Wywiady

Jan Gałach Band

2017-09-21

Jan Gałach Band wydał wreszcie długo oczekiwaną, drugą płytę zatytułowaną przekornie „In The Studio”. Materiał prezentuje mocną mieszankę ciekawych i interesujących brzmień okołobluesowych, znanych zresztą z energetycznych koncertów grupy. O kulisach powstania krążka i jego licznych niuansach opowiedział nam lider grupy.

Rozmowa z: Jan Gałach

MM: Wiem, że nad tą płytą pracowaliście dwa lata. Część pomysłów jest Twoja, a część autorstwa pozostałych członków zespołu. Zostały Wam jakieś utwory, które nie znalazły się na płycie?

JG: Jest taki utwór, który nie znalazł się nie tylko na tej, ale także i na poprzedniej płycie. Chciałem go trochę przerobić, natomiast miałem problem z wokalem w tym numerze. Akurat wtedy, gdy nagrywaliśmy wokalista, którego upatrzyłem sobie do tego kawałka, wyjechał do Londynu. Jest to bardzo gospelowy numer. Trzeba mieć specyficzną barwę i skalę głosu, aby wszystko odpowiednio zagrało, dlatego też na próżno go szukać na naszych koncertach.

MM: Płyta nosi tytuł „In The Studio”. Czy to znaczy, że możemy się tez spodziewać płyty w wersji live?

JG: To jest tylko dopisek „In The Studio”, bo płyta była nagrana w studio (śmiech). Chcieliśmy, żeby nazywała się po prostu „Jan Gałach Band”. Wyszło jak wyszło. Planujemy nagrać płytę koncertową, ale na nią trzeba będzie trochę poczekać – przynajmniej rok. Musimy dojrzeć do pewnych rzeczy.

MM: Czy zatem tę płytę nagrywaliście na setkę?

JG: Jest nas w zespole za dużo, żeby nagrywać taki materiał w ten sposób. Nie starczyło nam po prostu miejsca w studiu nagraniowym. Wiele rzeczy chłopaki dogrywali do moich „pilotów”, a kiedy przyszła kolej na mnie, to nagrałem wszystko jeszcze raz na czysto.

MM: No właśnie, na tej płycie mnóstwo się dzieje. W „Saint Tropez” po tej dynamicznej, pulsującej części pierwszej, numer przechodzi dość zaskakująco w taką dość spokojniejszą część w stylu Pink Floyd. 

JG: „Saint Tropez” fantastycznie wypada na żywo. Na płycie, ze względów technicznych, musieliśmy poskracać niektóre rzeczy. Na koncertach to już zupełnie inna bajka. Utwór jest tak zbudowany, żepod koniec jest bardzo cicho, po czym jest takie dosyć mocne uderzenie. To wybija ludzi, którzy na przykład za dużo gadają. Mieliśmy taką sytuację we Wrocławiu, kiedy w klubie na koncercie robiło się właśnie tak cicho i spokojnie, po czym przyłożyliśmy gwałtownie, aż jednej z pań sztućce wypadły z rąk (śmiech).

MM: W tym utworze zresztą pojawiają się brzmienia przypominające flet, a tymczasem są to przecież Twoje skrzypce.

JG: Zgadza się. To są różne patenty. Gram przez kaczkę wah-wah. Do tego mam delaye i taki multiefekt cyfrowy, który kreuje różne, ale moje brzmienia. Zależy mi na tym, żeby mieć własny, rozpoznawalny styl.

MM: Kim jest ufoistka?

JG: O to musiałbyś zapytać Mirona Białoszewskiego, bo „Skakanka Ufoistki”, to jego wiersz (śmiech).

MM: A skoro przy tym jesteśmy – czemu w książeczce płyty nie ma tekstów?

JG: Już teraz mamy książeczkę składającą się z podziękowań od każdego z nas. Dodanie jeszcze poszczególnych tekstów, czyli dodatkowych stron do poligrafii, stanowiłoby dla nas jeszcze większy koszt. A już było ich dużo: nowe logo, porządna okładka, sesja zespołu, o studiu nagraniowym, miksach i masterach nawet nie wspomnę.


MM: W utworze „Hyde” zaśpiewał Maciej Balcar, a kto wykonuje go na koncertach?

JG: Karolina (Cygonek, wokalistka Jan Gałach Band – przyp. MM). Ona ma sporą skalę głosu, więc znakomicie radzi sobie z tym utworem. Na płycie została przeze mnie trochę przymuszona do tego, by śpiewać lekko, ale na co dzień jest rockową wokalistką i jak trzeba, to potrafi przyłożyć.

MM: Lubisz cytrynówkę?

JG: A ktoś nie lubi? (śmiech).

MM: Pytam także dlatego, że to Twój najbardziej popisowy numer na płycie. Brzmień skrzypiec jest w nim najwięcej.

JG: Tak, choć to utwór, który powstał nawet przed pierwszą płytą. Wówczas jednak nie pasował mi w pierwotnej formie. Dopiero teraz zagrany na dwie perkusje zabrzmiał odpowiednio „allmanowsko”.

MM: Z kolei „Woman” jest dla mnie kwintesencją tej płyty. Brzmi jakby Jimi Hendrix spotkał Weather Report i jeszcze śpiewała w tym Janis Joplin.

JG: „Woman” ma długą historię, pierwsza część powstała jeszcze za czasów gdy Karolina grała ze swoim poprzednim zespołem, teraz my stworzyliśmy do niego własne aranże.  Druga część to już mój pomysł, który został doaranżowany przez resztę zespołu.

MM: Z drugiej strony „Moja Historia” to chyba taka Twoja muzyczna minibiografia?

JG: Trochę tak jest, tym bardziej, że w taki sposób komponuje na gitarze. Bez udziwnień i prosto. Chciałem, żeby zamknąć tę płytę właśnie w taki spokojny sposób.

MM: Przed Wami kolejne koncerty. Rozumiem, że tak jak na premierowym występie w Ostrowie będziecie grali płytę w całości?
JG: Tak, taki mieliśmy plan i udało się go zrealizować w 100%. Mamy nadzieję, że kolejne koncerty również będą kształtować się w takiej formie.

MM: A będą jeszcze jakieś teledyski?

JG: Jest teledysk do „Hyde’a”, a będzie jeszcze do „Aurory”. Mieliśmy również to szczęście, że Maciek zgodził się z nami pracować i „pokazać” w klipach. Drugi teledysk będzie o tyle ciekawy, że będzie połączoną historią, z tą zaprezentowaną w poprzednim. Nawet można usłyszeć pierwsze dźwięki „Aurory” pod koniec  „Hyde’a”.

MM: Dziękuję bardzo za rozmowę i do zobaczenia na koncertach!


Rozmawiał: Maciej Majewski


Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Ghostpoet

2018-03-05

Obaro Ejimiwe, kryjący się pod pseudonimem Ghostpoet, to jeden z najbardziej intrygujących artystów brytyjskiej sceny. 18 lutego wystąpił w warszawskim klubie „Niebo”, promując wydając w ubiegłym roku czwarty album „Dark Days + Canapés”. Przed koncertem opowiedział nam o swoim podejściu do sztuki, jej aspektach wizualnych oraz o tym, czy uważa się artystę triphopowego.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load