Wywiady

Anna Marucha

2012-07-12

Wywiad z Anną Maruchą w związku z wydaniem jej albumu "Taxi Blue"

Rozmowa z: Anna Marucha

Cantara: „Taxi Blue” to pierwszy album sygnowany Twoim nazwiskiem, a jednocześnie Twoja pierwsza płyta od ponad dekady. Skąd pomysł na wydanie płyty właśnie teraz i w stylistyce bluesowo-chillout’owo-jazzowej?

AM: Od dawna chciałam nagrać taką płytę. Ta muzyka jest we mnie od zawsze. Najpierw, na początku lat 90 nagrywałam pod szyldem Lips i była to moja przygoda z rockiem, który uwielbiam. Potem była płyta nagrana pod szyldem Sally. Jazz i soul zawsze były mi bardzo bliskie i były to gatunki, które chciałam uprawiać jeszcze będąc młodą dziewczyną. Pomysł na wydanie takiej płyty stopniowo ewoluował - przez ostatnich kilka lat powstało wiele utworów - aż nadszedł moment, w którym uznałam, że przyszła pora, aby opublikować utwory.

Cantara: Płyta sygnowana jest nazwą Anna Marucha & Taxi Blues Band. Jak rozumiem, należy ją traktować jako Twoje przedsięwzięcie solowe. Jednak chciałbym zapytać, jaki był wkład członków Taxi Blues Band w powstawanie tego krążka. Są to znakomici muzycy…

AM: Utwory zawarte na płycie są moimi autorskimi kompozycjami – proces kompozycji i aranżacji trwał od dość dawna - przygotowałam partie klawiszowe, linie basowe, wszelkie dodatki aranżacyjne, sample oraz wokale i chórki. Były to już niemal gotowe zmiksowane utwory, którym jednak brakowało żywych instrumentów. Wtedy zaprosiłam do nagrań zaprzyjaźnionych muzyków. Moje dwie siostry dograły piękne partie smyków (Agnieszka Marucha -skrzypce, Grażyna Marucha - wiolonczele), a Leszek Jakubczak - świetny gitarzysta bluesowy i prywatnie mój dobry znajomy - nagrał wspaniałe partie gitar w trakcie zaledwie dwóch spotkań. Partie żywych instrumentów nie były wcześniej przygotowane – powstawały na gorąco podczas pracy w studio. Leszek większość gitar rytmicznych nagrał opierając się jedynie na moich sugestiach. Podobnie solówki i całe mnóstwo klimatycznych zagrywek, z których później wybrałam te najbardziej pasujące do całości – powstały na poczekaniu . Muzyków prosiłam też o improwizację. Basista  Hubert Miziołek – mój kolega jeszcze ze studiów w Katowickiej Akademii Muzycznej po nagraniu właściwych partii, nagrał jeszcze sporo dźwięków właśnie w formie „jamu”, które zdecydowanie wzbogaciły aranżacje – tak więc pozostawiłam je bez zmian na płycie. Pozostali muzycy - świety hammondzista Jacek Prokopowicz i perkusista Jarek Gaś zostali zaproszeni przeze mnie  do współpracy już po wydaniu albumu. Obecnie tworzą skład koncertowy The Taxi Blues Band.

Cantara: Tytuł płyty to „Taxi Blue”. Czy jest to tytuł zaczerpnięty od nazwy zespołu czy też tkwi za nim jakieś głębsze przesłanie?

AM: Bliższa jest mi wersja, iż tytuł płyty jest właśnie wariacją na temat nazwy zespołu The Taxi Blues Band, którą również stworzyłam na potrzeby tego projektu. Planuję bowiem wydać serię płyt z różnymi pokrewnymi gatunkami muzyki . Blues jest moja wielką fascynacją muzyczną, z tego względu cykl ten postanowiłam rozpocząć właśnie od płyty ‘blue’ bluesującej. Chciałam aby ten projekt w całości kojarzył się z bluesem . Jednocześnie chciałam, aby była to płyta soundtrackowa, płyta, której będzie się dobrze słuchało podczas późno-wieczornych spotkań z przyjaciółmi , albo podczas weekendowego przemieszczania się nocą z klubu do klubu autem czy taksówką – stąd „Taxi Blue”.

Cantara: Teksty na płycie są po angielsku. Nie chciałaś zaśpiewać po polsku?

AM: Poprzednie płyty nagrywałam w większości po polsku. Nie ukrywam, iż trudniej mi się zarówno pisze jak i śpiewa polskie teksty. Nasz język nie jest łatwy, jeśli chodzi o pisanie tekstów. Czasem ślęczę nad kartką papieru i nie mogę poukładać długich polskich wyrazów w zrytmizowane linie wokalne. Nieraz po wielu godzinach pracy mam wrażenie, że tekst brzmi sztucznie, że rozmijam się z tematem. A zależy mi najbardziej właśnie na tej naturalności. Tak więc, ponieważ angielskojęzyczne teksty wypadają mi niemal „jak z rękawa”, a do tego całość brzmi bardziej rasowo, już na początku założyłam, że płyta będzie cała po angielsku.

Cantara: „Taxi Blue” zostało wydane w małej, niezależnej wytwórni. Biorąc pod uwagę to, iż ta płyta ma duży potencjał komercyjny, nie chciałaś wydać jej w większej wytwórni?

AM: Od początku zamysł był taki, iż album wyjdzie w małej wytwórni lub wydam ją sama. Nie chciałam wydawać tego albumu w dużym labelu i tracić czasu na ciągnące się w nieskończoność rozmowy, ustalenia i dyskusje. Chciałam, aby ta płyta dotarła do ludzi, którzy szukają czegoś nowego w muzyce, dla których połączenie gatunków, jakie jest na „Taxi Blue” było czymś ciekawym. Chciałam też mieć pełną kontrolę nad tą płytą, nie chciałam, aby ktokolwiek ingerował w to, co zrobiłam. Zupełnie niespodziewanie znalazła się osoba zainteresowana wydaniem albumu - Jan Cieślak z agencji artystycznej JC Koncert, któremu jestem bardzo wdzięczna za pomoc.. 

Cantara: Wspomniałaś o cyklu płyt, które przygotowujesz. Możesz zdradzić rąbka tajemnicy na temat tych projektów.

AM: Te utwory już istnieją. Chcę wydać płyty, których tytuły będą powiązane z rodzajami muzyki, jakie się na nich znajdą. Teraz ukazała się płyta bluesowa, kolejna będzie soulowo-jazzująca. Oczywiście - ponieważ praca nad takim albumem tworzonym własnymi rękami niemal od początku do końca zabiera mnóstwo czasu i pracy – dlatego biorę pod uwagę fakt, że po drodze jeszcze wszystko może się zmienić. Niemniej już po wakacjach zamierzam przysiąść do kolejnego projektu . A od jesieni w planach również kilka  koncertów promujących „Taxi Blue”, na które zapraszam. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load