Wywiady

Panie

2017-11-16

Ciekawie układają się losy łódzkiej grupy PANIE. Wczesne pomysły nagranie, kilka lat przerwy, powrót, nowe nagrania i wreszcie płyta zatytułowana „Pies Baskervillów”. O tym, co było, co jest i co będzie się działo w obozie zespołu, opowiedział mi jego basista - Bogdan Graczyk.

Rozmowa z: Bogdan Graczyk

MM: Panie założyliście w 2001 roku, potem graliście i było 6 lat przerwy. Po co ona była?

BG: Myślę, że po prostu dostaliśmy w łeb za zbyt naiwne marzenia. Zaczynaliśmy grać, jak mieliśmy po 16-17 lat i wtedy myśleliśmy, że to wszystko jest autostradą do nieba. To starcie z rzeczywistością okazało się fiaskiem i dlatego potrzebowaliśmy przerwy. Musieliśmy stworzyć sobie warunki do grania. Przez 6 lat nie mieliśmy ze sobą kontaktu. Pewnego wieczoru zadzwonił Paweł (Erdman, wokalista – przyp. MM) i zaproponował, byśmy wznowili granie. Przystałem na to. Wróciliśmy do grania, ale już z innym podejściem, w którym przestała nas interesować otoczka i zaczęliśmy się koncentrować na robieniu naszej własnej muzyki. Sądzę, że potrzebowaliśmy tej przerwy, by do takich wniosków dojść.

MM: A skąd pomysł, by zatytułować płytę tak jak jedna z książek z przygodami Sherlocka Holmesa „Pies Baskervillów”?

BG: To hasło rzucił ojciec Pawła. Słuchając jednego z numerów, powiedział, co Pies Baskervillów powinien zrobić ze wszystkimi. Ten motyw i zawodzenie Psa Baskervillów stały się motywem przewodnim tej płyty. Jak ją składaliśmy, to gdzieś w tle nam szczekał dziki pies (śmiech).

MM: „Psychohardpop” to termin uknuty przez was. Mnie skojarzył się z „Psychopopem” Pudelsów, zwłaszcza że muzycznie też jest to do siebie zbliżone.

BG: Być może jest to zbliżone. Wymyśliliśmy ten termin na odczepne, żeby nie było, że robimy muzykę dla inżyniera Mamonia. Nie chcieliśmy się z nikim ścigać, dlatego postanowiliśmy stworzyć swój własny tor wyścigowy. Nazwaliśmy go Psychohardpopem tylko po to, by samemu jeździć nim w kółko.

MM: Długo pisaliście utwory na tę płytę?

BG: Połowa płyty ma piętnaście lat, a druga część dwa lata (śmiech). Do części utworów zdążyliśmy się już przyzwyczaić, a reszta jest dla nas ciągle świeża. To wszystko razem spięło się w studiu z naszym realizatorem Pawłem Cieślakiem. Szalenie sobie cenimy tę współpracę. Paweł jest wizjonerem. Przedstawiliśmy mu szesnaście propozycji utworów i on nam pomógł wybrać tę szczęśliwą dwunastkę, która znalazła się na płycie. Potem nadał tym utworom ostateczne brzmienie i wtedy tak naprawdę było słychać, które utwory są starsze, a które są zupełnie nowe.


MM: W utworze „Dziewięć” te wtrącenia symbolizują głos wewnętrzny?

BG: Tak. Rozmawialiśmy o Zespole Tourette'a i chodziło nam o nagłe wyskakiwanie poza emocje, kiedy odzywa się taki zaskakujący głos.

MM: Mam wrażenie, że wierzycie także we własne słowa, bo w tym samym utworze rzucacie: „Oto słowo moje – niech mu będą dzięki”.

BG: Umówiliśmy się z Pawłem, że słowa w naszej muzyce są bardzo ważne. A że piszemy teksty wspólnie, staramy się do nich przykładać i poświęcamy im nawet więcej czasu, niż muzyce. Muzyka bowiem dzieli się bowiem u nas przez trzy osoby, a teksty przez dwie. Proces tworzenia muzyki jest dużo bardzo organiczny.

MM: Linia basu w „Kewin Uciekaj” bardzo przypomina tą z „Walk On The Wild Side” Lou Reeda. To celowe?

BG: Nie (śmiech). Ten utwór ewoluował w studiu. My jesteśmy muzycznymi ignorantami (śmiech). Stało się to zupełnie nieświadomie.

MM: A skąd Iza Lach w tym numerze?

BG: Długo szukaliśmy odpowiedniegogłosu, który rozbuduje ten utwór. Pamiętam, że przesłuchiwaliśmy z Pawłem nagrania wszystkich śpiewających dziewczyn w Polsce na Spotify i trafiliśmy na Izę. Okazało się, że ona zna się z Pawłem Cieślakiem i zgodziła się zaśpiewać.

MM: Czemu na płycie nie ma utworu „Masaż serca”, który napisaliście już po powrocie?

BG: Napisaliśmy dwa numery „Chodźmy na wojnę” oraz właśnie „Masaż serca”, ale były one na tyle daleko od siebie, że nie kleiły nam się z płytą. A ponieważ to były pierwsze utwory, które zrobiliśmy z Pawłem Cieślakiem, to po ich nagraniu wiedzieliśmy, że chcemy z nim zrobić całą płytę.

MM: Co dalej?

BG: Chcemy zrobić klip do „Kewin Uciekaj”. Przymierzamy się też do kolejnych koncertów, o których będziemy informować na naszym fanpage’u na Facebooku

MM: Dziękuję bardzo za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load