Wywiady

Ordinary Brainwash

2012-06-22

Wywiad z Rafałem Żakiem -założycielem i liderem projektu Ordinary Brainwash.

Rozmowa z: Rafał Żak

Cantaramusic: Album "Me 2.0" to bardzo osobista płyta. Takie wrażenie odniosłem słuchając tekstów piosenek, które są na tym wydawnictwie.

RŻ: Tak. Jest to album osobisty, ale poruszający jednocześnie uniwersalne tematy. Bazowałem głównie na przemyśleniach wewnętrznych, a nie na obserwacjach ludzi. "Me 2.0" to zapis przemyśleń osoby, która wchodzi w dorosłość, przemyśleń z pierwszego, naiwnego okresu dorosłości. Najpierw jest beztrosko, aż tu nagle musisz zacząć podejmować poważne decyzje. Pewne rzeczy trzeba przemyśleć, pewne zmienić, a niektóre rozwijać.

Cantaramusic: "Me 2.0" to trzeci album w Twej dyskografii. Czy jest to kolejny etap Twego artystycznego rozwoju i jak wypada porównanie tej płyty z dwoma poprzednimi wydawnictwami?

RŻ: Na pewno jest to kolejny etap rozwoju. Zupełnie inaczej patrzę na nową płytę niż na mój pierwszy album. Jest to zdecydowany skok jakościowy. Poza tym dla mnie najważniejsze jest to, iż w przypadku "Me 2.0" udało się wydać płytę w dużej wytwórni jaką jest Metal Mind. To pomaga mi w dotarciu do większej ilości słuchaczy. Nie mam możliwości dawania koncertów, więc tym bardziej jest to dla mnie ważne. W tym gatunku muzyki wszystko trzeba budować powoli, od początku. Nie jest tak, iż trafia się wytwórnia, która wykłada 10 milionów dolarów na promocję i nagle stajesz się gwiazdą z pierwszych stron kolorowych pism. Także wierzę w to, iż "Me 2.0" jest taką trampoliną dla mego dalszego rozwoju.

Cantaramusic: Ordinary Brainwash to Twój solowy projekt. Sam komponujesz, piszesz teksty, aranżujesz. Nie kusi Cię, aby stworzyć zespół?

RŻ: Owszem, wyobrażam sobie pracę z innymi muzykami, tylko nie wiem, jak by to wyglądało. Największym profitem z tego, iż robię wszystko sam jest bezkompromisowość. Wydaje mi się, iż dopuściłbym tych muzyków do wspólpracy ze mną, ale musiałbym mieć pełną kontrolę i decydujące zdanie. Przyznaję, iż na chwilę obecną jest mi sobie to ciężko wyobrazić. To zależy od tego, czy Ci muzycy byliby w stanie zaakceptować moją dominację (śmiech).

Cantaramusic: Czy w tej sytuacji planujesz grać koncerty promujące ten album?

RŻ: Na pewno nie w najbliższej przyszłości. Nie zrobiłem żadnych kroków w tym kierunku. To jest ogromne przedsięwzięcie, a ja nie lubię niczego robić na pół gwizdka. Moje koncerty musiałyby mieć dobre oświetlenie. Do tego multimedialne wizualizacje, coś a la Pink Floyd. Ale na to będę musiał długo czekać (śmiech)

Cantaramusic: Słuchając "Me 2.0" nasuwały mi się skojarzenia ze Stevenem Wilsonem i jego projektami: Porcupine Tree i No-Man. W perspektywie tego, co przed chwilą powiedziałeś o swej samodzielności, chciałbym zapytać, czy podobnie jak Wilson byłbyś w stanie podjąć współpracę z innymi muzykami, pod różnymi nazwami.

RŻ: Myślę, że tak. Mam dużo niepublikowanej muzyki niepasującej stylistycznie do Ordinary Brainwash. To nie jest tak, iż nagrywam tylko muzykę w stylu Ordinary Brainwash. Jak podkreśliłem wcześniej: ten projekt jest moim dzieckiem, którego nikomu nie oddam, ale nie widziałbym problemu w nagraniu z kimś, pod innym szyldem, zupełnie innej muzyki. Nie wiem do końca jak to działa. Może są muzycy, którzy chcieliby coś ze mną zrobić, ale się boją zapytać, bo myślą, iż jeśli jest to już trzecia płyta to jestem niewiadomo kim. Tak samo ja mam opory przed zwróceniem się do kogoś, kto jest kilka poziomów nade mną.

Cantaramusic: A czy nagrałbyś muzykę do filmu?

RŻ: O tak! To jedno z moich marzeń. Może nie do jakiegoś 'blockbastera' za miliony dolarów, ale do jakiejś ciekawej, artystycznej produkcji - jak najbardziej!

Cantaramusic: Jak Ci się wydaje, skąd w Polsce, od wielu lat, jest taka popularność muzyki progresywnej?

RŻ: Hm, nie wiem. Rzeczywiście, istnieje u nas dużo świetnych zespołów grających taką muzykę, ale przyznam szczerze, iż według mnie nigdy z muzyką progresywną nie było tak źle jak teraz. Uważam, iż apogeum popularności tej muzyki to lata 70. i 80. ubiegłego wieku. Trochę trafiłem na zły okres. A z czego wynika popularność tego nurtu w naszym kraju? Może jest to zasługa takich dziennikarzy jak Piotr Kaczkowski? To właśnie u niego w audycji pojawiłem się po raz pierwszy. Pamiętam, iż kiedyś nagrywało się jego audycje na taśmy szpulowe lub kasetowe. Muzyka progresywna miała wtedy taki trochę undergroundowy posmak. Ludzie do tego sami dochodzili, sami to nagrywali. Myślę, iż wszyscy jesteśmy jeszcze pokoleniem wychowanym na audycjach Piotra Kaczkowskiego.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load