Wywiady

Kobieta Z Wydm

2017-09-08

„Umarł Król, niech żyje Kobieta z Wydm” – ta parafraza chyba trafnie oddaje wspólny projekt Iwony Król, Błażeja Króla i Mateusza Rychlickiego. Grupa ma na swoim koncie debiutancki album „Bental” i regularnie koncertuje. Wystąpiła m.in. na tegorocznym Off Festivalu. Krótko po koncercie miałem okazję porozmawiać z jej członkami.

Rozmowa z: Iwona Król / Błażej Król / Mateusz Rychlicki

MM: Słuchając Was dziś, odniosłem wrażenie, że utwory znane z „Bental” na żywo zabrzmiały dużo dramatyczniej i rozpaczliwiej.

BK: Wiesz, koncert generuje trochę innego rodzaju emocje, niż studio, gdzie łapiesz dany pomysł i go realizujesz. Obecnie tworzymy zupełnie nowy twór, bo gdyby teraz, po tych kilkunastu zagranych koncertach zarejestrować nas na żywo z tym materiałem, to miałby się on zupełnie inaczej w stosunku do tego, co zarejestrowaliśmy na płycie. Album jest zamknięciem pewnej chwili – gorszej lub lepszej, natomiast koncert to jest coś, co pracuje.

MR: Aleodnosząc się do tego, co powiedziałeś, że koncert brzmiał bardziej dramatycznie, to akurat wychodzi nam zupełnie naturalnie. Też to tak odczuwamy i nie jesteśmy tym zaskoczeni. Myślę, że z czasem będzie to jeszcze bardziej zauważalne. Słuchamy ostatnio dużo płyt deathmetalowych, więc sądzę, że przełoży się to na wspólne granie.

MM: Wiem, że nazwa tego zespołu została zainspirowana tytułem książki, którą jednocześnie czytaliście, natomiast przyszła mi do głowy taka luźna myśl, że ten projekt spokojnie mógłby się nazywać Królowie, chociażby dlatego, że tym samym zamknęlibyście temat Króla, zwłaszcza, że występowaliście już we dwójkę.

IK: Gdybyśmy adoptowali Mateusza, to jak najbardziej (śmiech). Na koncercie, o którym mówisz, zagraliśmy „Amnezję”, którą napisaliśmy specjalnie na ten występ (chodzi o mini festiwal Odcinki, który poruszał problem mizofonii, czyli nadwrażliwości na dźwięki – przyp. MM). Początkowo ten utwór trwał 20 minut. Wtedy nie zakładaliśmy, że ten projekt będzie się nazywał Kobieta z Wydm. Tam zaczęła się jednak moja historia muzyczna.

MM: No właśnie – parokrotnie podkreślałaś, że muzykiem dopiero się stajesz. Rzeczywiście nigdy wcześniej nie grałaś?

IK: Nie, i nie uważam się za muzyka. Od tamtego koncertu się zaczęła moja przygoda. Wcześniej byłam pierwszym słuchaczem tego, co robi Błażej. To naturalnie przeszło na mnie i zaczęliśmy razem próbować coś zrobić. Powstała Lauda, czyli nasz wspólny duet. Później Błażej zawiesił działalność Króla, a że wcześniej znaliśmy się z Mateuszem, który też grał właśnie w Królu, to wszystko zaczęło się ze sobą łączyć i powstała Kobieta z Wydm.

MM: A do kogo należą dłonie, które znajdują się na okładce płyty?

IK: Nie wiemy, czyje są to dłonie. Na pewno nie nasze. Tę okładkę zrobiła nam Sandra Sygur, a ją poznaliśmy, kiedy robiła plakat na koncert Króla w Łodzi, który nam się spodobał.

BK: Poprosiliśmy ją o pomoc, zdaliśmy się na jej wrażliwość i w taki sposób wyraziła to, co my zawarliśmy na płycie.


MM: Błażej, zawsze jak jest apogeum popularności danego projektu, to go kończysz. Tak było i z Królem i z UL/KR. Czy to znaczy, że mamy się spodziewać rychłego zakończenia Kobiety z Wydm?

BK: Nagraliśmy już jeden zupełnie nowy utwór Kobiety z Wydm, którym mamy nadzieję, że wypuścimy być może w formie ep-ki, choć marzy nam się siedmiocalowy winyl albo kaseta. Dlatego ten projekt będzie trwał nieco dłużej (śmiech). Mamy frajdę z tworzenia i grania razem.

MR: Mówisz, że Błażej rozwiązuje swoje projekty, kiedy osiągną pewien pułap, a ja z kolei jestem długowieczny i sądzę, że to też ma wpływ na to, że Kobieta z Wydm nie będzie jednorazowym projektem.

IK: A ja jestem nakręcona i fajnie gra mi się koncerty. Chciałabym robić to dłużej.

MM: Patrząc na was na scenie, odniosłem wrażenie, że jesteście bardzo dobrze zgrani. Błażej polega na milisekundach, bo prowadzi to wszystko muzycznie.

BK: Ja właśnie muszę za nimi nadążać. W tym wypadku tyran, jakim podobno jestem, jedzie na karnym koniku, kucyku (śmiech). Pozostali są mustangami. Pomimo pewnych ustaleń, prądy, które są na scenie generują w nas takie rzeczy, że czasem jest dramat, a innym razem romantyzm.

MM: Ze sceny zadałeś publiczności pytanie: Czy wszyscy mamy  tak samo, czy każdy ma inaczej? A jak Ty uważasz?

BK: Nie wiem. A jak Ty sądzisz?

MM: Myślę, że uległeś podpowiedzi publiczności, że jest nas 7 milionów. Ja bym powiedział, że 7 miliardów…

BK: A to akurat jest najmniej ważne, ile rzeczywiście nas jest. Czy to są trzy osoby, czy nawet trzydzieści miliardów, to i tak jest to przerażające. Wyobrażasz sobie trzy osoby, które mają tak samo, albo trzy miliardy? Tak samo to działa. Jedna masa to przekleństwo.

MM: A czy można określić kierunek w jakim Kobieta z Wydm pójdzie dalej?

BK: Jeśli to pójdzie w tym kierunku, jak ten jeden utwór, który już mamy, to będzie tak jak na koncercie – bardziej dramatycznie, niż było.

IK: Ja bym powiedziała, że będzie bardziej mrocznie.

MR: Każdy z nas używa różnych określeń, ale myślimy o tym samym.

MM: Nadal są tarcia na próbach?

BK: Tak, tarcia muszą być. Na samym poślizgu byśmy nic nie osiągnęli.

MM: A czy jesienią będziecie grali koncerty?

BK: Tak, planujemy trasę sygnowaną nowym wydawnictwem.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Ghostpoet

2018-03-05

Obaro Ejimiwe, kryjący się pod pseudonimem Ghostpoet, to jeden z najbardziej intrygujących artystów brytyjskiej sceny. 18 lutego wystąpił w warszawskim klubie „Niebo”, promując wydając w ubiegłym roku czwarty album „Dark Days + Canapés”. Przed koncertem opowiedział nam o swoim podejściu do sztuki, jej aspektach wizualnych oraz o tym, czy uważa się artystę triphopowego.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load