Wywiady

Sleaford Mods

2017-04-11

Brytyjski duet Sleaford Mods wciąż hołduje zasadzie: prostymi środkami do celu. Ich najnowszy album „English Tapas” oprócz okołopunkowego charakteru, przynosi też jak zwykle sporo istotnych treści, poruszających kwestie społeczne i polityczne. Rozmowa, którą odbyłem z wokalistą grupy, Jasonem Williamsonem, uświadomiła mi, że nie ma on najlepszego zdania o bieżącej sytuacji społeczno-politycznej.

Rozmowa z: Jason Williamson

MM: Wiem, skąd wziął się tytuł albumu, natomiast zastanawiam się, jak rozumiecie samo tapas po angielsku? To przecież hiszpańska przystawka.

JW: Dla nas przede wszystkim było to wielkim zaskoczeniem, że w Anglii można określić jakieś danie mianem tapas. W tym wypadku chodziło o potrawę wieprzową, napakowaną różnymi dodatkami, która nie ma nic wspólnego z oryginałem. Pomyśleliśmy sobie, że to zabawne, że Anglicy z taką łatwością adoptują zwroty i pojęcia, charakterystyczne dla innych kultur, kompletnie przeinaczając ich rzeczywiste znaczenie. Dlatego też tytuł płyty nabrał znaczenia symbolicznego – „English Tapas”, to gówno polityczne, z jakim musimy się zmagać na co dzień w kraju.

MM: Skoro wspomniałeś o polityce – jak czujesz się w związku Brexitem?

JW: Okropnie! Nie mam pojęcia, co nas czeka. Nie wiem, dokąd to wszystko zmierza. Nie czuję się w związku z tym bezpiecznie. Sądzę, że wiele osób będzie z tego powodu cierpiało. Poza tym na Wielka Brytania od lat zacieśniała więzy z krajami z kontynentu. Nas też to oczywiście dotyczy – mamy mnóstwo przyjaciół i znajomych po drugiej stronie kanału, a przez durne przekonania polityków, mogę one zostać zerwane. Poza tym dla mnie całkowicie chore jest to, że ludzie po obu stronach Tamizy tak drastycznie różnią się poglądami. Jedni chcą zostać w Unii Europejskiej, bo czują się częścią większej wspólnoty, a drudzy chcą Brexitu, ponieważ nigdy wystawili nosa poza pieprzone Wyspy! To przerażające. Mam nadzieję, że w Twoim kraju jest lepiej.

MM: Wiele z tego, co mówisz, pasuje do „English Tapas”, bo gdy słuchałem płyty po raz pierwszy, pomyślałem, że moglibyście występować w Hyde Parku przez cały czas. Przekaz tych tekstów jest przecież ogromnie ważny.

JW: Dziękuję.Cieszę się, że tak uważasz i odbieram to jako komplement. To dobry, silny album. W Hyde Parku odnaleźlibyśmy się bez problemu. Zobaczymy, gdzie uda się z nim dotrzeć.

MM: No właśnie – myślisz, że za pomocą tych piosenek będziecie w stanie dotrzeć do ludzi i sprawić, by otworzyły im się głowy? Przekaz jest bardzo bezpośredni, używacie sporo slangu.

JW: Nie jestem pewien, czy dotrzemy do takiej liczby odbiorców, do jakiej rzeczywiście byśmy chcieli. Zwróć uwagę, że dziś niewielu ludzi zaprząta sobie głowę tym, co dzieje się w ich kraju. Nie dotyczy to tylko Anglii. Z drugiej strony nasza płyta nie jest jakimś wysmakowanym muzycznie krążkiem. Została zrobiona prosto i – jak wspomniałeś – bezpośrednio. To na starcie skazuje nas na sytuacje, w której wiele osób odrzuci ten album, uznając go za zbyt prymitywny. Myślę jednak, że z biegiem czasu wieść o tej płycie i jej zawartości zacznie się rozchodzić wśród różnych ludzi. To jednak może zająć nawet całe lata. Nie sądzę, że dotrzemy do masowego odbiorcy, ale interesujące będzie obserwowanie, co się z tym będzie działo dalej.


