Wywiady

Octavia

2017-05-17

Octavia to wokalistka, autorka tekstów, producentka, flecistka. Ma na koncie płyty z muzyką jazzową, musicalową oraz z kolędami. Teraz szykuje nowy projekt muzyczny, który poznamy w całości po tegorocznych wakacjach. Zanim to nastąpi Octavia wystąpi na tegorocznym festiwalu w Opolu oraz na gali wyborów Miss Polski UK & Ireland w Londynie. Zapraszamy do lektury naszego wywiadu z Artystką.

Rozmowa z: Octavia

- „Plus Minus Infinity” to premierowy singel zapowiadający Twój pierwszy od 4 lat album studyjny, który ma się ukazać na jesieni. Piosenka jest jednocześnie zapowiedzią zmiany stylistycznej w Twej twórczości, na określenie której używasz hasła ‘future pop’. Możesz zdradzić więcej szczegółów dotyczących nowej płyty?

- Do tej pory wydałam cztery płyty, w tym album poświęcony Janowi Kiepurze, wydawnictwo z kolędami, płytę koncertową i album z muzyką sakralną. Płyty te nie są jednak dostępne w sprzedaży. Możliwe, że trafią do dystrybucji w przyszłości ponieważ cieszą się zainteresowaniem. Jednak nowy krążek, którego zapowiedzią jest „Plus Minus Infinity” to całkowicie autorski projekt. Ja skomponowałam muzykę, napisałam większość tekstów, stworzyłam swój styl. Co to oznacza? Nie chcę się mieścić w już stworzonych szufladkach, lecz tworzę na bieżąco, pod wpływem chwili. Wczoraj dostałam maila od pewnego dziennikarza muzycznego, który napisał, że „Plus Minus Infinity” to „pop z dodatkiem czegoś, czego on nie potrafi określić”.  

- Na początku „Plus Minus Infinity” zacytowałaś fragment „Góralu, czy ci nie żal”. Dlaczego wybrałaś ten właśnie klasyk polskiej muzyki ludowej?

- Zależało mi na słowiańskiej, romantycznej" nucie" i moje serce podyktowało mi taki wstęp do tej piosenki. 


- Pracujesz z osobą, która kiedyś współpracowała z Amy Winehouse….

- Tak, z perkusistą i producentem Troyem Millerem, który jest współautorem jednego z nowych utworów. Poznaliśmy się z podczas jakiegoś ‘jamu’. Jest to bardzo taneczna kompozycja, którą już 21 maja wykonam w Londynie podczas gali Miss Polski UK & Ireland. Piosenka ta trafi na nową płytę. Znakomicie się bawiliśmy tworząc ten utwór i myślę, że to po prostu słychać. Bardzo wiele się nauczyłam dzięki tej współpracy. Najlepiej posłuchajcie i od razu będziecie wiedzieć o czym mówię.

- Jesteś wokalistką, kompozytorką, producentką, flecistką i autorką tekstów. Czy któraś z tych „dziedzin” jest Ci bliższa czy wszystkie są dla Ciebie tak samo ważne?

- Hm, trudne pytanie. Wiesz, ja zawsze mierzę do najlepszych. Ideałem w tej kwestii jest dla mnie Mozart. On zarówno komponował, pisał muzykę klasyczną, jak i rozrywkową. Kompozytor, klawesynista, skrzypek ...Co jest więc dla mnie najważniejsze? Szczęście z obcowania ze sztuką każdego dnia.

- Jak już wspomniałaś, płyty z muzyką jazzową czy sakralną nagrałaś wiele lat temu. Czy nie obawiasz się, że idąc w nieco inne klimaty muzyczne możesz tamtą publiczność stracić, gdyż po prostu ona o Tobie zapomni?

- Nie, od dziecka wykonuje muzykę która mnie w danej chwili porusza. Zawsze mogę zagrać koncerty jazzowe, z muzyką sakralną czy musicalowe. Tak się złożyło, że teraz robię projekt, który jest skierowany do publiczności, która jest po prostu wrażliwa i lubi się bawić (śmiech). Czy słucha także jazzu nie mam pojęcia? Co nie znaczy, że zapomniałam o moich korzeniach muzycznych jazzie , hip-hopie, muzyce klasycznej. 

- Jaką metodę pracy w studio nagraniowym cenisz najbardziej? Długie i żmudne „grzebanie” w utworach czy też pójście „na żywioł”, wejście do studia, nagranie i jak najszybsze zakończenie pracy?

- Nie potrafię do końca odpowiedzieć na to pytanie. Gdy jest fajne studio nagraniowe z dobrymi fachowcami, to mogę tam siedzieć długo i sobie pracować, dogrywać. „Plus Minus Infinity” zostało nagrane w kilka minut w starym kościele, który miał świetną akustykę. Lubię też nagrywać u didżejów w domach, a z kolei ta kompozycja, przy nagrywaniu której pracowałam z Troyem Millerem, została nagrana u niego w studio. Także twierdzę, że najważniejsi są ludzie i klimat danego miejsca. Jako ciekawostkę dodam, że kilka dni temu stworzyłam kompozycję na moim telefonie. Było to tak autentyczne, z „brudami”, że po prostu się rozśpiewałam (śmiech). W żadnym studiu nie udałoby się tego powtórzyć i bardzo chętnie nagrałabym taką płytę „telefoniczną”. 


- Jesteś absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Podyplomowego Studium Jazzowego im. H. Majewskiego w Warszawie, a także stypendystką Conservatorium A. Casselli w L'Aquilli i Santa Cecilia w Rzymie we Włoszech. Czy to klasyczne wykształcenie pomaga czy przeszkadza w karierze na scenie pop?

- Największym bonusem moich studiów było poznanie dużej ilości ludzi. Przyznam, że nie byłam najpilniejszą studentką (śmiech). A wynikało to po części z tego, że w czasie studiów pracowałam w Filharmonii Narodowej. Pomimo, że miałam problemy ze zrealizowaniem podstawowego programu tych uczelni, to jednak nikt nie mógł mi zarzucić, że jestem leniwa. W końcu uczyłam się po to, by koncertować. Zresztą zobacz, że wielu artystów pop nagrywa czy nagrało płyty jazzowe. Teraz Lady Gaga, a kiedyś między innymi George Michael. Jazz był kiedyś uznawany za muzykę pop. Uważam, że najbardziej twórcze są skrajności. Ja tworze sztukę a w szufladki stylistyczne niech chowają mnie inni. 

- Kilka lat temu nagrałaś album „Nessum Dorma” poświęcony Janowi Kiepurze. Dlaczego akurat jemu?

- Od dawna byłam zafascynowana postacią Jana Kiepury. Jestem dumna, że był on Polakiem i cieszę się, że dzięki współczesnej technice udało mi się zrealizować z nim duet w jednym z utworów. Tamtą płytę nagrałam z towarzyszeniem big bandu i orkiestry – w Londynie oraz w Polsce.  Nie było jeszcze jej premiery. Na razie jednak nie mogę się doczekać kolejnych koncertów z moim nowym projektem. To będzie jazda (śmiech).

- Dziękuję za rozmowę.

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Ghostpoet

2018-03-05

Obaro Ejimiwe, kryjący się pod pseudonimem Ghostpoet, to jeden z najbardziej intrygujących artystów brytyjskiej sceny. 18 lutego wystąpił w warszawskim klubie „Niebo”, promując wydając w ubiegłym roku czwarty album „Dark Days + Canapés”. Przed koncertem opowiedział nam o swoim podejściu do sztuki, jej aspektach wizualnych oraz o tym, czy uważa się artystę triphopowego.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load