Wywiady

Frele

2017-08-22

Frele, czyli Marta Skiba, Magdalena Janosz i Marcelina Bednarska zaistniały w Internecie głownie dzięki coverowi „Hello” z repertuaru Adele, do którego stworzyły własny tekst pt. „Achim”, który utrzymany jest w gwarze śląskiej. Piosenka szybko stała się przebojem i dziś ma ponad milion odsłon na kanale YT zespołu. Dziewczyny postanowiły pójść za ciosem i stworzyć kolejne interpretacje. Wystąpiły też na tegorocznym Off-Festivalu. Krótko po występie zgodziły się na chwilę rozmowy.

Rozmowa z: Marta Skiba / Magdalena Janosz / Marcelina Bednars

MM: Zacznę trochę prowokacyjnie, bo wystąpiłyście w pięknych strojach. Czy to garderoba z sobotniego targu, o którym śpiewacie?

MS: (śmiech) Nie, to handmade. Monika Odoj zaprojektowała dla nas te koszule. Wszystkie te motywy rysowała sama.  Jest na tych koszulach trochę tekstów piosenek i trochę ilustracji. Generalnie Monika wykonała kawał ciężkiej roboty.

MM: Pierwszy raz widziałem Was z całym zespołem.  Wykonujecie utwory, które w warstwie muzycznej są szlagierami. Nie myślałyście, by te aranże były nieco bardziej wyszukane?

MS: Chcemy zachować sznyt oryginalności tych piosenek głownie dlatego, że ludzie je kojarzą. Jeżeli całkowicie byśmy je przearanżowali, to mogliby ich nie rozpoznać. Poza tym to nie są nasze utwory w warstwie muzycznej, więc wypada byśmy się trzymały oryginalnych zamysłów autorów.

MJ: Na szybko można tak naprawdę przerobić cover i jest to wówczas niezjadliwe.

MM: Gustujecie chyba w czarniejszych brzmieniach, bo poza Adele wzięłyście na warsztat utwory Lenny’ego Kravitza i Alicii Keys?

MS: Tak, to jest to muzyka, której słuchamy prywatnie. Wychowałyśmy się na niej. Często wracamy do tego typu brzmień. Bardzo nas inspirują wokaliści tacy jak Whitney Houston, czy właśnie wspomniana przez Ciebie Alicia Keys.

MJ: I dobrze też brzmimy we trójkę w tego typu utworach.

MM: Z drugiej strony odniosłem wrażenie, że ”Geroja” właśnie pod melodię „Fly Away” Lenny’ego Kravitza śpiewacie dość nieśmiało.

MS: Trochę mogło to tak zabrzmieć, bo ten tekst jest taki trochę zawadiacki.  

MM: A ile utworów macie już opracowanych?

D2: Gdy ostatnio dopadła mnie papierologia, to z głowy wpisałam 10 propozycji, aczkolwiek samych pomysłów jest troszeczkę więcej. Musimy się znowu spotkać i wziąć coś na warsztat.

MS: Pomysłów jest bardzo dużo, natomiast nie chcemy też być zespołem, który utknie na zawsze w coverach i nie zaprezentuje nic swojego.

MJ: Pracujemy cały czas nad swoimi pomysłami. Szukamy też wspólnej nitki. Ja lubię brzmienia gospel, Marcelina elektroniczne, a Marta rockowe. To zderzenie trzech różnych gatunków, a chcemy do tego zrobić coś frelowego, więc szukamy, rzeźbimy i powolutku zmierzamy, by zrobić coś w pełnym wymiarze własnego.


MM: Podobnie było z Audiofeels, którzy wyszli od własnych interpretacji cudzych utworów, by w końcu zaprezentować swoje.

MS: Jasne, od czegoś należy wyjść. My nie spodziewałyśmy się, że nasza ścieżka rozwoju potoczy się akurat w ten sposób. Jesteśmy poniekąd dzieckiem Internetu (śmiech). Początkowo zrobiłyśmy to wszystko dla żartu, a potem zaczęło to nabierać coraz większych rozmiarów. Sprawa stała się poważna i dlatego chcemy teraz pójść w kierunku autorskich rzeczy, by nie utknąć na zawsze w tej szufladzie: „dziewczyny, które śpiewają covery”.

