Wywiady

Justyna Dzwonkowska (Mała Czarna)

2012-09-03

Rozmowa z Justyną Dzwonkowską - założycielką i wokalistką warszawskiej grupy Mała Czarna.

Rozmowa z: Justyna Dzwonkowska

Cantaramusic: Jak smakuje Mała Czarna w Waszym wykonaniu?

JD: Smak zależy od tego, kto smakuje, ale chyba każdy powinien odnaleźć jakiś smakowity kąsek.Jest energetycznie i zarazem uspokajająco. Utwór „Herbata” jest świetny na początek dnia, gdyż mocno pobudza, w końcu mała czarna to nie tylko kawa. Z kolei mamy także utwór „Rosa”, który jest zdecydowanie spokojniejszy, choć zawiera trochę kofeiny na koniec. Także myślę, że każdy znajdzie wśród tych czterech utworów na „Przedwiośniu” coś dla siebie. 

Cantaramusic: Dlaczego czekaliście siedem lat na zaserwowanie nam Małej Czarnej?

JD: Trwało to tak długo dlatego, gdyż trzeba było znaleźć odpowiednich ludzi. Poza tym, gdy zakładaliśmy z Łukaszem Małą Czarną, nie stawialiśmy sobie żadnych wytycznych co do tego, co mamy robić. W związku z tym nasza muzyka z nami ewoluowała. Nie była to więc droga prosta. Gdy mieliśmy już zarys tego, co chcemy robić, musieliśmy znaleźć dobrych muzyków. A zebranie odpowiedniej grupy ludzi to już połowa sukcesu, a przez to i trudne zadanie. Ale udało się nam i właśnie w obecnym składzie nagraliśmy „Przedwiośnie” . Będziemy działać dalej. 

Cantaramusic: Dlaczego ep-ka „Przedwiośnie” ukazała się właśnie teraz?

JD:Gdy wykrystalizował się skład zespołu, poczuliśmy potrzebę nagrania piosenek i pokazania światu, co robimy, jaką muzykę tworzymy i jaki kierunek obieramy. 

Cantaramusic: Dlaczego nagraliście tylko cztery utwory? Z tego co wiem, macie przygotowany godzinny materiał koncertowy. 

JD: Wybraliśmy te utwory, ponieważ, jak już wspomniałam na początku, są różnorodne. I pokazują, czego się można po nas spodziewać. A nagraliśmy tylko cztery z prozaicznego powodu: aby nagrać cały album potrzebne są o wiele większe nakłady finansowe. Na razie dysponowaliśmy takimi, by nagrać ep-kę. Poza tym nie mamy wydawcy, którego dopiero szukamy. Także wszystko przed nami. „Przedwiośnie” jest przedsmakiem tego, co jeszcze pokażemy. Cantaramusic: Jaki jest system pracy w Małej Czarnej? Kto odpowiada za słowa, kto za muzykę?

JD: Najczęściej jest tak, że Łukasz prezentuje mi swoje pomysły, do których wymyślam linie wokalne i piszę teksty. Potem zespołowo to aranżujemy i powstaje z tego utwór. Oczywiście nie zawsze odbywa się to gładko. Czasami są spory, czasami coś komuś się nie podoba. Na przykład ja mogę nie mieć pomysłu na tekst, albo ktoś może sugerować pewne lepsze rozwiązania. 

Cantaramusic: A propos tekstów: jesteś z wykształcenia anglistką, ale teksty piszesz po polsku. Z kolei wielu polskich wokalistów woli śpiewać po angielsku, gdyż według nich w tym właśnie języku łatwiej wyrazić emocje czy uczucia. Jak to jest?

JD: Wiele osób utrzymuje, że język polski nie nadaje się,  by śpiewać melodyjne teksty i aby wszystko trzymało się w ryzach. A ja uważam, że jest wręcz przeciwnie. Język polski jest doskonałym narzędziem do wyśpiewywania tekstów. W moim przypadku jest to także kwestia pewnej językowej zażyłości.  Pomimo, że angielski znam bardzo dobrze, na co dzień czuję i myślę po polsku, więc i to, co chcę przekazać, przychodzi mi do głowy w języku polskim, stąd takie teksty. Język angielski jest może bardziej elastyczny i uniwersalny, ale z drugiej strony spłaszcza pewne znaczenia. I myślę, że dlatego właśnie banalne teksty po angielsku jest nam o wiele łatwiej przetrawić, niż gdyby były one po polsku. Prostota w naszym języku o wiele bardziej razi. 

Cantaramusic: Jak widzisz Małą Czarną za, na przykład, rok?

JD: Chcielibyśmy grać jak najwięcej koncertów. Na tym zależy nam najbardziej, gdyż jest to kwintesencja tego, co robimy. Nagrywanie płyt jest na pewno bardzo ciekawym doświadczeniem, ale my na pierwszym miejscu stawiamy kontakt z publicznością. Więc liczę, że za rok będziemy mieli już wierną grupę fanów, która będzie się powiększać. Oczywiście nowa płyta – także. Bez niej nie zaistniejemy. 

Cantaramusic: Na zakończenie rozmowy zdradź proszę, jakie są Twoje fascynacje muzyczne?

JD: Bardzo różne. Artystką, która miała i ma na mnie największy wpływ jest Tori Amos. Zetknięcie się z jej muzyką było moim pierwszym spotkaniem z magią w muzyce. Mimo że nie wszystko mi się podoba, co teraz nagrywa, pozostaje ona moim numerem jeden. A poza tym staram się wybierać różnych artystów z różnych gatunków.  Artystów, którzy mogą mieć na mnie dobry wpływ.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load