Wywiady

Lesław (Lesław i Administratorr, Komety)

2016-06-28

W lutym ukazała się druga część „Piosenek O Warszawie” – oryginalnego projektu Lesława i Administratorra. Na płycie pojawili się znamienici goście: Pablopavo, Marcin Biernat, czy Tomasz Pamrów. O jej zawartości opowiedział nam jej współkompozytor, a jednocześnie lider zespołów Partia oraz Komety - Lesław

Rozmowa z: Lesław

MM: Ta płyta to właściwie taki spacer po Warszawie. Człowiek ma ochotę wsiąść w tramwaj i pojeździć po kolei po poszczególnych dzielnicach, począwszy od Rozbratu przez Żoliborz i Cytadelę, Pragę, Halę Banacha itd. To wyszło niepostrzeżenie, czy celowe było takie ułożenie tych utworów?

Lesław: To nie było naszym zamiarem. Myślę, że to wyszło przypadkiem. Nie wiem jak Administratorr, ale ja zawsze miewam chwile inspiracji na ulicy. Powiem szczerze, że bardzo niewiele linijek, czy słów przyszło mi do głowy kiedy byłem w mieszkaniu. Ulice są dużo bardziej inspirujące. 

MM: Stawiałeś jakieś wymagania gościom, którzy pojawili się na płycie, czy dałeś im wolną rękę?

Lesław: Dałem im absolutnie wolną rękę.Wierzę w magię i uważam, że wszystko w kosmosie jest jakoś ze sobą połączone.Każdy z gości niesamowicie się dopasował do tego projektu. Bez żadnych sugestii, dogmatów, czy ingerencji. Wszyscy przyszli z wyżynami swoich możliwości. Zawsze przecież może istnieć niebezpieczeństwo, że ktoś np. przyniesie tekst, który odrzucił wiele lat temu i dopisze coś, by miało pierwiastek „warszawski”. Tutaj na szczęście nic takiego nie miało miejsca. Często są to moje ulubione dzieła tych wykonawców. Znam twórczość wszystkich gości – według takiego klucza zresztą zostali dobrani. Przez wiele lat ich podziwiałem, a na tej płycie dali prawdziwy popis swoich możliwości. Gdzieś nasze myśli się zetknęły, choć odbyło się to poza nami. 

MM: Pierwsza część płyty jest pozbawiona udziału gości, natomiast zastanawiają mnie głosy, bo nie słychać tylko Twój. Podzieliliście się wokalami z Administratorrem, czy ktoś jeszcze tam śpiewa?

Lesław: Ogólnie są tam dwa głosy, ale czasami w chórkach śpiewają też realizatorzy, czyli Magda i Robert Srzedniccy ze studia Serakos. Kiedy usłyszałem utwór „Skarb Na Cytadeli”, skojarzył mi się z czasami harcerstwa kiedy bawiliśmy się w podchody w okolicach i nalegałem, żeby miał harcerski refren (śmiech). Główne wokale w tej części płyty są jednak moje i Administratorra. W przypadku drugiej części tej płyty idea była taka, że goście śpiewają z kompozytorem danej piosenki. Dla nas było wyzwaniem znalezienie algorytmu na poszczególne utwory, żeby te głosy się w jakiś ciekawy sposób uzupełniały. Zależało nam na tym, żeby każda piosenka była zamkniętą formą. Nie wiem, czy nam się to udało, ale poświęciliśmy temu sporo pracy.

MM: Lubisz Warszawę bezludną, czy tętniącą życiem?

Lesław: Lubię ją i taką, i taką. To nie ma znaczenia. Zawsze byłem samotnikiem i powiem szczerze, że w absencji towarzystwa ludzkich istot i ich uczuć – jeżeli założymy, że wszystko ma świadomość – to tą istotą stała się Warszawa. To jest miasto, które odwzajemnia uczucia, a nie o każdym miejscu możemy to powiedzieć. Tak było, odkąd pamiętam. Zresztą pomysł na płytę był taki, by był to głos rdzennego Warszawiaka i Warszawiaka z wyboru, czyli Administratorra.

MM: Grałeś w lutym z Kometami koncert z piosenkami Partii. Wiem, że to z okazji dwudziestej rocznicy pierwszego koncertu zespołu. To był jednorazowy występ z tym repertuarem, czy wystąpicie gdzieś jeszcze?

Lesław: Pierwotnie miał być to jednorazowy występ, ale dostaliśmy tyle propozycji grania z tym materiałem, że zagraliśmy go też niedawno w Krakowie. Poza tym dostaliśmy zaproszenie od Artura Rojka, by w tym roku wystąpić na Off-Festivalu. Chcemy to wszystko zakończyć w Gdyni koncertem klubowym. Trójmiasto to taka moja druga ojczyzna po Warszawie. Te trzy miasta od razu zrozumiały, o co mi chodzi. A są takie miasta, których od ponad dwudziestu lat nie da się przekonać… Nie widzę jednak lepszego ukoronowania tych dwóch dekad, niż koncertami, na których publiczność śpiewa głośniej od nas. Tego nie da się opisać.

