Wywiady

Sławomir Grzymek i Pijani

2017-06-28

Sławomir Grzymek i Pijani powrócili z nową płytą. „Piosenki (Nie)Popularne” to kolejna dawka opowieści miejskich, tradycji i trudnych ulicznych historii. Rozmowa ze Sławkiem to niezwykłe doświadczenie, bowiem historiami, które ma do przekazania, mógłby obdzielić kilku rozmówców. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Rozmowa z: Sławomir Grzymek

MM: Zastanawiam się, czy dużo masz jeszcze takich pijackich i knajackich historii na podorędziu?

SG: Te piosenki mają taki charakter, ponieważ w miejscu, z którego pochodzę, takie klimaty mnie otaczają. Myślę, że tego knajactwa jest także trochę we mnie. Wydaje mi się, że to dotyczy nie tylko Rzeszowa, ale każdego miasta. Zresztą Rzeszów był miastem robotniczym. Wiele osób przyjeżdżało do niego za pracą z różnych stron. Ci ludzie przywozili ze sobą niesamowitą kulturę, więc to się wszystko ścierało z rodowitymi mieszkańcami. A te piosenki pojawiły się, ponieważ jeden z moich przyjaciół zwrócił mi uwagę, że mam dużo do opowiedzenia. I tak – nie brakuje mi takich historii.

MM: Pytam, ponieważ mam wrażenie, że „Piosenki (Nie)Popularne” to po prostu kolejny taki zestaw opowieści?

SG: Mam całą szufladę takich piosenek. Akurat na tę płytę wybrałem piosenki, które były już dojrzałe, odleżały się. Wszystkie teksty są oczywiście moje. Chciałem też ocalić od zapomnienia bohaterów moich piosenek, bo część z nich już nie żyje. Z drugiej strony nie chciałem przywoływać starych duchów i nie wyrządzić nikomu żadnej krzywdy. W książeczce brakuje tekstów, bo po pierwsze sporo jest zwrotów marginalnych, wschodnich, do których potrzebny byłby słownik, a po drugie nie chciałem obnażać tej płyty całkowicie.

MM: „Basówkarz” to Twoje oryginalne określenie?

SG: Tak, to ja wymyśliłem ten termin. To taki człowiek, który stoi gdzieś tam w zadymionej knajpie i do końca nie umie grać (śmiech).

MM: Słuchając tych utworów mam wrażenie, że zaraz zaczniesz kaszleć…

SG: (śmiech) Mój głos tak brzmi, ponieważ miałem przetrącony nos. Do tego doszło zmanierowane gardło, wynikające z mojego stylu prowadzenia się. Kiedy zaczynam śpiewać, to tak zaczyna specyficznie brzmieć.

MM: Czy „Golem Zawodowiec” to rzeszowski odpowiednik „Leona Zawodowca”?

SG: To piosenka o ludziach młodych, którzy przychodzą na ulice i odchodzą. Czasem odchodzą, bo muszą, a czasem dlatego, że nie ma dla nich roboty. Albo zostają i staczają się… Zatracają się w hierarchii.


MM: Z kolei „Wacek Szklarz” to utwór, który ma jakby dwie części.

SG: Ten utwór opowiada o człowieku, którego znałem osobiście. Bardzo dużo przeżył. Kolegowaliśmy się. Niestety już nie żyje. Była bardzo otwarty na ludzi i bardzo dużo widział, ale nie umiał się odnaleźć w tej rzeczywistości. Mówiło się na niego w żargonie „Szklarz”, ponieważ był dobry na ulicy. „Szklił zęby”, liczyła się jego siła. I z tego żył. A piosenka rzeczywiście zmienia się w pewnym momencie i innymi dźwiękami dostosowuje się do jej narracji.

MM: Czemu w sumie nadałeś tytuł płycie „Piosenki (Nie)Popularne”? Przecież to są żywe historie.

SG: Myślę, że to, co chciałem przekazać w tych piosenkach, absolutnie nie jest popularne, natomiast jest prawdziwe i – jak słusznie zauważyłeś – żywe. Ktoś może zapytać, dlaczego właśnie tak śpiewam o swoim mieście. Ale ono właśnie takie jest, czy raczej było. Tam jest esencja jego kultury, bo dziś jest ono zupełnie inne. Ludzie o tym zapominają. Myślę, że podobnie jest z warszawską Pragą, która przecież jest piękna, ale też się zmienia. Ja jednak czuję się tam jak u siebie, bo to jest ten folklor, który jest mi bliski. Nie można uciekać od tradycji.

MM: Długo będziemy czekali na kolejne piosenki?

SG: Mam nadzieję, że nie. Chcę, żeby następna płyta była bardziej dojrzała i potraktowana z większym dystansem, a także brzmiała bardziej współcześnie. Zmienimy instrumentarium. Pojawi się na przykład akordeon. Zrobi się to może trochę bardziej klezmerskie. Przed nami jeszcze koncerty, które cały czas staramy się załatwić. Chcemy się zweryfikować z publicznością.

MM: Dziękuję bardzo za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Ghostpoet

2018-03-05

Obaro Ejimiwe, kryjący się pod pseudonimem Ghostpoet, to jeden z najbardziej intrygujących artystów brytyjskiej sceny. 18 lutego wystąpił w warszawskim klubie „Niebo”, promując wydając w ubiegłym roku czwarty album „Dark Days + Canapés”. Przed koncertem opowiedział nam o swoim podejściu do sztuki, jej aspektach wizualnych oraz o tym, czy uważa się artystę triphopowego.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load