Wywiady

Tides From Nebula

2017-11-12

Tides From Nebula wraz z grupami Materia i Sunnata ruszają we wspólną trasę pod szyldem Knock Out On Tour. Kapele zaprezentują się w ośmiu polskich miastach. Z tej okazji nasz wysłannik Maciej Majewski porozmawiał z muzykami Tides From Nebula – gitarzystą Adamem Waleszyńskim i basistą Przemkiem Węgłowskim.

Rozmowa z: Adam Waleszyński / Przemysław Węgłowski

MM: Z czyjej inicjatywy pojawiła się propozycja tej trasy?

AW: Pomysł wyszedł od Tomka z Knock Out Production. Planowaliśmy samodzielną trasę i tak, a Toma zapytał nas, czy byśmy nie chcieli zagrać wszystkiego pod szyldem Knock Out On Tour. Zgodziliśmy się. Później zaproponował zespoły towarzyszące i - jak zwykle - strzelił w dziesiątkę.

MM: Rok temu po wydaniu "Safehaven”, odbyliście dłuższą trasę po Polsce, na której graliście materiał przekrojowy ze wszystkich płyt. Czym te nadchodzące koncerty będą się różniły od tych ubiegłorocznych?

AW: Nadchodząca trasa zamknie okres promocyjny „Safehaven”, co nie oznacza, że na koncertach będziemy grali utwory głównie z tego wydawnictwa. Lubimy grać przekrojowe sety. Dobrze się wtedy bawimy i jednocześnie mamy nadzieję, że ludzie, którzy przychodzą na koncert, wychodzą z niego zadowoleni. A różnić się one będą setlistą. Zagramy parę bardzo starych utworów, których nie graliśmy od dłuższego czasu.

PW: Od czasu ubiegłorocznej trasy zagraliśmy jeszcze dwie zagraniczne. Pomaga to bardzo w odnalezieniu odpowiedniego "rytmu" koncertu i skonstruowaniu jeszcze ciekawszej setlisty. Same koncerty są teraz troszkę dłuższe, no i - co chyba najważniejsze - dla wszystkich którzy nas widzieli ostatnim razem największą różnicą będzie to, że znowu gramy we czterech.

MM: A zmieniliście jakoś produkcję koncertów? Światła, technikę, itp.?

AW: Mateusz, nasz świetlik, na pewno pokaże coś nowego. Na każdej trasie „świeci” trochę inaczej. Jest bardzo twórczym człowiekiem. Na pewno można się spodziewać dobrego widowiska. O ogromnych rewolucyjnych zmianach będziemy mówić za 2 lata, jak wydamy płytę i wrócimy na nowo z koncertami.

MM: Próbowałem odnaleźć wszystkie wasze albumy na winylach, ale znalazłem tylko "Eternal Movement". Czy to znaczy, że nakłady poszczególnych płyt się wyprzedały?

AW: Z tego co wiem, to tak. Mamy dosłownie ostatnie kilkadziesiąt sztuk „Eternal Movement” i „Safehaven”, które będziemy sprzedawać na najbliższej trasie.

MM: Będziecie je wznawiać?

AW: Na pewno! Cały czas się promujemy, cały czas pozyskujemy nowych słuchaczy, jeszcze ogrom osób o nas nie wie, a co poniektórzy z nich na pewno winyle zbierają (śmiech).

PW: Z winylami jest tak, że „Aura” i „Earthshine” wyprzedały się całkowicie i nie planowaliśmy ich wznowienia. Liczę jednak na to że uda się to zrobić, bo na poprzedniej trasie sporo osób o nie pytało.

MM: Knock Out On Tour jest ostatnią waszą trasą przed dłuższą przerwą, którą chcecie poświęcić na nagranie nowej płyty. Macie już jakieś gotowe pomysły na numery?

AW: Nie mamy nic. To jest najdłuższa przerwa od robienia muzyki jaką kiedykolwiek mieliśmy. Ostatnie nowe dźwięki robiliśmy wspólnie prawie 2 lata temu, tuż przed wejściem do studia z „Safehaven”. Stąd też przerwa. Chcemy porobić nową muzykę. Sami jesteśmy ciekawi, co z tego wyjdzie.

PW: Na razie jesteśmy na etapie szukania odpowiedniego brzmienia, ponieważ chcemy znacznie odświeżyć formułę instrumentalnego grania.


