Wywiady

Michał Krzysztofiak (Oranżada)

2012-08-05

Wywiad z gitarzystą grupy Oranżada - Michałem Krzysztofiakiem na temat wydanego niedawno albumu "Once Upon A Train".

Rozmowa z: Michał Krzysztofiak

- Jak doszło do powstania tak niezwykłej płyty jak „Once Upon A Train”?

 - Pomysł zrodził się od projektu teatralnego, który miał być zrealizowany w Kinokawiarni Falenica mieszczącej się na dworcu Warszawa-Falenica. Miał on dotyczyć tematyki kolejowej. Poproszono nas o zrobienie oprawy muzycznej od tego przedstawienia. Projekt nie wypalił, ale muzyka jest.

 - Kolejowa linia otwocka ma swój niepowtarzalny klimat. Czy każdy z Was w Oranżadzie jest jej miłośnikiem?

- Myślę, że tak. Dla wielu z nas, w latach osiemdziesiątych, linia otwocka była jedynym połączeniem Otwocka z Warszawą. Każdy z nas jeździł do Warszawy do szkoły. Dlatego ta linia jest nam tak dobrze znana. Te pociągi od dziecka były z nami.

Poza tym: z jednej strony jest linia otwocka, ale z drugiej strony nie zapominajmy o samym Otwocku. Wszyscy muzycy Oranżady, poza Przemkiem są z tego miasta i podobnie jak duża części Polaków, zostaliśmy tam, gdzie się urodziliśmy. Dorastając poznawaliśmy historię linii otwockiej, dowiadywaliśmy się, iż każda ze stacji jest pomnikiem architektury. Mało kto wie na przykład, iż przed wojną na stacji kolejowej w Otwocku można było kupić potrawy jak w Bristolu.

- Każda z kompozycji na „Once Upon A Train” odpowiada jednej ze stacji linii otwockiej. Muzyka musiała więc oddawać klimat poszczególnych miejsc…

- Robert Derlatka, który był motorem tego przedsięwzięcia, zaproponował, aby każdy z nas zapisał na kartce skojarzenia, jakie budzą w nim poszczególne stacje. Dla nas były to bardzo proste, sentymentalne skojarzenia.

 Otwock kojarzył się nam ze spokojem, latem, wakacjami spędzanymi w mieście. Z kolei Świder to kąpiele w rzece, klimat plażowo-leśny. Józefów kojarzył się nam z najlepszymi lodami, zaś Michalin, który jest miejscowością willową, skojarzył się nam z dziewczynami, do których się jeździło (śmiech). Falenica, w związku z tym, iż do wojny mieszkało tam dużo Żydów, ma klimat żydowski. Z kolei Miedzeszyn miał najmniej skojarzeń – przez tą stację zawsze się po prostu przejeżdżało. Radość – to radość. Z kolei Międzylesie kojarzyło nam się z zakładami ZWAR, które umiejscowione są niedaleko stacji i dlatego ta kompozycja jest mechaniczna, industrialna.

 Następną stacją jest Anin. Z tej dzielnicy pochodzi nasz gitarzysta Przemek Guryn…

- Który grał w pierwszym składzie Closterkeller…

- Dokładnie tak. W związku z tym ta piosenka skojarzyła mi się z „zimną falą” i taki też ma klimat. W Radości znajduje się dom kultury, w którym w latach 80 miało próby wiele zespołów, w tym właśnie Closterkeller.  No i na koniec został Wawer. Nie pamiętam już dokładnie, z czym nam się skojarzył, ale w związku z tym, iż jest to ostatnia stacja na linii otwockiej w kierunku centrum Warszawy, więc musiało to być skojarzenie z miastem, ruchem, pulsem miasta. I dlatego numer utrzymany jest w stylistyce dub.

- Jesteście zespołem, który ma silne związki z filmem. W przeszłości między innymi podkładaliście muzykę do „Brzdąca” Chaplina, nagrywaliście muzykę filmową. Czy w związku z tym, wyobrażasz sobie, aby muzyka z „Once Upon A Train” została wykorzystana na przykład w jakimś filmie dokumentalnym o linii otwockiej bądź o miejscach wymienionych na tej płycie?

- Uważam, iż wręcz takie powinno być przeznaczenie tej muzyki. I wierzę, że tak będzie. Gdy tylko płyta trafiła do sprzedaży, przekazałem egzemplarz znajomej w „Zachęcie” z prośbą, aby ją używać jako podkład muzyczny przy wszelkich, możliwych okazjach. Chcemy także, aby nasze koncerty promujące ten album były wzbogacane jakimś filmem.

- Płyta ukazała się w niewielkim nakładzie w małej oficynie wydawniczej. Nie warto było zaprezentować jej szerszemu gronu odbiorców?

- Chcieliśmy, aby ta płyta dotarła do większej ilości ludzi. Robiliśmy przymiarki, aby może dołączyć ją do „Gazety Wyborczej”, próbowaliśmy też zainteresować nią kilka zachodnich labeli, a także Polskie Radio. Wszędzie jednak trzeba mocno ich przekonywać do wydania takiej płyty, więc daliśmy sobie spokój. Po prostu chcieliśmy, aby ta płyta ukazała się jak najszybciej.

-Jakie są Wasze plany na najbliższe miesiące?

- "Once Upon A Train" to tak naprawdę projekt poboczny. Bo Oranżada to zdecydowanie elektryczny, rockowy skład. I właśnie przed wakacjami nagraliśmy trzy piosenki w studiu Maćka Cieślaka. W październiku/listopadzie chcemy dograć kilka kolejnych kompozycji i zimą wydać kolejną płytę. Ja z kolei chcę po wakacjach wydać swój solowy album jako Pol Wanda. To takie liryczno-psychodeliczne granie na gitarę klasyczną i wokal.  


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load