane chociażby ze ścieżki dźwiękowej do serialu „Robin z Sherwood”, ale przede wszystkim niezwykła droga artystyczna, jaka stała się udziałem muzycznej rodziny Brennan. O tym wszystkim szczegółowo opowiedziała mi podczas długiej rozmowy, wokalistka, harfistka, Pierwsza Dama Muzyki Celtyckiej – Moya Brennan.

Czytaj więcej...

The Fruitcakes

2020-04-08

Trójmiejska grupa The Fruitcakes opowiedziała nam o kulisach powstania jej drugiego oficjalnego albumu zatytułowanego "Into The Sun", fascynacji muzyką z lat 60-tych oraz pisaniu tekstów w języku angielskim.

Czytaj więcej...

Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load