Wywiady

Simon Bonney (Crime & The City Solution)

2012-06-25

Simon Bonney - lider legendarnej grupy Crime & The City Solution, odpowiedział na kilka naszych pytań z okazji reaktywacji zespołu po 20 latach.

Rozmowa z: Simon Bonney

Cantaramusic: Skończyliście prace nad nowym, pierwszym od 22 lat albumem Crime And The City Solution zatytułowanym "American Twilight". Czy możesz zdradzić coś więcej na temat tej płyty?

SB: Album ukaże się w lutym przyszłego roku. Jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni z tej płyty. Moim zdaniem to najlepsze dzieło Crime And The City Solution. Dopracowane do najdrobniejszego szczegółu, przemyślane, a jednocześnie utrzymane w stylu tego zespołu. Swój wkład w komponowanie i nagranie płyty miał każdy z muzyków. Nie mogę się już doczekać reakcji naszych fanów.

Cantaramusic: A propos składu zespołu: jest tam kilku nowych muzyków...

SB: Zgadza się. W składzie jest trzech muzyków z poprzednich wcieleń zespołu czyli: ja, Alexander Hacke (ex-Einsturzende Neubauten) i Bronwyn Adams. Do składu dołączyli: Jim White (perkusja), David Eugene Edwards (gitara), Danielle de Picciotto (wizualizacje koncertowe/chórki), Matthew Smith (klawisze) i Troy Gregory (bas). I muszę Ci powiedzieć, iż jest to najlepszy skład, jaki mógłbym sobie wyobrazić. To znakomici muzycy, pasujący do koncepcji zespołu, czujący tę muzykę.

Cantaramusic: Skąd nazwa albumu "American Twilight"?

SB: Tytuł mówi, iż nad Amerykę nadciąga zmierzch. Świat jest na krawędzi dnia. Świat, którego cień każdego roku posuwa się do przodu i przykrywa coraz większą przestrzeń...

Cantaramusic: Skąd pomysł na reaktywację zespołu po 21 latach i dlaczego nowe wcielenie zespołu ma siedzibę w Detroit?

SB: Myślałem o reaktywacji już od dłuższego czasu, aż w końcu nadszedł odpowiedni czas dla mnie i dla Bronwyn (skrzypaczka zespołu - przyp. GS). Na szczęście także Alex Hacke nie miał nic przeciwko i mógł do nas dołączyć. Czemu Detroit? Pracowałem i nagrywałem muzykę w tym mieście od połowy lat dziewięćdziesiątych. To miasto jest naturalnym domem dla Crime And The City Solution. Rozpadający się przepych, chylące się ku upadkowi imperium - idealne miejsce dla nas.

Cantaramusic: Co robiłeś przez te 20 lat przerwy w działalności zespołu? Wiem, iż nie rozstałeś się z muzyką...

SB: Zgadza się. Nagrałem dwa albumy solowe, ale głównie zajmowałem się wychowywaniem dzieci w Los Angeles. Później, gdy powróciłem do Australii, jeździłem ciężarówkami, pracowałem przy scenografiach do filmów. W końcu powróciłem na uniwersytet.

Cantaramusic: Gdy obserwuję składy zespołów takich jak: Crime And The City Solution, Nick Cave And The Bad Seeds, The Birthday Party czy These Immortal Souls, cały czas przewijają się tam te same nazwiska: Twoje, Micka Harveya, Rolanda S.Howarda, Nicka Cave'a, Hugo Race'a czy Alexa Hacke. Co Was łączyło?

SB: Bliskie sąsiedztwo (śmiech). Dzieliliśmy też tę samą estetykę artystyczną i byliśmy wszyscy równie wyalienowani ze społeczeństwa.

Cantaramusic: W sierpniu 1987 roku wystąpiliście na festiwalu "Kings Of The Independence" w Hamburgu. Skład tej imprezy był fantastyczny: Crime And The City Solution, Swans, Nick Cave And The Bad Seeds, Butthole Surfers, Die Haut i The Fall. Jak wspominasz to wydarzenie?

SB: Przyznam, iż wspomnienie tej imprezy jest mgliste. Pamiętam, iż mieliśmy szczęście, iż w ogóle dostaliśmy się do klubu. Zainteresowanie koncertem było tak duże, iż przed salą koncertową doszło do zamieszek. Podczas koncertu zapomniałem części tekstów. Jednak był to wspaniały występ i od początku imprezy czułem, iż wszystkie zespoły tam grające są jedną, wielką rodziną.

Cantaramusic: W sierpniu 1988 roku zagraliście w Warszawie swój pierwszy i, jak dotąd, jedyny koncert w Polsce....

SB: To był świetny koncert. Bardzo miło wspominam pobyt w Warszawie. Pamiętam, iż po koncercie siedzieliśmy całą noc i rozmawialiśmy z młodymi ludźmi poznanymi podczas występu. Opowiadali nam o życiu w komuniźmie i o zmianach, jakie wtedy zaczynały zachodzić w Polsce. Szczególnia interesująca była dla mnie ich opinia o Zachodzie. Nie była ona zbyt kolorowa. Według mnie, mieli oni dużo ciekawego do zaoferowania i mieli obiecujące perspektywy. Bardzo inteligentni ludzie. Ciekawe, jak potoczyły się ich dalsze losy? Jako ciekawostkę dodam, iż wciąż noszę sprzączkę do pasa z polskim orłem w koronie, która została podarowana mi tamtego wieczoru.

Cantaramusic: Wracając do teraźniejszości...Wiem, iż planujecie specjalną oprawę nadchodzącej trasy koncertowej...

SB: Tak. Planujemy ruszyć w trasę z najbardziej rozbudowną scenografią w historii zespołu. Będą tam między innymi ekrany na specjalne wizualizacje, które zaprojektowała wspomniana już Danielle Di Picciotto. Planujemy wyruszyć w trasę po tegorocznych wakacjach i koncertować aż do lata 2013 roku. Chcemy odwiedzić jak najwięcej miast i krajów to możliwe. W przyszłym roku zagramy także w Polsce na festiwalu.

Cantaramusic: Jak widzisz przyszłość Crime And The City Solution?

SB: Przyszłość tego zespołu jest nieprzewidywalna (śmiech).

Foto: Crime And The City Solution 2012 / Danielle de Picciotto


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load