Wywiady

Danny Cavanagh

2015-11-29

Wykorzystując chwilę wolnego między kolejnymi działaniami Anathemy, Danny Cavanagh z pomocą fanów wydał w sierpniu płytę „Memory And Meaning”.

Rozmowa z: Danny Cavanagh

Album zawiera piosenki wykonawców, którzy inspirowali go na różnych etapach kariery. Na krążku znalazły się interpretacje utworów m.in. Pink Floyd, Radiohead, Kate Bush, czy Iron Maiden. W grudniu w ramach promocji tego wydawnictwa artysta przyjedzie na 3 koncerty do naszego kraju. Zagra w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. O zawartości „Memory And Meaning” oraz o nadchodzących występach Danny opowiedział mi podczas krótkiej rozmowy telefonicznej.

MM: Śledząc Twoją drogę artystyczną, przekonaliśmy się nie raz, że inspiracje muzyczne masz bardzo szerokie. Co zatem było kluczem przy wyborze tych utworów, które znalazły się na „Memory And Meaning”?

DC: Po pierwsze są to piosenki, które jestem w stanie zaśpiewać poprawnie. Vincent (Cavanagh, brat Danny’ego, wokalista grupy Anathema – przyp. MM) jest znacznie lepszym wokalistą, niż ja, więc on nie ma takich problemów przy śpiewaniu czegokolwiek. Drugim kryterium był wybór takich piosenek, które naprawdę lubię grać i które od dawna mi towarzyszą. Tak jest np. z „With Or Without You” U2, które kocham i który wszyscy swego czasu kochaliśmy. Gdy 1987 roku pojawił się ten utwór, byli najlepszym zespołem na świecie. Podobnie było z innymi piosenkami, jak „High Hopes” Pink Floyd, które uwielbiam, czy „Wasted Years” Iron Maiden, które było dla mnie naturalnym wyborem. Natomiast nie było wielkiego planu zebrania jakieś dużej ilości numerów na ten album. Ot, taki zbiór piosenek, które lubię i tyle. 

MM: W interpretacji„How To Disappear Completely” z repertuaru Radiohead wsparłeś się jakąś elektroniką?

DC: Nie, stary. Tylko jedna gitara. To bicie, które słychać, to moje uderzenia w pudło gitary. Do tego dodałem oczywiście ten charakterystyczny slide, który jest w tym utworze. Jedynie bas odpalam sobie z moich efektów. Zresztą cała płyta jest nagrana w ten sposób. Bez żadnego kombinowania.

MM: A czy któryś z utworów przysporzył Ci trudności podczas nagrywania? 

DC: Niespecjalnie. Wszystkie je znam. Po prostu musiałem je dobrze zagrać. Ale nie było specjalnych problemów. Nagrywałem u Daniela Cardoso, który pomagał nam przy „Distant Satellites” (ostatni album Anathemy z 2014 roku – przyp. MM). Nagrywaliśmy po kilka podejść i wybieraliśmy najlepsze. 

MM: Masz jakąś ulubioną piosenkę w tym zestawie?

DC: Wszystkie bardzo mi się podobają, choć szczególnie lubię moje wykonanie „High Hopes”, które wyszło dość smutne, melancholijne...

MM: Skoro o nim mowa – nie zagrałeś w niej dokładnej partii solowej Davida Gilmoura przed ostatnią zwrotką, tylko zrobiłeś prosty akompaniament. Dlaczego?

DC: Bo ta solówka jest dla mnie za trudna! Nie jestem takim wirtuozem gitary jak on. Potrafię grać, ale nie na tyle, by mierzyć się z taką partią. Zresztą powiem Ci, że Pink Floyd bez Rogera Watersa nie ma sensu. David Gilmour to wspaniały gitarzysta i wokalista, ale umówmy się, że bez Watersa, to już nie jest to samo.

MM: Wspomniałeś o tym, że wybór utworu z repertuaru Iron Maiden był dla Ciebie naturalnym wyborem. W marcu rozmawiałem z Mickiem Mossem (założycielem Antimatter – przyp. MM). On również gra koncerty solowe z cudzymi piosenkami i także ma w repertuarze nagranie Maidenów - „Remember Tomorrow”. Skąd u Ciebie fascynacja tym zespołem?

DC: Jestem wielkim fanem Iron Maiden. Zawsze byłem. I nadal często ich słucham. Płyty Maiden z lat 80. wymiatają. Potem trochę odpłynęli muzycznie. Ale obok Metalliki to moi metalowi bohaterowie. Natomiast „Wasted Years” wybrałem, bo pochodzi z ich najlepszego okresu, czyli z płyty „Somewhere In Time” (wydanej w 1986 roku – przyp. MM). Poza tym, jak pewnie się domyślasz, nie jest to utwór trudny do zagrania i zaśpiewania (śmiech).

MM: 7, 8 i 9 grudnia wystąpisz odpowiednio na koncertach w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Szykujesz na nie coś specjalnego poza nagraniami z „Memory And Meaning”?

DC: Przyjadę z moimi gitarami oraz samplerem z loopami i będę grał sam. Oprócz piosenek z „Memory And Meaning” zagram kilka numerów Anathemy, ale nie zdradzę, których. Niech to będzie niespodzianką.

MM: Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na koncertach. 

DC: Dzięki, trzymaj się i do zobaczenia! 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load