MM:Nebula Studio już jest przystosowane w pełni do nagrywania waszej muzyki? Bo pamiętam, jak mówiliście mi, że na razie nie możecie nagrywać bębnów.

AW: Z tego co wiem, chłopaki tam już nagrywali bębny dla kilku kapel i bardzo ładnie to brzmi. O szczegóły musisz pytać Stołka (Tomasz Stołowski, perkusista – przyp. MM) i Maćka (Karbowski, gitarzysta – przyp. MM). Dla TFN Nebula Studio służy na razie jako salka i magazyn. Wiadomo, że pewnie będziemy tam nagrywać, choć z drugiej strony, jesteśmy ludźmi, którzy lubią zmieniać decyzję na ostatnią chwilę (śmiech). Na pewno jednak tam wszystko skomponujemy.

MM: Adam, czy Twoje problemy zdrowotne już minęły i nie będzie Cię musiał nikt zastępować w przyszłości na koncertach?

AW: W końcu, po prawie 8 latach borykania się z różnymi problemami, jestem w 100% zdrowy, silny i szczęśliwy. Jeśli zabraknie mnie na koncertach TFN, to tylko dlatego, że podejmę taką decyzję, albo połamię sobie obie nogi (śmiech).

PW do AW: Zawsze możesz siedzieć na krześle jak B.B. King.

AW do PW: Połamanymi nogami nie zmienię efektów, czyli tak naprawdę nie zagram kocnertu TFN (śmiech).

MM: A planujecie zarejestrowanie koncertów/koncertu i wydanie go np. na DVD?

PW: Półtora roku temu zostaliśmy zaproszeni przez TVP w ramach projektu „Made In Polska”. Zarejestrowaliśmy występ w łódzkiej wytwórni, wszystko zostało zorganizowane bardzo profesjonalnie z dość dużym rozmachem. Ten koncert jest dostępny dla wszystkich do obejrzenia w internecie, czasem nawet leci w paśmie TVP kultura. Po premierowej emisji doszły nas same pozytywne sygnały. Może rozwiązaniem na Twoje pytanie jest wymyślenie ciekawej koncepcji; znalezienie jakiegoś ciekawego otoczenia, miejsca? Bo rejestracja "surowego" koncertu klubowego będzie trochę zmarnowaniem potencjału.

AW: Może kiedyś. Osobiście nie jestem fanem live DVD, dlatego nie wiem, jakby miało to wyglądać. Jesteśmy zespołem instrumentalnym. Nasze koncerty raczej się chłonie dobrze na żywo. Koncerty DVD mnie nudzą, dlatego osobiście nie myślę o tym w kontekście TFN w ogóle. Coś tam czasami wspólnie przebąkniemy, ale chyba wolimy nagrać dobre live ze studia i wrzucić do netu, niż wydawać DVD. Mam wrażenie, że to dobra rzecz dla dużych kapel, a nie dla takich alternatywnych żuczków jak my.

MM: Wasze koncerty są jednak dość widowiskowe. Gra świateł przenika się z muzyką. Ty schodzisz do publiki… Myślę, że warto to pokazać.

AW: Tak jak mówiłem - mnie nudzą DVD, ale wiem, że jest multum osób, które lubią oglądać takie rzeczy. A ponieważ ja tego nie czuję, trudniej mi w ogóle myśleć o tym i wkładać serce w coś, co kompletnie mnie "nie robi". W kwestii muzyki nie lubię się zmuszać, dlatego live DVD jest na ostatnim miejscu na mojej liście priorytetów muzycznych. I nawet jeśli nasze koncerty są widowiskowe, to czy będzie to tak samo widowiskowe na ekranie tv? Osobiście kompletnie tego nie widzę. Zapraszamy na koncerty. Lepiej moim zdaniem oglądać nas faktycznie na żywo.

MM: Dziękuję za rozmowę.

16 listopada (czwartek) – Lublin „Graffiti”

17 listopada  (piątek) – Kraków „Kwadrat”

18 listopada (sobota) – Katowice „Mega Club”

19 listopada (niedziela) – Wrocław „A2”

23 listopada (czwartek) – Bydgoszcz „Estrada”

24 listopada (piątek) – Warszawa „Progresja”

25 listopada (sobota) – Poznań „u Bazyla”

26 listopada (niedziela) – Białystok „Zmiana Klimatu”

01 grudnia (piątek) – Łódź „Scenografia” (+Spoiwo)

 


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load