MM: A tworzycie coś z nowego z Kometami? „Paso Fino” wyszło 2 lata temu?

Lesław: Oczywiście, że tak. Właśnie jesteśmy w trakcie nagrywania nowej płyty Komet pod tytułem „Alfa Centauri”. Wydamy ją raczej w przyszłym roku. W bieżącym natomiast chcielibyśmy wypuścić album koncertowy, ponieważ jesienią wiele koncertów i zarejestrowaliśmy je. Wybraliśmy z nich najlepsze fragmenty i z tego powstanie płyta. To takie swoiste „greatest hits” Komet (śmiech). Myślimy też o trzeciej części „Piosenek o Warszawie”. Szukamy dobrego pomysłu na trzecią część. Chcemy zrobić zupełnie inną płytę niż dotychczasowe.  Nie chcemy iść na łatwiznę.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Lunatic Soul

2020-11-20

Przerwa w aktywnościach spowodowana lockdownem, zdaje się nie dotykać Mariusza Dudy, który po wydanej już w tym roku płycie „Lockdown Spaces”, powrócił do swego głównego solowego projektu, czyli Lunatic Soul. Właśnie ukazała się siódma płyta zatytułowana „Through Shaded Woods” w ramach wyjątkowego cyklu życia i śmierci, którego obraz zaczyna się dopełniać. O szczegółach tego wydawnictwa i złożoności procesu jaki zachodzi w świecie LS, artysta opowiedział nam w długiej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nanga

2020-11-11

Wiadomość o zawieszeniu działalności przez grupę Lao Che zaskoczyła pewnie niejednego słuchacza. Tymczasem klawiszowiec Filip „Wieża” Różański i perkusista Maciek „Trocki” Dzierżanowski postanowili stworzyć nowy projekt. Zapraszając od współpracy wokalistkę i autorkę tekstów Magdę Dubrowską, nagrali materiał pod szyldem Nanga. Album „Cisza w bloku” to niespokojna, przepełniona duchem elektronicznym opowieść, która świetnie pasuje do bieżącego czasu. O kulisach powstania grupy, procesie tworzenia materiału oraz kilku jego niuansach cała trójka opowiedziała mi osobiście.

Czytaj więcej...

Adam Nowak I Akustyk Amigos

2020-11-09

Adam Nowak i Akustyk Amigos, to wspólny projekt Adama Nowaka z Raz Dwa Trzy z Karimem Martusewiczem z Voo Voo oraz Jarosławem Trelińskim, Pawłem Dobrowolskim, Tomaszem Nowakiem, Mariuszem Mielczarkiem i Eldisem la Rosa. Zespół działa i koncertuje już od kilku lat, natomiast sytuacja pandemiczna sprawiła, że grupa zarejestrowała pierwszy materiał. „Pół płyty” to wyjątkowa opowieść nie tylko na bieżące czasy. O szczegółach jej specyficznej realizacji, tekstach na niej zawartych oraz kilku innych życiowych kwestiach opowiedział mi głos zespołu - Adam Nowak.

Czytaj więcej...

Mikromusic

2020-10-29

Grupa Mikromusic nie zwalnia tempa i po 2 latach od premiery poprzedniej płyty studyjnej wydała nowy album zatytułowany "Kraksa". I o tym właśnie wydawnictwie porozmawiałem z liderką i wokalistką zespołu Natalią Grosiak.

Czytaj więcej...

Natalia Świerczyńska

2020-10-28

Wokalistka Natalia Świerczyńska nagrała wyjątkową, trochę niedzisiejszą płytę „O północy”. Za zawartymi na niej tekstami kryją się historie, zainspirowane życiorysem babci wokalistki. Całość ubrana w okołojazzową i poetycką aurę, skłania zarówno do refleksji, jak i do atencji - zwłaszcza w obecnych czasach. O szczegółach jej powstawania i założeniach całości Natalia opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Robert Cichy

2020-10-24

Po sukcesie debiutanckiej płyty "Smack", która w ubiegłym roku została wyróżniona Fryderykiem w kategorii "Country/Blues", Robert Cichy zaprezentował drugi album "Dirty Sun". Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Artystą na temat tego znakomitego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Natalia Kukulska

2020-10-17

Wzięcie na warsztat repertuaru Fryderyka Chopina nie jest niczym wyjątkowym, ale przełożenie go na symfonię, zespół, a także napisanie tekstów do poszczególnych utworów kompozytora – to już wyzwanie. I to nie lada. Przekonała się o tym Natalia Kukulska, która na płycie „Czułe Struny” wraz ze Simfonią Varsovią oraz pokaźną grupą współpracowników, podjęła się zadania przedstawienia twórczości Chopina w nowej formie. O wyjątkowości, złożoności i realizacji owego przedsięwzięcia artystka opowiedziała mi osobiście.

Czytaj więcej...

