Wywiady

Ralph Kamiński

2017-10-03

Ralph Kamiński na przestrzeni niemalże równego roku za sprawą płyty „Morze” zdobył uznanie wśród publiczności ambitnego popu, a swoimi teatralnymi koncertami zaskarbił sobie publiczność koncertową nie tylko w klubach, ale i na festiwalach. Nasz wysłannik Maciej Majewski miał przyjemność porozmawiać z Artystą.

Rozmowa z: Ralph Kamiński

MM: Widziałem Twoje dwa koncerty w krótkich odstępach czasu. Jeden na tegorocznym OFF-Festivalu w pełnym słońcu i drugi na Kraków Live Festival wieczorem w namiocie, w strugach deszczu. Zdziwiło mnie, że na ten drugi wyszedłeś w kompletnych ciemnościach.

RK: Koncerty się różniły, ponieważ na OFF-ie wyszliśmy w świetle słońca, a ten w Krakowie bardziej przypominał te, które graliśmy ma trasie koncertowej. One  miały charakter nieco teatralny, bo tak też staram się przedstawiać płytę „Morze” i tak do niej podchodzę. Na jesień również przygotowujemy coś ekstra w tym temacie.

MM: Zastanowił mnie jednak zespół. Na jakiej zasadzie dobrałeś sobie instrumentalistów?

RK: Mój zespół spotykałem na przestrzeni lat. Na przykład Lewana (Piotra Lewańczyka, basistę – przyp. MM)  poznałem na studiach i był uznawany za genialnego basistę, który nie chce z nikim grać. A ja po prostu wprost go zapytałem, czy by ze mną nie zagrał. Byłem w szoku, gdy się zgodził (śmiech).  Podobnie było z Agnieszką Bigaj, która była moją koleżanką z wokalistyki. Studiowała rok wyżej i nigdy bym nie przypuszczał, że będziemy razem grali. Tak się jednak złożyło. Potem dołączyli Michał Piotrowski (perkusista – przyp. MM) i Kuba Jakubowskie (wiolonczelista – przyp. MM). Szczęśliwie nasze drogi się połączyły, także za sprawą festiwalu FAMA, gdzie poznałem także z moją sekcję smyczkową.

MM: Od wydania płyty „Morze” minął prawie rok i wiele już na jej temat powiedziałeś. A ja jestem ciekaw, czy tęsknisz za morzem?

RK: Bardzo tęsknię. Jestem jednak świadom, że te czasy, kiedy mieszkałem nad morzem już prawdopodobnie nie wrócą. Być może kiedyś na emeryturze… Ale to właśnie płyta jest moim pożegnaniem z morzem. Staram się jednak wracać tam możliwie jak najczęściej, chociaż nie tak często, jakbym chciał.  Zresztą zawsze tęsknię za miejscami, w których mnie nie ma.

MM: Słuchając utworu „Mój Hymn o Warszawie”, przypomina mi się twórczość Marka Grechuty. Tymczasem na koncercie w Krakowie wplotłeś nawet fragment „Krakowa” – utworu, który nagrał z Anawą. Czy jego twórczość odgrywa jakąś rolę w Twoim życiu?

RK: Jak byłem w podstawówce, to wiele razy słuchałem jego utworów. Miałem taką składankę w stylu „the best of” i bardzo mi się to podobało. Wałkowałem non stop.

MM: Rozumiem, że dziadek Jan był dla Ciebie ważną postacią?

RK: Bardzo ważną. Był legendą wyścigów gołębi pocztowych. Prawdziwym mistrzem. Był jednocześnie bardzo skromnym człowiekiem, a zarazem inspiracją i wielkim wsparciem dla mnie. Utworem „Jan” chciałem wystawić mu pomnik w podzięce za wszystko, co dla mnie zrobił.

MM: Gracie na żywo „Grudniową Piosenkę”?

RK: Na koncertach festiwalowych niestety nie, chociaż uwielbiam ten utwór. Jest jednym z najbardziej osobistych, jakie napisałem. Planujemy wykonywać go na trasie jesiennej. I podobnie jak wcześniej, prawdopodobnie będziemy zaczynać od niego koncerty. Nie mogę się tego doczekać. Zrezygnowałem z tego utworu oraz z kilku innych po to, by ludzie za nimi zatęsknili.

MM: A co z utworem „I znów”, w którym śpiewasz razem z Kingą Pruś?

RK: Wykonywaliśmy go na koncercie z okazji premiery płyty. Odbył się on w takiej pracowni rzeźbiarskiej w Warszawie. Zagraliśmy wtedy cały album dla 100 osób. Kinga przyjechała specjalnie na ten koncert. Natomiast na trasie w tym utworze zastępuję ją Agnieszka.


MM: Rozumiem, że Agnieszce też zostawiasz grę na pianinie podczas koncertów?

RK: Zdecydowanie. Agnieszka jest dużo lepszą pianistką, niż ja. Zresztą ja nie gram publicznie na tym instrumencie. Ograniczam się wyłącznie do zacisza domowego (śmiech).  Po prostu nie czuję się na siłach, by grać przed publicznością na pianinie. Za późno zacząłem też grać i jestem samoukiem w tym względzie.

MM: Myślisz już o kolejnej płycie?

RK: To jeszcze nie ten czas, by o niej myśleć. „Morze” jest albumem z muzyką alternatywną i wydaje mi się, że potrzebuje ona więcej czasu, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Chcę jeszcze poszerzać spectrum jego odbioru – także na żywo. Na pewno też będę musiał odpocząć po tej płycie. No i chcę również, aby moi słuchacze trochę za mną zatęsknili. Natomiast wiem, jaki album chcę zrobić, bo część kompozycji jest gotowa. Na razie odkładam jednak jego realizację na później.

MM: No właśnie – obserwując was na żywo na scenie, mam wrażenie, że cały czas pracujecie na żywej tkance.

RK: Tak, jak najbardziej. Staramy się też spontanicznie coś robić, mimo że mamy te utwory przecież dopracowane. Wiele również zależy od energii, publiczności oraz miejsca, w którym gramy. To na nas działa, a nie jest to prosty materiał do grania na żywo. Wymaga sporo skupienia i pracy, ale też nie wszystko jest w nim idealnie wyreżyserowane. To by się nie sprawdziło. Najważniejsze są emocje i prawa, jaka stoi za tymi piosenkami.

MM: Mnóstwo osób mówi, że ta płyta jest wręcz intymna, a ja uważam, że jest poetycka. Odnosi się do starej szkoły języka polskiego i właśnie piosenki poetyckiej z dawnych lat.

RK: To dla mnie bardzo duży komplement i bardzo Ci za niego dziękuję.

MM: Płyta jest na rynku od roku. Czy ukaże się na winylu?

RK: Tak, winyl ukaże się w rocznicę wydania płyty – 16 listopada.Będą bonusy w postaci zdjęć polaroidowych, które robiliśmy do sesji. Ogromnie się cieszę, bo marzyłem o tym, by mieć „Morze” na winylu.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Ghostpoet

2018-03-05

Obaro Ejimiwe, kryjący się pod pseudonimem Ghostpoet, to jeden z najbardziej intrygujących artystów brytyjskiej sceny. 18 lutego wystąpił w warszawskim klubie „Niebo”, promując wydając w ubiegłym roku czwarty album „Dark Days + Canapés”. Przed koncertem opowiedział nam o swoim podejściu do sztuki, jej aspektach wizualnych oraz o tym, czy uważa się artystę triphopowego.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load