Wywiady

Gallileous

2017-05-29

Gallileous powrócił z nową płytą i znaczącą zmianą składu. Nową wokalistką zespołu została Anna Pawlus-Szczypior, która dopełniła nowego oblicza zespołu. Płyta „Stereotrip” to nie tylko pierwsza wydawnictwo wydane w barwach wytwórni, ale także nowy etap dla grupy. O zmianach jakie zaszły w Gallileous opowiedzieli nam Ania Pawlus-Szczypior i gitarzysta Tomek Stoński.

Rozmowa z: Ania Pawlus-Szczypior / Tomasz Stoński

MM: Wiem, w jakich okolicznościach Ania dołączyła do zespołu, natomiast zastanawiam się, czy jej obecność wpłynęła jakoś na zmianę stylistyki Gallileous, czy też stało się to już wcześniej, przy okazji poprzedniej płyty - „Voodoom Protonauts”?

TS: Wydaje mi się, że ta zmiana z funeral doom metalu w stronę stoner rocka z płyty na płytę stawała się coraz wyraźniejsza. Wokal Ani dodał ostatecznego szlifu, którego tak naprawdę zawsze nam brakowało.

APS: Mnie też zastanawiało, czy moja obecność zmieniła muzykę grupy, bo dołączyłam do doommetalowej kapeli, co zresztą bardzo mi odpowiadało (śmiech). I rzeczywiście – pierwszy numer był jeszcze w takim stylu. A tymczasem reszta utworów miała już znacznie większą motorykę.

TS: No i właśnie z tego to wyniknęło – nie chcieliśmy się trzymać sztywno wyłącznie długich i wolnych kompozycji, tylko grać krócej i z większym kopem.

MM: Rozumiem też, że zmiana stylistyki jest wynikiem waszych doświadczeń. Wiem, że po drodze zawiesiliście działalność i dopiero po kilku latach ją wznowiliście. Wspomniałeś też w którymś z wywiadów, że to stało się to także w wyniku podniesienia waszych umiejętności jako instrumentalistów.

TS: Wiesz, zaczynaliśmy ponad ćwierć wieku temu. Wszystkiego się uczyliśmy, mieliśmy jakieś pierwsze instrumenty, a lutownica na próbach była normą. Dlatego tych umiejętności nie ma co porównywać. Inspirowaliśmy się wówczas grupą Lord Of Putrefaction, z którego potem wyłonił się Electric Wizard. Miało być mega wolno i mega ciężko. Chodziło nam o to, żeby podobało się to kilku takim maniakom, jak my. Z perspektywy czasu, oczywiście nie tylko poprawiły się nasze umiejętności muzyczne, ale wpływ miał także skład zespołu, który zmieniał się na przestrzeni lat wielokrotnie. Inspiracje poszczególnych członków zespołu też są tu nie bez znaczenia. Poza tym nie mam już po 17 lat, tylko 40 i nie słuchamy już tego, czego słuchaliśmy, kiedy zaczynaliśmy grać.

MM: Początkowo nabrałem się na wokal, bo byłem przekonany, że śpiewa jednak któryś z was. Dopiero później zobaczyłem teledysk i okazało się, że to śpiewasz właśnie Ty, Aniu. Twoja barwa przypomina mi trochę głos Myles’a Kennedy’ego z Alter Bridge.

APS: Tak, padło już gdzieś to porównanie.Zresztą słucham dużo Alter Bridge, więc coś jest na rzeczy.


MM: Przechodząc już do zawartości „Stereotrip” – podobno długo rozważaliście, czy grać utwór „Five Suns”. Dlaczego?

TS: Jeśli uważnie się przysłuchasz temu utworowi, to usłyszysz, że jest tam pewnie spowolnienie. Bardzo mi się to spodobało, natomiast nasza sekcja rytmiczna jakoś do końca nie wierzyła w ten pomysł. Na próbach wychodziło to różnie. W końcu jednak udało mi się ich przekonać.

MM: No właśnie – trochę brakuje tutaj takiego długiego, „lejącego się” utworu, choć „Born Into Space” ma zadatki. Zastanawiałem się, czy nie lepiej by było, gdyby ten numer był na końcu płyty, tak by dopełnić ten czas „winylowy”?

TS: Myślę, że tyle osób, ile przesłucha tę płytę, tyle kolejności utworów może na niej być. Akurat jestem kolekcjonerem winyli, zwłaszcza takich sprzed czterdziestu lat i mało który album ma ponad trzydzieści sześć minut. Poza tym jestem zmęczony płytami takich zespołów jak np. The Mars Volta. Dwie pierwsze mieli świetne, trzeciej nie mogę przesłuchać do końca, a czwartą już przełączam, bo jest za długa. Naszym celem było stworzenie takiej płyty, którą słuchacz może włączyć ponownie, jeśli mu się spodoba. A „Born Into Space” jest chyba jedynym kawałkiem poza „Sonic Boom”, który stworzyliśmy z myślą o nowej płycie. Stąd te naleciałości z poprzednich wcieleń grupy.

MM: Solo w tym utworze zagrał wasz realizator, Daniel Arendarski. Będziesz je grał na koncertach?

TS: Nigdy nie gram takich samych solówek. Nawet te, które słychać na płycie nie są takie same na koncertach. Przychodzimy do studia, biorę gitarę i gram tak, jak czuję. Nie chciałbym tu sobie schlebiać, ale ktoś mi kiedyś powiedział, że gram w stylu podobnym do Johna Frusciante. A jak on gra? Pięć dźwięków, które każdy z nas pamięta i nuci w najmniej oczekiwanych momentach.

MM: Natomiast „Easten By The Universe” kojarzy mi się w części początkowej z „Harvester Of Sorrow” Metalliki.

TS: Uff, myślałem, że powiesz Blues Pills (śmiech).

MM: A czy zostały wam jakieś utwory, który nie weszły na „Stereotrip”?

APS: Nie, chociaż jeden się rodził, który ochrzciliśmy mianem disco doom (śmiech)

TS: Jest w nim bit z taką pulsującą stopą. Nie był jednak na tyle dopracowany, by umieścić go na płycie.

APS: Stylistycznie jednak też odbiega od tego, co jest na płycie, więc może na kolejnej, która byłaby nowym początkiem się znajdzie dla niego miejsce.

MM: Co z koncertami? Widziałem, że byliście w Anglii i w Finlandii.

TS: Tak, byliśmy także w Trieście we Włoszech. We wrześniu gramy w Tarnowskich Górach. Jesienią chcemy też pograć więcej. W lato na razie nie gramy, dlatego mocno nastawiamy się na jesień. Zresztą jesteśmy już w trakcie tworzenia materiału na nową płytę, która być może ukaże się w przyszłym roku.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Ghostpoet

2018-03-05

Obaro Ejimiwe, kryjący się pod pseudonimem Ghostpoet, to jeden z najbardziej intrygujących artystów brytyjskiej sceny. 18 lutego wystąpił w warszawskim klubie „Niebo”, promując wydając w ubiegłym roku czwarty album „Dark Days + Canapés”. Przed koncertem opowiedział nam o swoim podejściu do sztuki, jej aspektach wizualnych oraz o tym, czy uważa się artystę triphopowego.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load