Wywiady

Vüjekväsyl

2017-07-20

Warszawski zespół Vüjekväsyl wydał właśnie trzecią płytę o złożonym tytule „Vü = mc2”, różniąca się nieco od dwóch wcześniejszych krążków grupy. O samej formacji, powstałej po zakończeniu działalności legendarnej grupy Cytadela, zawartości muzycznej nowego krążka i jego realizacji, opowiedział mi gitarzysta grupy, Ireneusz Knyziak.

Rozmowa z: Irek Knyziak

MM: Skoro Cytadela jest na emeryturze, to po co Vüjekväsyl?

IK: To pytanie trzeba by skierować do Tomka (Wasyłyszyna – założyciela grupy). Cytadela rzeczywiście została zawieszona. Nie ma póki co koncepcji na powrót tamtego zespołu, więc jest Vüjekväsyl. Z naszych rozmów wewnętrznych wynikało, że Vasyl miał coraz więcej niemiłych kontacji związanych z Cytadelą. Postanowił się odciąć od tej marki, mimo że jest żywa i rozpoznawalna. Zresztą Vüjekväsyl jest nieustannie porównywany z Cytadelą. Natomiast nie gramy nic z jej repertuaru, bo mamy swój. Jest zupełnie nowy skład, którego się trzymamy i w którym jest nam fajnie.

MM: A propos składu – z tria Vüjekväsyl przeistoczył się w kwartet. Dołączył do was klawiszowiec Adam Wasilikowski. Jak do tego doszło?

IK: W pewnym momencie zaczęło nam brakować w zespole rąk do obsługi sampli i innych urządzeń elektronicznych. To, co słychać na naszych płytach, jest nie do obrobienia i zagrania na trzy pary rąk. Stwierdziliśmy, że potrzebujemy osoby, które ładnie by nam zagrała na wszystkich tych instrumentach i urządzeniach elektronicznych. Już przy „Twarzach Złych” pojawiło się to rozwiązanie, a z czasem okazało się, że możemy Adama przyjąć na stałe. A znamy się stąd, że poprzednie składy, w których grałem, dzieliły salę prób z zespołem Joanna Makabresku, z którego Adam się wywodzi. Jest bardzo kreatywnym muzykiem, który ma jeszcze w dodatku pojęcie o realizacji dźwięku.

MM: Odnoszę wrażenie, że w porównaniu z poprzednimi dwoma płytami, na najnowszej jest dużo więcej melodii, ciepła, a mniej tej zimnofalowej chropowatości. Jaki był wasz pomysł na ten album?

IK: Zupełnie inny, niż to, co znalazło się na płycie (śmiech). Początkowo chcieliśmy zrobić płytę w stylu Toma Waitsa. Jak wiadomo - od pomysłu do realizacji jest zawsze długa droga, a poza tym nie trzymaliśmy się kurczowo tej wizji. Nagrywaliśmy po prostu to, co działo się po drodze. Wyszło tak, jak wyszło. Natomiast poprzednie dwa albumy rzeczywiście miały być surowe, punkowe. „Vü=mc2” jest płytą dużo bardziej zaimprowizowaną. Najpierw Sławek (Kazulak, perkusista zespołu) razem z Tomkiem nagrywali sekcje, do tego zostały podogrywane partie klawiszy i wokale, do których były chyba dwa lub nawet trzy podejścia. Na koniec ja „dosmaczyłem” to wszystko gitarami.

MM: Wspomniałeś, że Vüjekväsyl jest cały czas porównywany do Cytadeli. Ja też postrzegam wasz zespół poniekąd jako muzyczną kontynuację tamtego, natomiast wydaje mi się, że wasze płyty, to swoiste wehikuły czasu. Słuchając ich, mam wrażenie, że są lata 80. i zaraz pojadę na festiwal w Jarocinie, albo zobaczę was gdzieś w klubie typu „Od Nowa” w Toruniu.

IK: Przypadło mi przygotowywanie materiałów prasowych, które rozsyłaliśmy w różne miejsca. I na pytania dziennikarzy, co gramy, to trochę ze śmiechem pisałem, że gramy muzykę lat 80. na miarę XXI wieku. Przenieśliśmy to po prostu z tamtych czasów, wykorzystując bieżącą technologię, na jaką możemy sobie pozwolić. Na tym wyrośliśmy, to się w nas zakorzeniło. Przede wszystkim gramy to, bo sprawia nam to przyjemność.

MM: A jaki masz stosunek do twórczości Davida Bowiego?

IK: Rozumiem, że pijesz do utworu „Czekam na jutro (dla Davida Bowiego)”. Ja do Bowiego ciągle dojrzewam. Stale odkrywam coś nowego i ciekawego w jego twórczości. Wracam też regularnie do różnych jego materiałów. Czytałem też jego biografię. Działo się u niego wiele ciekawych rzeczy. To był facet, który rzucał kamieniem i wszyscy do niego dochodzili, a on już wiedział, że chce go rzucić jeszcze dalej. Fascynują mnie poszczególne okresy jego twórczości. Obecnie zgłębiam ten z końca lat 90. i okolic płyty „Outside”.


MM: Wracając do płyty - „Przygoda zaczyna się od nowa” to właściwie rap. Tomek gada w tle podkładu, zagranego przez żywe instrumenty.

IK: Dokładnie tak jest. Pierwotnie nie miało tak być, ale tak wyszło. Ten numer jest kompletnie odwrócony. Tomek miał przygotowaną linie melodyczną, którą miał zaśpiewać, natomiast ona nie kleiła się w żaden sposób z częścią instrumentalną. Podszedł do tego jeszcze raz i taka forma wyszła.

MM: Moimi faworytami na płycie są „Zaśnij” i „Niebo”. Wydaje mi się, że takie spokojniejsze, nostalgiczne numery bardzo wam służą.

IK: Lubię tego typu klimaty, ale nie gardzę też mocniejszymi, surowymi rzeczami. Akurat takie utwory, o których mówisz graliśmy już wcześniej. A w tym wypadku bardzo ładnie się wkomponowały w całość płyty.

MM: Jak jest wynik tego działania w tytule płyty?

IK: Jeszcze nie wiemy (śmiech). Cały czas rozkładamy tę formułę, która jest na okładce.

MM: A jaki był Twój pierwotny pomysł na okładkę płyty?

IK: Jak słuchałem tej płyty, kojarzyła mi się ze starymi programami telewizyjnymi z lat 60., 70. Coś w formule scenografii Kabaretu Starszych Panów. Przedmioty narysowane – umowne drzwi, okna. Scenografia stworzona grafiką. Dominowały szarość, czerń i biel.

MM: Będą koncerty?

IK: Z koncertami jest jak jest. Nie jesteśmy kapelą, która wbija się do klubu. W samej Warszawie takich klubów jest bardzo niewiele. Z drugiej strony ze względu na ilość zajęć, które mamy ja, Sławek i Vasyl, ciągle jesteśmy w różnych rozjazdach i ciężko nas zebrać razem w jednym miejscu. Na razie nie mamy żadnego potwierdzonego koncertu. Chcemy coś zagrać po wakacjach. Bardzo chciałbym też ruszyć w Polskę z koncertami.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load