Wywiady

Tomasz Pamrów (Irena)

2012-07-23

Rozmowa z Tomkiem Pamrowem - wokalistą i gitarzystą warszawskiej grupy Irena, która wydała debiutancki album "Neonowe Obietnice".

Rozmowa z: Tomasz Pamrów

- Skąd pomysł na tytuł debiutanckiej płyty Ireny „Neonowe Obietnice”?

- Tytuł został zaczerpnięty z tekstu piosenki „Zgasło światło”. Choć akurat w kontekście utworu może mieć on inne znaczenie niż w kontekście tytułu albumu. „Neonowe obietnice” to po pierwsze: tytuł wieloznaczny, po drugie: wydaje mi się chwytliwy i łatwy do zapamiętania, a po trzecie: znaczenie miał również fakt, że ta fraza nie pojawiała się w wyszukiwarkach internetowych, co dobrze wpływa na wynajdywanie informacji o płycie.

- Na płycie znalazły się bardzo ciekawe, lecz nie do końca optymistyczne teksty piosenek. Skąd czerpałeś inspiracje do ich napisania?

- Zależy o których tekstach mówimy. Rzeczywiście nie są one wesołe, ale jest mi o wiele trudniej napisać teksty w stylu „cieszmy się i radujmy”. Te teksty wzięły się z obserwacji i przemyśleń na różne tematy. No i niestety tak to jest, iż mniej wesołe sytuacje bardziej skłaniają do przemyśleń niż wesołe. Natomiast nie do końca uważam, iż te teksty są smutne. Bardziej pasuje mi określenie „melancholijne”.

- Jak powstawała ta płyta? Z informacji, jakie znalazłem na Waszej stronie internetowej wynika, iż pracę nad nią rozpoczęliście w 2010 roku…

- Zgadza się. Pierwszy impuls do rozpoczęcia pracy nad tą płytą dało nam zwycięstwo w konkursie Coke Live Fresh Noise w 2010 roku. Pod koniec tamtego roku weszliśmy do studia nagraniowego. Wcześniej spotkaliśmy się z Kamilem Łazikowskim z Cool Kids Of Death czyli naszym producentem, wraz z którym na próbach nadaliśmy naszym kompozycjom ostateczną formę. Materiał nagraliśmy na przełomie 2010 i 2011 roku. Sekcja rytmiczna i gitary zarejestrowane zostały w studiu TONN w Łodzi. Mieliśmy tam dwie tygodniowe sesje. Mieszkaliśmy nad studiem, więc mogliśmy się skupić tylko na nagrywaniu, co bardzo dobrze wpłynęło na jakość pracy. Później dogrywaliśmy osobno klawisze i wokale. Częściowo w innym studio w Łodzi, a częściowo w Warszawie. Ten etap zakończyliśmy w marcu 2011 roku. Natomiast cały proces powstawania albumu zwieńczony masteringiem płyty został zakończony w czerwcu 2011 roku. Potem długo szukaliśmy wydawcy, aż znaleźliśmy wytwórnię Thin Man Records, która była zainteresowana wydaniem tego materiału. Jak widać, w tej chwili łatwiej jest nagrać płytę niż ją wydać.

- Widziałem dwa Wasze koncerty w warszawskiej Hydrozagadce i uważam, iż jesteście znakomitym zespołem live. Dodatkowo słyszałem, iż w 2010 roku zagraliście na Coke Live Festiwal w Krakowie taki koncert, iż w ciągu 15 minut porwaliście całą publiczność do wspólnej zabawy. Koncerty muszą Wam sprawiać ogromną frajdę….

- Dzięki za pozytywną opinię na temat naszych koncertów. Rzeczywiście, bardzo lubimy grać na żywo i coraz lepiej nam to wychodzi.  Na Coke Live graliśmy w namiocie, na drugiej co do wielkości scenie festiwalu, w sobotę i jeszcze o wymarzonej godzinie czyli o 20. Pojawiliśmy się tam jako zupełnie nieznany zespół. W namiocie, jak się później dowiedzieliśmy, było 4 tysiące osób. Ich reakcja na nasz występ przerosła jakiekolwiek oczekiwania. Na koniec występu wszyscy śpiewali z nami piosenki, których przecież wtedy jeszcze nie znali. Do tej pory jest to dla nas taki koncertowy punkt odniesienia, do którego porównujemy kolejne występy.

 

- Jakie są Twoje najnowsze fascynacje muzyczne?

- Słucham bardzo wielu rzeczy, zarówno starych, jak i nowych. Bardzo lubię muzykę filmową. W każdym gatunku poszukuję melodii, bo to jest chyba to, co do mnie najbardziej przemawia. Ostatnio zrobił na mnie wrażenie brytyjski artysta Ben Howard. To takie akustyczne, dosyć spokojne granie, jednak w tych piosenkach czuć potężną siłę przekazu, ogromną moc, choć facet wcale nie wydziera się na całe gardło. Natomiast w sposób imponujący operuje emocjami i wokalem.

- Czy myślicie już o kolejnej płycie?

- Tak, zastanawiam się już, co będzie na naszym drugim albumie. Bo wiadomo, że pierwsza płyta to zestaw najlepszych piosenek, jakie się udało zrobić zespołowi od momentu jego powstania. Nie dotyczy to tylko grup, w których grają ludzie będących wcześniej w innych zespołach. Tym razem w tworzeniu nowego materiału, który już powstaje, biorą udział wszyscy członkowie Ireny. Wszyscy, bo w przypadku „Neonowych Obietnic” mniejszy udział w powstawaniu płyty miał basista Maciek, który dołączył do zespołu nieco później. Jestem bardzo ciekaw, co z tego wyjdzie. Jestem pewien, że jesteśmy w stanie zrobić coś jeszcze lepszego niż debiutancka płyta.   

 

Oficjalna strona zespołu: www.irena.art.pl

Oficjalna strona Thin Man Records: https://www.thinman.pl/


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load