Wywiady

Warhaus

2017-11-26

Maarten Devoldere z belgijskiej grupy Balthazar nagrał drugą solową płytę pod szyldem Warhaus. Opowiedział nam między innymi o procesie powstawania albumu, fascynacji twórczością Dr. Johna oraz zdradził nam kiedy możemy się spodziewać nowej płyty Balthazar.

Rozmowa z: Maarten Devoldere

- Nowa płyta Warhaus jest zatytułowana po prostu „Warhaus”. Duży kontrast w porównaniu z debiutanckim albumem, który nosił tytuł „We Fucked The Flame Into Being”. Dlaczego zdecydowałeś się na tak krótki tytuł?

- Tytuł debiutanckiej płyty Warhaus był nieco groteskowy. W przypadku drugiego albumu, najpierw nagrałem piosenki, następnie powstała okładka, na której jestem ja i się uśmiecham, a dopiero na końcu zacząłem zastanawiać się nad tytułem. Pomyślałem, że skoro jestem na okładce, to nazwę ten album swoim pseudonimem czyli po prostu „Warhaus”. Nieoficjalnie używam też tytułu „The Smile Album”, co budzi skojarzenia z pierwszą płytą The Velvet Underground. Widnieje na niej banan i jest często nazywana „The Banana Album”. 

- Nowe kompozycje powstały podczas ubiegłorocznej trasy Warhaus oraz twojej wyprawy do Kirgistanu. W jaki sposób ten proces podróżowania wpłynął na brzmienie piosenek z „Warhaus”?

- Komponowałem podczas tournée Warhaus, gdyż nie miałem innego wyjścia. Bardzo rzadko bywałem wtedy w domu. Natomiast do Kirgistanu pojechałem przede wszystkim po to, by przez miesiąc być w pełni skoncentrowanym na tworzeniu muzyki. Gdy jestem w Gent, gdzie mieszkam, jest mi ciężko skoncentrować się na komponowaniu. Mam tam przyjaciół, często się z nimi spotykam, wychodzimy na drinka i tak dalej. Mój pobyt w Kirgistanie nie zainspirował mnie muzycznie, lecz dał mi możliwość spokojnej pracy bez żadnych przerywników. Podobnie było zresztą w przypadku pierwszego albumu Warhaus, który tworzyłem na łodzi. 

- Ale w kompozycji „Dangerous” pojawiają się dźwięki egzotycznych instrumentów…

- Tak, ale nie mają one niczego wspólnego z moim pobytem w Kirgistanie.

- Jedną z inspiracji dla Ciebie podczas nagrywania „Warhaus” był debiutancki album Dr. Johna „Gris-Gris” z 1968 roku. Co tak Cię fascynuje w tej płycie?

- Są tam kompozycje kojarząc się z klimatami voodoo, który bardzo lubię. Możesz przy tych utworach tańczyć, ale nie tak jak w klubie, ale tak jak robią to tancerze voodoo. Moja dziewczyna Sylvie uwielbia tańczyć przy „Gris-Gris” i gdy to robi, zawsze przypomina mi o szczególnym klimacie tego albumu. Chciałem na „Warhaus” odtworzyć coś z klimatu płyty Dr. Johna, stąd między innymi słychać tu afrykańskie instrumenty perkusyjne i słychać ten wyjątkowy, pulsujący rytm.


- Wspomniałeś o Sylvie Kreusch, którą też słychać na „Warhaus” w kilku kompozycjach. Z tego co wiem, jesteście charakterologicznymi przeciwieństwami. Ona jest pełna energii, a ty jesteś spokojny i wyważony. Jak się porozumiewacie na płaszczyźnie artystycznej?

- Warhaus to mój solowy projekt, więc jej rola polegała przede wszystkim na zaśpiewaniu tego, co ja stworzyłem i doradzaniu mi, czy to co skomponowałem jest OK. Oczywiście doceniam to, że jej głos tworzy na tej płycie szczególny nastrój. Sylvie jest też dla mnie inspiracją, ale raczej nie nazwałbym jej moją koleżanką z Warhaus.

- Ale do nagrania nowej płyty zaprosiłeś muzyków z koncertowego składu Warhaus. Czy mieli oni wpływ na to, jak brzmią te utwory?

- Tak, i to istotny wpływ. W przeciwieństwie do debiutu, który był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, tym razem chciałem, aby podczas rejestracji nowych kompozycji było dużo improwizacji oraz, co najważniejsze, by te utwory zostały nagrane na żywo. Dałem im wolną rękę w kwestii ogrywania pomysłów, które ja im dostarczyłem. Bardzo mi się spodobał ten staromodny sposób tworzenia piosenek. Zwłaszcza w kontekście tego, jak nagrywa się muzykę współcześnie. Wszystko jest zaprogramowane, klinicznie czyste, bezduszne.

- Gdy rozmawialiśmy rok temu po wydaniu debiutanckiej płyty Warhaus, powiedziałeś mi, że była to płyta podsumowujące Twoje dotychczasowe 30 lat życia…

- Tak, nieciekawe i mroczne 30 lat (śmiech)…

- Jestem ciekaw, co tym razem było Twoją inspiracją?