Asaf Avidan

2020-10-12

Asaf Avidan to popularny w Polsce izraelski songwriter, wokalista i gitarzysta, który pod koniec września wydał swój trzeci solowy album zatytułowany "Anagnorisis". Z tej okazji Artysta odwiedził Warszawę, a my skorzystaliśmy z tej okazji by zadać mu kilka pytań. A już w lutym Avidan przyjedzie na cztery koncerty w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Renata Przemyk

2020-10-11

Trzydziestolecie pracy artystycznej Renaty Przemyk uczciła wydaniem płyty „Renata Przemyk i Mężczyźni, na której wykonuje 13 swoich największych przebojów, w towarzystwie 13 wokalistów, wśród których znaleźli się m.in. Leski, Czesław Mozil, Wojciech Waglewski i Adam Nowak. O złożoności i wyjątkowości tego projektu artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Zagi

2020-10-05

Zagi nie tak dawno wydała drugi długogrający album studyjny o tytule „Prześwit”. Jest to specyficzne przedsięwzięcie, gdyż na płycie znajdziemy utwory wspólnie napisane z fanami podczas transmisji online. O tym między innymi porozmawiała z Artystką nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Maciej Meller

2020-09-28

Gitarzysta Maciej Meller (Riverside, ex-Quidam, ex-Meller Gołyźniak Duda) wydał pierwszy solowy album sygnowany własnym imieniem i nazwiskiem. Była to znakomita okazja do przeprowadzenia wywiadu z tym muzykiem. Zapraszamy do jego lektury.

Czytaj więcej...

Maciej Gołyźniak Trio

2020-09-22

Ceniony polski perkusista Maciej Gołyźniak wydał płytę pod szyldem Maciej Gołyźniak Trio. Album ukazał się w prestiżowej serii Polish Jazz wydawanej przez Polskie Nagrania. Z tej okazji Maciej zgodził się odpowiedzieć na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Eva Portna

2020-09-15

Eva Portna to młoda wokalistka stacjonująca w Wielkopolsce. W tym roku wydała swoją debiutancką EP-kę o tytule „Mulier”. Usłyszeć na niej można utwory w klimatach trip-hopowo-jazzowych. Nadarzyła się więc świetna okazja do rozmowy z Artystką.

Czytaj więcej...

Protomartyr

2020-09-03

Protomartyr wydał niedawno swoją nową, piątą już płytę „Ultimate Success Today”. Album początkowo miał ukazać się wiosną, co ze względu na pandemię koronawirusa okazało się niemożliwe. Teraz jednak wydźwięk płyty okazał się mieć inne znaczenie, niż pierwotnie zakładali jego autorzy. O tej zmianie, zawartości albumu, różnych muzycznych wpływach i podobieństwach między kilkoma miastami, opowiedział mi wokalista grupy Joe Casey.

Czytaj więcej...

Stacja Folk

2020-08-25

Stacja Folk to nowy zespół na polskim rynku muzycznym. Autorką projektu jest Karolina Jastrzębska, u której zamiłowanie do akustycznych instrumentów strunowych zainicjowało falę nowych pomysłów na ich wykorzystanie... i właśnie o tym mogłyśmy porozmawiać.

Czytaj więcej...

Maria Tyszkiewicz

2020-08-19

Wokalistka i aktorka Maria Tyszkiewicz zaprezentowała światu debiutancką płytę "Ufam Sobie". Była to idealna okazja, byśmy porozmawiali z Artystką o tym albumie, jego powstawaniu i planach Marii na przyszłość.

Czytaj więcej...

Bloo Crane

2020-08-08

Krakowski duet Bloo Crane szturmem zdobył serca fanów i dziennikarzy muzycznych w Polsce. Kilkanaście dni temu ukazał się debiutancki album tej grupy zatytułowany "Bloo Feelings" wydany przez wytwórnię Kayax. Z tej okazji wywiadu udzieli nam: wokalista i autor tekstów Michał Polański oraz producent i kompozytor Krzysztof Kołodziejczyk.

Czytaj więcej...

Baasch

2020-08-03

Baasch z tworzeniem nowego materiału zdążył przed wybuchem pandemii. Płyta jednak ukaże się dopiero pod koniec sierpnia. „Noc” przynosi nie tylko wszystkie piosenki w języku polskim, ale i spójny koncept i... dużą nośność. O szczegółach opowiedział mi sam twórca.

Czytaj więcej...

Hedone

2020-07-21

Łódzka grupa Hedone kierowana przez Macieja Werka wydała we współpracy z GAD Records retrospektywną płytę "Rare 92-20". Jest to pierwsze wydawnictwo Hedone od 15 lat i jednocześnie zapowiedź nowej płyty studyjnej nad którą trwają prace. Z tej okazji Jakub Oślak przeprowadził dla nas wywiad z Maciejem Werkiem, który dotyczył nie tylko Hedone, ale także pandemii koronawirusa, festiwalu Soundedit oraz spełniania muzycznych marzeń.

Czytaj więcej...

Cukier

2020-07-17

Cukier to jedno z tegorocznych odkryć na polskiej scenie muzycznej. W skład duetu wchodzą dwaj uznani muzycy i producenci: Amadeusz Krebs i Bartek Caboń, którzy wspólnie nagrali album zatytułowany "Jeden". I właśnie o kulisach powstania tego wydawnictwa rozmawialiśmy z Bartkiem Caboniem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load