Wywiady

Lesław (Lesław i Administratorr, Komety)

2016-06-28

W lutym ukazała się druga część „Piosenek O Warszawie” – oryginalnego projektu Lesława i Administratorra. Na płycie pojawili się znamienici goście: Pablopavo, Marcin Biernat, czy Tomasz Pamrów. O jej zawartości opowiedział nam jej współkompozytor, a jednocześnie lider zespołów Partia oraz Komety - Lesław

Rozmowa z: Lesław

MM: Ta płyta to właściwie taki spacer po Warszawie. Człowiek ma ochotę wsiąść w tramwaj i pojeździć po kolei po poszczególnych dzielnicach, począwszy od Rozbratu przez Żoliborz i Cytadelę, Pragę, Halę Banacha itd. To wyszło niepostrzeżenie, czy celowe było takie ułożenie tych utworów?

Lesław: To nie było naszym zamiarem. Myślę, że to wyszło przypadkiem. Nie wiem jak Administratorr, ale ja zawsze miewam chwile inspiracji na ulicy. Powiem szczerze, że bardzo niewiele linijek, czy słów przyszło mi do głowy kiedy byłem w mieszkaniu. Ulice są dużo bardziej inspirujące. 

MM: Stawiałeś jakieś wymagania gościom, którzy pojawili się na płycie, czy dałeś im wolną rękę?

Lesław: Dałem im absolutnie wolną rękę.Wierzę w magię i uważam, że wszystko w kosmosie jest jakoś ze sobą połączone.Każdy z gości niesamowicie się dopasował do tego projektu. Bez żadnych sugestii, dogmatów, czy ingerencji. Wszyscy przyszli z wyżynami swoich możliwości. Zawsze przecież może istnieć niebezpieczeństwo, że ktoś np. przyniesie tekst, który odrzucił wiele lat temu i dopisze coś, by miało pierwiastek „warszawski”. Tutaj na szczęście nic takiego nie miało miejsca. Często są to moje ulubione dzieła tych wykonawców. Znam twórczość wszystkich gości – według takiego klucza zresztą zostali dobrani. Przez wiele lat ich podziwiałem, a na tej płycie dali prawdziwy popis swoich możliwości. Gdzieś nasze myśli się zetknęły, choć odbyło się to poza nami. 

MM: Pierwsza część płyty jest pozbawiona udziału gości, natomiast zastanawiają mnie głosy, bo nie słychać tylko Twój. Podzieliliście się wokalami z Administratorrem, czy ktoś jeszcze tam śpiewa?

Lesław: Ogólnie są tam dwa głosy, ale czasami w chórkach śpiewają też realizatorzy, czyli Magda i Robert Srzedniccy ze studia Serakos. Kiedy usłyszałem utwór „Skarb Na Cytadeli”, skojarzył mi się z czasami harcerstwa kiedy bawiliśmy się w podchody w okolicach i nalegałem, żeby miał harcerski refren (śmiech). Główne wokale w tej części płyty są jednak moje i Administratorra. W przypadku drugiej części tej płyty idea była taka, że goście śpiewają z kompozytorem danej piosenki. Dla nas było wyzwaniem znalezienie algorytmu na poszczególne utwory, żeby te głosy się w jakiś ciekawy sposób uzupełniały. Zależało nam na tym, żeby każda piosenka była zamkniętą formą. Nie wiem, czy nam się to udało, ale poświęciliśmy temu sporo pracy.

MM: Lubisz Warszawę bezludną, czy tętniącą życiem?

Lesław: Lubię ją i taką, i taką. To nie ma znaczenia. Zawsze byłem samotnikiem i powiem szczerze, że w absencji towarzystwa ludzkich istot i ich uczuć – jeżeli założymy, że wszystko ma świadomość – to tą istotą stała się Warszawa. To jest miasto, które odwzajemnia uczucia, a nie o każdym miejscu możemy to powiedzieć. Tak było, odkąd pamiętam. Zresztą pomysł na płytę był taki, by był to głos rdzennego Warszawiaka i Warszawiaka z wyboru, czyli Administratorra.

MM: Grałeś w lutym z Kometami koncert z piosenkami Partii. Wiem, że to z okazji dwudziestej rocznicy pierwszego koncertu zespołu. To był jednorazowy występ z tym repertuarem, czy wystąpicie gdzieś jeszcze?

Lesław: Pierwotnie miał być to jednorazowy występ, ale dostaliśmy tyle propozycji grania z tym materiałem, że zagraliśmy go też niedawno w Krakowie. Poza tym dostaliśmy zaproszenie od Artura Rojka, by w tym roku wystąpić na Off-Festivalu. Chcemy to wszystko zakończyć w Gdyni koncertem klubowym. Trójmiasto to taka moja druga ojczyzna po Warszawie. Te trzy miasta od razu zrozumiały, o co mi chodzi. A są takie miasta, których od ponad dwudziestu lat nie da się przekonać… Nie widzę jednak lepszego ukoronowania tych dwóch dekad, niż koncertami, na których publiczność śpiewa głośniej od nas. Tego nie da się opisać.

MM: A tworzycie coś z nowego z Kometami? „Paso Fino” wyszło 2 lata temu?

Lesław: Oczywiście, że tak. Właśnie jesteśmy w trakcie nagrywania nowej płyty Komet pod tytułem „Alfa Centauri”. Wydamy ją raczej w przyszłym roku. W bieżącym natomiast chcielibyśmy wypuścić album koncertowy, ponieważ jesienią wiele koncertów i zarejestrowaliśmy je. Wybraliśmy z nich najlepsze fragmenty i z tego powstanie płyta. To takie swoiste „greatest hits” Komet (śmiech). Myślimy też o trzeciej części „Piosenek o Warszawie”. Szukamy dobrego pomysłu na trzecią część. Chcemy zrobić zupełnie inną płytę niż dotychczasowe.  Nie chcemy iść na łatwiznę.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

Alma

2019-09-23

Spotkaliśmy się z młodą wschodzącą bułgarską gwiazdą popu Almą. Artystka ma na koncie dwa bardzo dobrze przyjęte single "Don't Know" i "Perfect". Podczas pierwszej wizyty w Polsce Alma wystąpiła między innymi na Top of the Pop Sopot Festival 2019.

Czytaj więcej...

undertheskin

2019-09-23

Nasz wysłannik Jakub Oślak spotkał się z Mariuszem "Voidem" Łuniewskim - liderem undertheskin czyli największej polskiej gwiazdy nurtu post-punk. Okazją do przeprowadzenia wywiadu było wydanie drugiego albumu undertheskin "N E G A T I V E", który ukazał się tuż przed tegorocznymi wakacjami i zebrał entuzjastyczne recenzje.

Czytaj więcej...

Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load