Wywiady

The Heavy Clouds

2017-06-29

The Heavy Clouds to zespół byłych członków grup Elvis Deluxe i Maqama. Basista i wokalista Wojtek Ziemba, gitarzysta Bartek Kanak oraz perkusista Piotrek Podgórski opowiedzieli naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu o kulisach powstania grupy oraz procesu realizacji debiutanckiej płyty zatytułowanej „Mind Pollution”.

Rozmowa z: The Heavy Clouds

MM: Znam genezę powstania The Heavy Clouds, natomiast zastanawiam się, co było impulsem, że zadzwoniliście akurat do Wojtka?

BK: Brakowało nam głównego ogniwa, czyli basisty, a przede wszystkim wokalisty (śmiech).

WZ: Ja wszedłem do zespołu na zasadzie takiej, żeby wreszcie sobie pograć na basie. I tak graliśmy przez kilka miesięcy, robiąc przy okazji nowe numery. To było późną wiosną 2014 roku. Tworzyliśmy i zastanawialiśmy się, kto będzie śpiewał. Długo się przed tym wzbraniałem, ale ostatecznie zostałem przegłosowany (śmiech). Zaśpiewałem jeden numer, znów poczułem się pewnie za mikrofonem i tak zostało.

MM: A kto wymyślił nazwę zespołu?

WZ: Chyba ja (śmiech). Szukaliśmy jej dosyć długo. Pierwotnie wymyśliłem The Heavy Crown. Okazało się, że były już przynajmniej trzy zespoły o tej nazwie (śmiech). Potem pomyślałem sobie, że „clouds” też fajnie brzmi. Nazwa padła po raz pierwszy u realizatora naszej płyty - Marcina Klimczaka. Dopiero później moja dziewczyna zwróciła uwagę, że nazwa układa się w skrót THC (śmiech).

MM: Najpierw powstała muzyka, a dopiero potem dość osobiste teksty. Co sprawiło, że postanowiłeś tyle rzeczy wyrzucić z siebie?
WZ: Zmieniła się sytuacja w moim życiu prywatnym i rozpadły się zespoły, w których grałem. To był taki moment przejściowy. Popadłem w pewien marazm. Do tego doszła bieżąca sytuacja w Polsce i na świecie. Czułem się, jakby miała mi wybuchnąć czaszka. Musiałem to z siebie wywalić.

MM: A czy można tę płytę nazwać manifestem?

WZ: Z mojej osobistej perspektywy – tak.

BK: Moim także w warstwie muzycznej. To są takie rzeczy, które teraz chcę grać, bo sprawiają mi przyjemność.

MM: Muszę przyznać, że trochę jestem zaskoczony warstwą muzyczną. Znam wasze poprzednie dokonania z Elvis Deluxe, The Black Tapes, czy Maqamą i spodziewałem się czegoś bardziej punkrockowego, a tymczasem tu wyszedł właściwie hard rock.

WZ: Można tak powiedzieć. Myślę, że przeciętnemu odbiorcy hard rock może kojarzyć się na różne sposoby. Sądzę, że my brzmimy bardziej garażowo, a nawet grunge’owo.


MM: Ten materiał powstawał przez 3 lata?

BK: Trochę mniej. Początkowo były dwie demówki. Myśleliśmy o wypuszczeniu ep-ki. Półtora roku temu zagraliśmy pierwszy koncert, na którym przedstawiliśmy już cały materiał. Resztę czasu poświęciliśmy na szukanie wydawcy. Ostatecznie udaliśmy się do Karrot Kommando, którzy wydali płytę.

MM: A czemu płyta jest taka krótka? Ja czuję pewien niedosyt.

Wszyscy: I oto chodziło

WZ: Wiesz, lepiej jest, gdy słuchasz płyty, czujesz niedosyt i masz ochotę włączyć ją jeszcze raz, niż miałbyś jej słuchać i np. ostatnich trzech numerów już nie pamiętać.

MM: Czy w takim razie zostały jakieś utwory, które nie weszły na płytę?

WZ: Zostało nam dużo szkiców, zarysów riffów. Ogrywamy je potem na próbach i robimy z nich numery. Natomiast jeśli chodzi o tę płytę, to wybraliśmy akurat te 8 pomysłów, bo nam się podobały i zrobiliśmy z nich piosenki.

MM: „Mind Pollution” zaskakuje spójnością. Materiał płynie niczym strumień. Trzeba się w niego wgryzać. Np. w „Sun Goes Down” Twój wokal przypomina mi Raya Wilsona.

WZ: Ooo, takiego porównania jeszcze nie słyszałem (śmiech). Cieszę się, że płyta jest spójna, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach słucha się głównie singli. Młodzi ludzie odpalają po jednym numerze i chcą mieć jeszcze do tego od razu obrazek.

MM: Z kolei „Fire Inside” rytmicznie kojarzy się z „Personal Jesus” Depeche Mode.

WZ: Mam podobne skojarzenie, natomiast nieskromnie powiem, że wokalnie też przypominam tu Dave’a Gahana (śmiech). Nie chcę sobie za bardzo słodzić, w końcu to legenda, ale jestem jego fanem, więc myślę, że to dobry trop.

MM: Jak doszło do tego, że materiał zmiksował Wojtek Olszak?

PP: To akurat moja zasługa. Początkowo Wojtek miał zmiksować tylko „My Path”, który planowaliśmy wypuścić jako singiel. Musieliśmy go dość szybko zmiksować i zmasterować pod kątem radiowym. Mój przyjaciel Łukasz Błasiński zasugerował, byśmy zrealizowali to w studiu Woobie Doobie. On lub Wojtek mieli się tym zająć. I właśnie Wojtek się tego podjął, bardzo poważnie do tego podchodząc. Doszło do sytuacji, że zablokowaliśmy mu studio na inne rzeczy i musieliśmy być pod telefonem 24 godziny na dobę, bo Wojtek potrafił napisać smsa o 2:00 w nocy, że udało się coś zrobić (śmiech). Staraliśmy się to robić najszybciej jak się da. Wojtek robił dwie lub maksymalnie trzy wersje miksu każdego numeru. Także byliśmy klientami wymagającymi, ale też prężnie działającymi (śmiech).

MM: Z jednej strony czuć, że przyświeca Wam zasada „Do It Yourself”, a z drugiej mam wrażenie, że jest w tym wszystkim dużo luzu.

WZ: Nie mamy potrzeby się spinać. Zaznaliśmy już różnych sytuacji w tym muzycznym świecie, małych sukcesów i goryczy porażki. Robimy to od tylu lat, że nie mamy ciśnienia na karierę. Wiemy, czego się spodziewać i jaką muzykę chcemy grać. To wyszło naturalnie i myślę, że jest największą siłą zespołu. 

MM: Będzie można was usłyszeć na żywo w najbliższym czasie?

PP: 29 czerwca gramy na release party The Black Hearts w klubie „Miejsce Chwila” jako gość specjalny. Serdecznie zapraszamy!

MM: Dzięki za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load