MM: Nie masz wrażenia, że obecna sytuacja w Anglii przypomina trochę czasy rządów Margaret Thatcher?

JW.: Oczywiście, że tak! Zobacz, co dzieje się w związku z polityką i podejściem do emigrantów oraz jak traktowane są wszelkie mniejszości. Ludzie czują się wykluczeni, poniżani chociażby zpowodu swojej seksualności. To nie wygląda dobrze, ale podobieństwa do sytuacji sprzed prawie czterech dekad jest sporo.  

MM: Mówisz, że wasza muzyka może zostać odebrana jako prymitywna, tymczasem słuchając waszych płyt, odnoszę wrażenie, że możecie zagrać praktycznie wszystko, co chcecie.

JW: Domyślam się, że jesteś lepiej osłuchany z różnymi gatunkami muzyki, niż przeciętny odbiorca (śmiech). Masz rację, możemy próbować zagrać różne rzeczy, natomiast najważniejsze jest to, co czujemy najlepiej, które dźwięki nam pasują i nie przykrywają jednocześnie przekazu zawartego w tekstach. Dlatego też obraliśmy prostszą formułę, bo w niej poruszamy się najlepiej.

MM: Chyba trochę umniejszasz rolę waszej muzyki, bo gdy słucham np. “Time Sands”, to sądzę, że Damon Albarn mógłby poczuć się zazdrosny, że udało wam się wykręcić bit z takim groovem.

JW: (śmiech) Dziękuję! Nie wiem, czy dorastamy do Damona. Zwłaszcza, że za chwilę pewnie znowu wyskoczy z czymś niesamowitym.

MM: Z Gorillaz?

JW: Chociażby. Genialny projekt.


MM: A czy słowa “Trip to spar is like a trip to mars” zawarte w „Drayton Manored”, można odczytać jako hołd dla Davida Bowiego?

JW: Nie, „Spar” to sklep ma rogu każdej ulicy. Pewnie u Ciebie też są takie sklepy („Spar” w Polsce zdecydowanie przegrywa z „Żabką” –przyp. MM). W Anglii to sieć takich sklepów otwartych 24 godziny na dobę. Piosenka opowiada o zażywaniu narkotyków, które wprowadzają w taki stan, że zwykłe wyjście do „Spar” przypomina wyprawę na Marsa (śmiech).

MM: Wiem, że lada moment powinien pojawić się film „Bunch Of Kunst”, opowiadający waszą historię.

JW: Trafiłeś w sedno. Wczoraj miała miejsce jego premiera (rozmawialiśmy 20 marca – przyp. MM). Wyszło świetnie. Czekamy aż dotrze on do większej ilości ludzi (wyświetlany będzie głównie w Anglii i Niemczech – przyp. MM), bo jesteśmy ciekawi ich reakcji.

MM: Przyjedziecie do Polski?

JW: Mamy to w planach. Chyba mamy wystąpić na jakimś festiwalu (trasa rozpisana na stronie zespołu nie przewiduje póki co występów w naszym kraju – przyp. MM).

MM: Co zatem czeka nas w przyszłości?

JW: Jeśli pytasz o Sleaford Mods, to po tej płycie chcemy zrobić sobie trochę przerwy, by zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja. Będziemy oczywiście grali koncerty przez cały rok. A jeśli pytasz o sytuację ogólną… Myślę, że będzie jeszcze gorzej, niż jest. Mam jednak nadzieję się mylić. Jestem optymistą w ludzkim tego słowa znaczeniu, natomiast jeśli chodzi o polityków – ani trochę. Patrząc na to, co się dzieje, utwierdzam się tylko w przekonaniu, że nie wolno pokładać w nich jakichkolwiek nadziei.

MM: Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na koncertach.

JW.: To ja dziękuję. Do zobaczenia! 


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load