Wywiady

Last Blush

2017-05-15

Warszawski duet Last Blush opublikował pod koniec kwietnia nową ep-kę, która jest przedsmakiem debiutanckiej płyty mającej się ukazać jesienią tego roku. Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistką Dorotą Morawską i muzycznym mózgiem zespołu Adamem Nowakiem

Rozmowa z: Dorota Morawska / Adam Nowak

- Ukazała się Wasza nowa EP-ka zatytułowana „Distant”, na której, oprócz singla „About you” znalazły się dwie nowe kompozycje. Jest to zapowiedź debiutanckiego albumu Last Blush, który ma się ukazać jeszcze w tym roku. Dlaczego musiało minąć aż tyle lat, byście przygotowali pierwszego „długograja”?

- D: To nie bylo tak, że powstaliśmy i od razu podpisaliśmy kontrakt płytowy. Przez tych 7 lat nie było ciszy z naszej strony. Wydawaliśmy ep-ki w wersji cyfrowej, graliśmy koncerty, dojrzewaliśmy artystycznie.

- A: Wydaje mi się, że nie byliśmy po prostu gotowi na wydanie tego albumu. Ja osobiście czuję się dobrze w tej konwencji ep-kowej. To bardzo wygodna forma prezentacji nowego materiału. Wychowałem się na tzw. concept albumach i gdzieś w tyle głowy zawsze miałem przeświadczenie, że płyta długogrająca to poważna sprawa i dlatego też przez tyle lat dystansowałem się od tego tematu. Ale czuję, że nadszedł właściwy moment, by zmierzyć się z tym tematem.

- D: Głównym impulsem, który nas dopinguje do nagrania debiutanckiej płyty jest podpisanie kontraktu z wytwórnią Universal. Zawdzięczamy to piosence „Stay Alive”, którą sami wydaliśmy. Sami sfinansowaliśmy klip do tej kompozycji i z ilości odtworzeń na Youtube widzimy, że utwór bardzo się ludziom podoba.

- W jednym z wywiadów powiedzieliście, że macie dane wskazujące na to, słuchają was przede wszystkim ludzie z Polski. Dlaczego więc teksty piosenek Last Blush są w języku angielskim?

- D: Zawsze śpiewałam po angielsku. Od samego początku czyli od 13 roku życia. Według mnie język angielski brzmi lżej niż polski i wydaje mi się, że po prostu bardziej pasuje do muzyki elektronicznej. Absolutnie nie jestem przeciwna tworzeniu tekstów w języku polskim, ale w elektronice muszą one być bardzo dobre. Ja po prostu bardzo dobrze czuję się w języku Szekspira.

- A: Na samym początku działalności Last Blush zaczęliśmy pisać kompozycje w języku angielskim i tak się już tego trzymamy. Nie wykluczamy tego, że kiedyś zrobimy jakiś utwór po polsku, ale na razie jest nam dobrze tak, jak jest.

- Jak i czy zmienił się Wasz sposób pracy nad nowymi kompozycjami pod opieką dużej wytwórni w porównaniu z tym, gdy działaliście na własną rękę?

- A: Praktycznie w ogóle się nie zmienił. Universal dał nam wolną rękę w kwestii nagrywania muzyki. Nie jesteśmy niczym ograniczani…

- Ale czy nie jest tak, że kiedyś mieliście więcej czasu na pracę w studio nagraniowym, co z pewnością może mieć wpływ na brzmienie piosenek?

 - D: Raczej nie. W kwestii czasu bardziej kierujemy się tym, że ludzie chcą nas teraz coraz częściej słuchać i czekają na nasze kolejne premierowe kompozycje. Nie odczuwamy żadnej presji czasowej. Po prostu robimy swoje, co mamy uzgodnione z naszą wytwórnią. 


- Czy wiecie już jaka będzie tematyka tekstów na debiutanckiej płycie?

