Wywiady

Ms.Obsession

2017-08-22

Ms. Obsession wydała niedawno epkę zatytułowaną „Manekin”. Materiał ukazał się dwóch wersjach – digitalowej podstawowej oraz fizycznej – rozszerzonej. Wykreowany w tekstach świat bazuje zarówno na doświadczeniach snu, jak i rzeczywistości, a wszystko to na tle różnorodnych brzmień elektronicznych. Nam Ms. Obsession szeroko opowiedziała o tym, czemu pociąga ją ta sfera, co ją inspiruje i czego możemy się spodziewać w ramach jej dalszych poczynań artystycznych.

Rozmowa z: Ms.Obsession

MM: Mówisz, że jesteś obserwatorką rzeczywistości i poniekąd Twoje przemyślenia zawarłaś na „Manekinie”. Mam wrażenie, że ten materiał nie wyczerpuje tematu.

MO: Tak, ponieważ to zaledwie 6 utworów. Dopiero rozkręcam się w tym temacie. Wcześniej interesowałam się tematyka snu, przeplatania się rzeczywistości z fikcją. Natomiast obserwacja społeczeństwa i teksty na tej podstawie pojawiły się dopiero teraz. Będę je rozwijać.

MM: Wiem, że zainspirowała Cię płyta „Baduizm” Eryki Badu. Tu mamy do czynienia z elektroniką. Czy to początek Twoich muzycznych poszukiwań jako artystki, czy tylko jeden z przystanków?

MO: Ciężko mi obecnie ocenić, co będzie dalej. Nie wgryzam się w to, co będę robiła za 10 lat. Chcę sobie pozwolić na naturalny artystyczny rozwój. Na razie jednak ta elektronika jest dla mnie idealnym środkiem, bo dzięki niej mogę stworzyć idealny, trochę odrealniony świat. Być może jednak w przyszłości usłyszę coś, co podobnie jak w przypadku „Baduizmu” przekieruje moje muzyczne życie. W tej chwili stawiam jednak przede wszystkim na tekst.

MM: Produkcją „Manekina” zajęli się Enzak, Teielte, Piotrek Pacak i Michał Nocny, a nagrywałaś u Bodka Pezdy i Grześka Kazimierczaka. Jak do tego doszło?

MO: To stało się za sprawą Agima Dżeljiljiego, ponieważ miałam okazję z nim wcześniej współpracować. I to właśnie on zaprowadził mnie do Bodka, gdzie nagrywaliśmy. Tam odnalazłam też swoje magiczne miejsce, bo dla wokalisty bardzo ważne jest studio, jego brzmienie i osoba, z którą się współpracuje.

MM: Co jest ważniejsze – sen czy rzeczywistość?

MO:  Ciekawe pytanie. Z mojej perspektywy obie te sfery są równie ważne, ponieważ sen reprezentuje nasz świat podświadomy, zaś rzeczywistość jest z kolei trochę przefiltrowana przez nasze ego, czy superego. Sen tworzy się na bieżąco i jest czysty. Jest tym, co w nas drzemie, jakąś prawdą. Kiedy byłam młodsza, bardzo mnie kusiło łączenie obu tych światów. Chciałam wchodzić w świat snu i poszerzać wiedzę na jego temat. Interesowałam się zagadnieniami takimi jak świadomy sen. Wydaje mi się, że wiele jest jeszcze przed człowiekiem ukryte pod tym względem. Psychologia jest młodą dziedziną, więc uważam, że wiele jeszcze się możemy o sobie i swoich możliwościach dowiedzieć.

MM: A zdarza Ci się bardziej uciekać w sen lub rzeczywistość?

MO: Zdecydowanie tak. Jestem trochę marzycielką, więc lubię tworzyć różne scenariusze w swojej głowie, światy, które później przenoszę do utworów. Mam taka tendencję, zwłaszcza, gdy za oknem pogoda jest brzydka. Z kolei rzeczywistość wiosną i w lecie bardzo mnie pociąga. Są to bardzo intensywne doznania.  


MM: Jakie miejsce odgrywa sztuka i literatura w kreacji Twojego świata?

MO: Pijesz pewnie do „Mistrza i Małgorzaty”. To jest główne źródło moich inspiracji. Odcisnęła na mnie swoje piętno i zrobiła na mnie ogromne wrażenie, gdy czytałem ją po raz pierwszy. Podoba mi się postać Wolanda, który gra wszystkim i wszystkimi bez żadnych granic, czy tabu. Demaskuje ludzi w inteligentny sposób. Ta książka wyzwala moją tęsknotę za czymś nierzeczywistym. Taka sytuacja się po prostu nigdy nie wydarzy, bo musiałyby się dziać rzeczy nadprzyrodzone. Natomiast chciałabym, żeby taka postać jak Woland się pojawiła i zrobiła porządek w umysłach i głowach. Natomiast jeśli chodzi o moją fascynację Davidem Lynchem, to ogromne wrażenie zrobiło na mnie „Mulholland Drive”. Wprowadził mnie w stan, w którym napisałam dwa utwory: „Bramy Snu” oraz „Help Me”. Idea, że nie wiadomo do końca, co jest rzeczywistością, a co snem w tym filmie, była dla mnie czymś genialnym. Całkowicie mnie zauroczyła. Mam zresztą podobne podejście do życia. Uważam, że wszystko jest tak subiektywne i przefiltrowane przez jednostkowe odczuwanie, doświadczenie, że każdy z nas odczuwa to inaczej. Fascynuje mnie też Einstein. Zaciekawiła mnie idea odrębnego odczuwania czasu przez każdego z nas i że jest to bardzo relatywne. Ciągle jednak nie wiemy o tym. Być może tych światów jest więcej?

MM: To trochę jakbyś poruszała się we mgle. Szukasz, znajdujesz coś dla siebie, próbujesz nadać temu jakieś znaczenie, zdefiniować to, by łatwiej było Ci się w tym odnaleźć.

MO: Rzeczywiście, cały czas szukam. Powiem Ci, że im więcej się o tym dowiaduje, tym więcej o tym nie wiem. Mam wrażenie, że to taki ogromny znak zapytania: Co jeszcze? Co jest dalej? Co się tam jeszcze kryje w naszym świecie, w naszej jaźni. Salvador Dali wpłynął na moją sferę wizualną. Ogólnie surrealizm podoba mi się już z samych założeń. Krytyka życia przywiązanego do rutyny i materializmu jest mi dość bliska. No i oczywiście to sięganie do sfery snu, głębi człowieka i wydobywanie jego esencji.

MM Wracając do muzyki - czemu epka w sieci ma tylko 3 utwory?

MO: Ponieważ chciałam dać ogólnie, ale stwierdziłam, że jeśli teraz wydam 6 utworów, które potem znajdą się na płycie, to zdradzę za dużo. Miałam też wybór, by nie wydawać teraz epki i poczekać na longplay, ale chciałam dać coś ludziom, ponieważ dawno nic się nie pojawiło. 

MM: No właśnie – płyta ma się ukazać na koniec jesieni. Ile zatem będzie utworów?

MO: 15.

MM: Dziękuję za rozmowę.

Foto: Wiktor Franko


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load