- W dużej mierze to samo, co na poprzedniej płycie. Piszę o wydarzeniach z mojego życia. Różnica polega na tym, że na „Warhaus” piosenki są bardziej dosłowne. Nie muszę już niczego udowadniać, co robiłem na „We Fucked A Flame Into Being”. Dlatego wtedy do każdego utworu wrzucałem wiele elementów i tematów. Tamta płyta była mroczniejsza i bardziej pesymistyczna niż „Warhaus”. Są tam takie utwory jak „Brussels”, który napisałem po rozstaniu z moją ex. Teraz jestem szczęśliwym człowiekiem, co widać chociażby na wspomnianej już wcześniej okładce płyty. Na „Warhaus” są piosenki, które mogę nazwać hymnami na cześć miłości. To naprawdę jest „The Smile Album”.

- Na początku października tego roku wystąpiłeś na festiwalu songwriterskim w Opolu. Uważasz siebie za klasycznego songwritera?

- Tak, ale jednocześnie i biznesmena (śmiech). 

- Kiedy możemy spodziewać się nowej płyty Balthazar?

- Po zakończeniu trasy z Warhaus zaczynamy pracę nad nową płytą Balthazar. Będziemy ją nagrywać przez całą zimę i chcemy, by była gotowa najpóźniej w kwietniu 2018 roku. Potem będę znowu koncertował z Warhaus, a premierę albumu Balthazar planujemy po przyszłorocznych wakacjach.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

Steven Wilson

2018-03-27

Steven Wilson to jeden z najambitniejszych muzyków na współczesnej scenie szeroko pojętej muzyki rockowej. Od ponad 35 lat jest aktywnym twórcą i producentem. Od niemal dekady z powodzeniem prowadzi swoją karierę solową. Obecnie jest na trasie promującej piąty album „To The Bone”, który ukazał się w drugiej połowie ubiegłego roku. W lutym wystąpił na dwóch koncertach w Zabrzu i Poznaniu. Przed pierwszym z nich udało mi się z nim spotkać. W długiej rozmowie opowiedział m.in. o koncepcie płyty, podejściu do współczesnej dystrybucji muzyki, swoich ambicjach artystycznych oraz o tym, dlaczego gra koncerty boso.

Czytaj więcej...

IAMX

2018-03-23

2 lutego okazała się nowa płyta projektu IAMX, za którym stoi Chris Corner. Album nosi „Alive In New Light” i powstawał w dość trudnym momencie w życiu artysty. A już dziś IAMX wystąpi na scenie warszawskiej Progresji. Mimo napiętego grafiku w związku z trasą, Chris znalazł chwilę na rozmowę, w ramach której opowiedział o powstawaniu płyty, współpracy z Kat Von D. i o tym dlaczego nie jest fanem Davida Bowie’ego.

Czytaj więcej...

Editors

2018-03-22

Na początku marca na dwudniową wizytę do Warszawy przybyli trzej muzycy brytyjskiej grupy Editors: wokalista Tom Smith, klawiszowiec Elliott Williams oraz gitarzysta Justin Lockey. Ich wizyta była związana z premierą nowego albumu Editors zatytułowanego "Violence". Trzej panowie znaleźli także kilkanaście minut by porozmawiać z nami na temat nowego wydawnictwa....i nie tylko.

Czytaj więcej...

Sonar

2018-03-19

W najbliższy piątek 23 marca ukaże się druga długo oczekiwana płyta warszawskiego kolektywu Sonar zatytułowana "Torino". Skąd taki tytuł? Jak powstawała płyta? Kto wziął gościnny udział w jej powstawaniu? Jaki jest związek między architekturą modernistyczną a tworzeniem muzyki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z liderem Sonar Łukaszem Stachurko.

Czytaj więcej...

BAiKA

2018-03-15

Duet BAiKA tworzą wokalistka Kafi (Katarzyna Sondej) oraz znany z Hey i Indios Bravos Piotr Banach. Grupa wydała znakomity debiutancki album "Byty Zależne" i między innymi na temat tego wydawnictwa porozmawiałem z jego twórcami w warszawskim Rozdroże Cafe.

Czytaj więcej...

Jakub Krystyan

2018-03-14

Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i finalista "Idola" Jakub Krystyan pracuje nad solowym debiutanckim albumem. Ma już na koncie singel "Ty mnie znasz", do którego tekst napisał Wojtek Łuszczykiewicz z Video, a w klipie zagrała wnuczka Leszka Millera - Monika Miller. Artysta spotkał się z nami i udzielił wywiadu.

Czytaj więcej...

Rome

2018-03-13

Jerome Reuter, tworzący, nagrywający i grający pod szyldem ROME, dał się poznać jako artysta poszukujący, mieszający style gatunki i piszący przenikliwie, emocjonalne teksty inspirowane historią, filozofia i literaturą. Na swojej najnowszej płycie najnowszej płycie „Hall Of Thath” zmienia kierunek twórczy, po raz pierwszy skupiając swą twórczość na kwestiach bieżących. Niebawem zagra też ponownie w Polsce. O tym, dlaczego nie został aktorem, inspirującej podróży do Wietnamu i podejściu do nowej płyty, opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load