- A: Chyba jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Ale tu już powinna wypowiedzieć się autorka tekstów.

- D: Miłość, smutek, cierpienie i melancholia (śmiech). Jestem dość wrażliwą osobą, więc teksty będą dotyczyły miłości i różnych sytuacji dotyczących tego zagadnienia. W tej chwili trudno jest mi powiedzieć dokładnie czego będą dotyczyły te teksty, gdyż tworzę je pod wpływem chwili i do konkretnych utworów. Właśnie najczęściej piszę słowa do gotowej muzyki. Wtedy działa moja wyobraźnia.

- A: Na najnowszej EP-ce „Distant” teksty traktują o relacjach międzyludzkich i o wpływie mediów społecznościowych na ludzi.

- D: „About You” jest przykładem piosenki Last Blush, do której tekst wyjątkowo nie powstał do konkretnego utworu. Wracałam samolotem z Monachium i obok mnie siedziała dziewczyna, która prawdopodobnie przed odlotem samolotu pożegnała się ze swoim chłopakiem. Ja słuchałam muzyki, a ona przeglądała zdjęcia. Miałam pod ręką coś do pisania i od razu zaczęłam pisać tekst utworu. Tu chcę jeszcze powiedzieć, że teksty na „Distant” mają za zadanie również zmuszać do myślenia. Są tam za językiem angielskim ukryte pewne niedopowiedzenia i historie o których śpiewam nie są opowiedziane wprost.

- Mój ulubiony utwór Last Blush to „Blindness”. Jest tam świetnie brzmiąca partia gitary. Czy na debiutanckiej płycie planujecie więcej takich, nazwijmy to, rockowych brzmień?

- A: Na nowej EP-ce, pod koniec jednego z utworów, pojawia się gitara. Jak będzie na płycie, jeszcze nie wiemy. Na pewno nie będzie żywej perkusji, która największe wrażenie robi na koncertach. Aby znaleźć dobrego perkusistę i dobrze nagrać oraz wyprodukować brzmienie bębnów potrzeba dużo czasu i pieniędzy. Poza tym zawsze najbardziej ceniłem brzmienie gitary, gdyż może być fajnym dopełnieniem elektronicznych brzmień. Jako ciekawostkę powiem, że często do naszych utworów dodaję gitarę, której nie praktycznie nie słychać, a która jest jakimś dopełnieniem brzmienia danej kompozycji. „Blindness” to rzeczywiście utwór, w którym ten instrument słychać najwyraźniej.

- Macie na koncie remiks dla projektu Adre’n’alin. Czy tworzenie remiksów to coś, co was bardzo pociąga i czemu będziecie chcieli w przyszłości poświęcić więcej czasu?

- A: Czemu nie? Ja bardzo lubię robić remiksy i gdy Igor z Adre’n’alin poprosił nas o zrobienie remiksu utworu „Mold” z przyjemnością się zgodziłem.

- D: Ja remiksami się nie zajmuję, ale „Mold” to świetny kawałek i fajnie jest przerabiać utwór, który się podoba.

- A: Tworzenie remiksów to zupełnie inna praca niż tworzenie własnych utworów. Remiksowanie daje możliwość eksperymentowania z dźwiękiem i poczucie totalnej wolności artystycznej niezależnej od albumów czy ep-ek. Nie muszę wtedy myśleć o tym, że dany remiks musi współgrać z innymi naszymi piosenkami. Jest to po prostu fajna zabawa.

- Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Ghostpoet

2018-03-05

Obaro Ejimiwe, kryjący się pod pseudonimem Ghostpoet, to jeden z najbardziej intrygujących artystów brytyjskiej sceny. 18 lutego wystąpił w warszawskim klubie „Niebo”, promując wydając w ubiegłym roku czwarty album „Dark Days + Canapés”. Przed koncertem opowiedział nam o swoim podejściu do sztuki, jej aspektach wizualnych oraz o tym, czy uważa się artystę triphopowego.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load