MM: A czy któryś z utworów macie przygotowany tylko w wersji acapella?

MJ: Wiesz, początkowo wszystkie utwory miałyśmy tylko na głosy i przy pomocy gry Marceliny, a dopiero potem dołączyliśmy chłopaków i z nimi zrobiłyśmy aranże. Za mało nas jest, żeby występować acapella.

MM: Rozumiem, że pomysłów na teksty Wam nie brakuje?

MS: Nie, te przychodzą cały czas (śmiech). Jedziemy na przykład samochodem, słuchamy radia i same wpadają.

MM: Zastanawiam się, w którym kierunku to będzie szło.

MS: Cały czas się nad tym zastanawiamy. Nie możemy się ograniczać tylko do naszych gustów, bo w zespole mamy tez trzech chłopaków, którzy grają.

MJ: Dzięki nim tak naprawdę możemy występować w pełnym składzie, a to jak wiadomo są także kolejne głowy do myślenia harmonicznego. 

MS: Bardzo się jednak lubimy i świetnie dogadujemy. Akurat my znamy się od wielu lat i bardzo dużo czasu razem spędziliśmy na studiach i poza nimi. Z chłopakami jest podobnie. Bardzo dobrze nam się współpracuje i oby tak dalej.

MM: Ustaliłyście sobie jakiś deadline na kolejny muzyczny krok? Płyta, singiel?

MS: Na płytę jest jeszcze za wcześnie. Póki co myślimy o singlu, który chcemy zrealizować jesienią.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Florence Jenkins Project

2020-06-29

Florence Jenkins Project to zespół nietuzinkowy. Nowa płyta zespołu, zatytułowana intrygująco „III x III/ życie i inne katastrofy”, przynosi dość frapującą mieszankę stylów zogniskowanych wokół muzyki rockowej, aczkolwiek jej warstwa liryczna zdaje się być jeszcze szersza. Jak bardzo, opowiedział mi w długiej rozmowie Borys Stokalski – wokalista i gitarzysta zespołu.

Czytaj więcej...

1984

2020-06-26

Ukazała się pierwsza od 13 lat płyta studyjna legendarnej rzeszowskiej grupy 1984. Z tej okazji z jej liderem Piotrem "Mizernym" Liszczem porozmawiał nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Czerń

2020-06-24

Na pełnowymiarowy debiut Czerni przyszło nam długo zaczekać. „Zgliszcza” powinny jednak zadowolić fanów grupy. Materiał nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, ale z każdym kolejnym przesłuchaniem daje więcej emocji i doznań. O szczegółach wydawnictwa opowiedział mi gitarzysta Jan Fronczak.

Czytaj więcej...

Kasia Lins

2020-06-18

3 lata temu zauroczyła płytą „Wiersz ostatni”. Teraz wróciła z nowym krążkiem „Moja wina”, przepełnionym emocjami, amplitudami nastrojów oraz świetnymi tekstami. Kasia Lins opowiedziała nam, jak powstawał ten niezwykły zapis jej doznań.

Czytaj więcej...

Igor Herbut

2020-06-04

Igora Herbuta znamy przede wszystkim jako wokalistę grupy LemON. Jakiś czas temu objawił się także jako artysta solowy, za sprawą trasy koncertowej, w jaką ruszył wyłącznie z towarzystwem pianina. Teraz natomiast ukazał się wynik kompozytorskich działań Herbuta w postaci płyty „Chrust”, na której wspierają go... koledzy z macierzystej formacji. O założeniach i esencji albumu autor opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

PAL SECAM

2020-06-02

PAL SECAM to projekt producenta Pawła Teielte, znanego z projektu Sotei oraz rapera Mateusza WAHY Waśkiewicza, który – jak się okazało – również udzielił się w Sotei. Obaj panowie postanowili jednak stworzyć coś zupełnie nowego, odrębnego, osadzonego w mrocznym i nieco chropowatym hip-hopie. Ich debiut zatytułowany „Nascar” ukaże się lada moment. Rozmowę zaczęliśmy we trójkę, po czym inicjatywę przejął Mateusz.

Czytaj więcej...

