Wywiady

Eskaubei & Tomasz Nowak Quartet

2017-11-24

Minął rok od wydania „Tego Chciałem” – drugiej płyty Eskaubei i Tomasz Nowak Quartet. Zespół mieszający rap z jazzem w bardzo energetyczny sposób nieustannie koncertuje. Udało mi się nakłonić główne postacie projektu na rozmowę. Bartek „Eskaubei” Skubisz oraz trębacz Tomasz Nowak opowiedzieli mi o specyfice swojej muzyki i podejściu do jej komponowania, inspiracjach i planach na przyszłość.

Rozmowa z: Bartek „Eskaubei” Skubisz / Tomasz Nowak

MM: Mam wrażenie, że „Tego Chciałem” jest trochę kontynuacją „Będzie Dobrze”, a jednocześnie jego rozwinięciem. Jaki był wasz pomysł na ten krążek?

TN: Cieszymy się, że tak to oceniłeś, bo to znaczy, że mamy już swój styl, swój język muzyczny. Pisząc muzykę, nie zawsze wiemy, jaki będzie efekt końcowy. Nie tworzyliśmy tego materiału, mając z góry ustalony plan. Cześć materiału jest mojego autorstwa, a kilka utworów jest Kuby (Płużka, pianisty – przyp. MM). Oczywiście była też praca kolektywna.

MM: Na płycie padają słowa, w których mówicie, że inspirujecie się Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem i ich projektami, a mnie się wasze granie kojarzy z innym polskim zespołem, który grał takie rzeczy – grupą Lari Fari.

BS: Pamiętam ten zespół. To ekipa z Częstochowy. Mieli numer z Pezetem („Miłość w moim mieście” – przyp. MM). Bardzo podobał mi się ten skład. Szkoda, że tak szybko zakończyli działalność. Mnie zawsze takie rzeczy inspirowały. Podobnie było z Dizkretem i jego współpraca z grupą The Headnods, nie mówiąc o płycie, którą zrobił z Praktikiem („IQ” z 2002 roku – przyp. MM). Cenię też płyty Afro Kolektywu. „Płyta Pilśniowa” była bardzo organiczna z jazzowymi wpływami. Natomiast myślę, że to, co nas wyróżnia, to fakt, że materiał na obie płyty był rejestrowany na „setkę” oraz że pojawia się duża ilość improwizacji.

MM: A jak wygląda w waszym zależność słów od dźwięków?

BS: Staram się nie przerapować tych numerów. Zazwyczaj mam dwie zwrotki. Po prostu traktuję ten rap jako jeden z instrumentów, a jednocześnie chcę, żeby było dużo muzyki stricte instrumentalnej. Odbiór naszej twórczości wskazuje, że był to dobry kierunek, bo jesteśmy odbierani szerzej i lepiej w środowisku jazzowym. Dla mnie te proporcje są idealne.

TN: Myślimy o tym, by było to odpowiednio wyrażone. To część procesu aranżacji tych utworów. Piszę jakieś części, Bartek przynosi tekst i staramy się to odpowiednio dopasować, żeby był balans i żeby zaciekawiło to odbiorcę.

MM: Słychać to mnóstwo sampli m.in. z A Tribe Called Quest, ale też wyczuwam tu klimat pierwszych płyt Jamiroquai.

TN: To było to, na czym się wychowaliśmy. Jamiroquai to rasowy funk, który siedzi w nas podświadomie.

BS: Jeśli jesteś osłuchany w muzyce, to możesz u nas usłyszeć różne wpływy. To suma tego wszystkiego, czego przez lata słuchaliśmy oraz przede wszystkim pomysł Tomka na to, co i jak mamy grać. Zależało nam na tym, żeby ta muzyka była rytmiczna i komunikatywna. Nie chcieliśmy też, żeby to było bardzo przekombinowane. Ze względu na skład naszego zespołu bardzo ważny jest element jazzowy. Koledzy są rasowymi muzykami jazzowymi, stąd ich skłonności do wspomnianej improwizacji. Wszystko na szczęście wychodzi nam naturalnie.


MM: Zastanawiam się, w jakim kierunku będzie rozwijać ten zespół w przyszłości?

BS: Dziś jadąc na koncert i dyskutowaliśmy o tym akurat. Żartowaliśmy, że musimy używać więcej cowbella (śmiech). Dochodzą do nas głosy, że ta formuła się wyczerpuje. Zapewniam Cię jednak, że mamy już nowe pomysły. Chcemy połączyć tradycję z nowoczesnością.

TN: Nie ma spiny póki co. Nigdy nie wychodzimy od założeń, tylko od muzyki. A to jest tak szerokie spectrum, że jeszcze zaskoczymy naszych słuchaczy i przyszłych słuchaczy. Nie będziemy się spieszyć – chcemy stworzyć coś, do czego wszyscy będziemy mieli przekonanie.

MM: Bartku, będziesz śpiewał?

BS: Nie, ale coraz bliżej mi do tzw. spoken word. Recytowanie pewnych tekstów, niekoniecznie w rytmie jest czymś, co coraz bardziej mnie kręci. Próbowałem już tego przy kilku innych przedsięwzięciach i wyszło nieźle. Chcę się też pobawić tempami.

MM: Tomku, nie myślisz o zamkniętej formule kwartetu bez wokalu?

TN: Już się nagrałem w takiej formie (śmiech). Będę jeszcze myślał o muzyce czysto instrumentalnej, ale niekoniecznie w formie kwartetu. Mam też w głowie projekt z członkami grupy Amy Lives, składającego się z byłych muzyków Amy Winehouse.

MM: Myślę, że dobrym pomysłem byłoby wydawnictwo koncertowe, może nawet DVD, które podsumowywałoby ten okres, kiedy gracie materiał z obu płyt.

BS: Jest to ciekawa propozycja. Myślę, żegdyby nadarzyła się okazja, by wystąpić w jakimś fajnym anturażu i zaproszonymi gośćmi, to jak najbardziej. Poza tym na żywo te numery nabierają nowego wymiaru. Największym ograniczeniem są jednak w tym wypadku koszty.

MM: Dziękuję za rozmowę.

Foto: Patryk Kaflowski


Rozmawiał: Maciej Majewski


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load