Bovska

2020-05-29

„Sorrento” to tytuł nowej, czwartej już płyty Bovskiej. Nowy materiał zaskakuje m.in. hiphopowym groovem, ale też naznaczoną tęsknotą warstwą liryczną. O szczegółach płyty główna sprawczyni opowiedziała mi w pandemicznym czasie.

Czytaj więcej...

Krzysia Górniak

2020-05-19

„Memories” naszej flagowej gitarzystki jazzowej Krzysi Górniak, to muzyczna opowieść o tęsknocie, o kruchości ludzkiego losu, ale i uniwersalna coda do czasów minionych. O szczegółach tego wydawnictwa artystka opowiedziała nam osobiście.

Czytaj więcej...

Sleaford Mods

2020-05-18

Pandemia znalazła artystów i ludzi kultury w nieciekawym położeniu. Brytyjski duet Sleaford Mods zdaje się przeczyć tym nastrojom. Owszem, jak zwykle mają swoją opinię na temat bieżącej sytuacji, ale póki co – nie koliduje ona z działaniami artystycznymi duetu. Dowodem na to jest wydawnictwo „All That Glue”, zawierające nagrania ze stron B singli oraz utwory, które nie znalazły się w ogólnodostępnym oficjalnym obiegu. W związku z jego wydaniem frakcja wokalno-liryczna grupy w osobie Jasona Williamsona, opowiedziała nam o tym, co dzieje się obecnie nie tylko w świecie Sleaford Mods.

Czytaj więcej...

White Door

2020-05-15

Po 37 latach ukazał się drugi album w dorobku brytyjskiej grupy White Door. W 1983 roku grupa wydała kultowy wśród fanów nurtów new romantic i synth-pop album "Windows" po czym zakończyła działalność. Nasz dziennikarz Jakub Oślak porozmawiał z Harrym Daviesem i Mac'em Austinem na temat między innymi: reaktywacji grupy, nowego albumu "The Great Awakening" oraz wspomnień z lat 80.

Czytaj więcej...

God Is An Astronaut

2020-05-08

Jedna z największych gwiazd post-rocka, irlandzka grupa God Is An Astronaut, świętuje w tym roku 15 rocznicę wydania albumu "All Is Violent All Is Bright". Z tej okazji zespół zagra w warszawskiej Progresji (27 września) i poznańskiej Tamie (26 października). Nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził bardzo ciekawy wywiad z gitarzystą i wokalistą zespołu Torstenem Kinsellą.

Czytaj więcej...

Rustin Man

2020-04-22

Projekt Rustin Man wydał właśnie trzeci album "Clockdust". Główną postacią tego przedsięwzięcia jest Paul Webb, który od 1981 do 1988 roku był basistą legendarnej grupy Talk Talk. Z muzykiem wywiad przeprowadził Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Sosnowski

2020-04-20

„Tylko się nie denerwuj” Sosnowskiego, to nie tylko płyta zespołowa, ale przede wszystkim – współpartnerska. Wszystkie teksty na płytę napisała bowiem partnerka artysty – Aleksandra Górecka. Dzięki temu otrzymaliśmy krążek nie tylko bogatszy muzycznie, ale i bardziej intymny. O kulisach zmian oraz procesie tworzenia nowego materiału, Bart Sosnowski opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

Clannad

2020-04-15

50 lat działalności Clannad wieńczy antologia „In The Lifetime” oraz jubileuszowa trasa koncertowa zespołu. Blisko 20 płyt, niezapomniane melodie, magiczne dźwięki znane chociażby ze ścieżki dźwiękowej do serialu „Robin z Sherwood”, ale przede wszystkim niezwykła droga artystyczna, jaka stała się udziałem muzycznej rodziny Brennan. O tym wszystkim szczegółowo opowiedziała mi podczas długiej rozmowy, wokalistka, harfistka, Pierwsza Dama Muzyki Celtyckiej – Moya Brennan.

Czytaj więcej...

The Fruitcakes

2020-04-08

Trójmiejska grupa The Fruitcakes opowiedziała nam o kulisach powstania jej drugiego oficjalnego albumu zatytułowanego "Into The Sun", fascynacji muzyką z lat 60-tych oraz pisaniu tekstów w języku angielskim.

Czytaj więcej...

Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load