Wywiady

Mew

2017-12-08

Duńska grupa Mew przyjechała do Polski na dwa koncerty. Zespół wystąpił 28 listopada w warszawskim klubie „NIEBO” i dzień później w gdańskim ”B90”. Mew cały czas promują swój siódmy krążek, zatytułowany „Visuals”, który okazał się w kwietniu tego roku. Krótko przed warszawskim koncertem, na krótką rozmowę udało mi się namówić basistę grupy, Johana Wohlerta, który opowiedział mi o zmianach w składzie, pomyśle na „Visuals” i fascynacji… Kingiem Diamondem.

Rozmowa z: Johan Wohlert

MM: „Visuals” to wasz pierwszy album nagrany pod odejściu gitarzysty Bo Madsena. Co jest przyczyną tego, że nie ma go już w zespole?

JW: Ooo, to długa i skomplikowana historia. Sytuację porównałbym do małżeństwa z długim stażem. Czasami się udaje, a czasem coś nie wychodzi. Współmałżonkowie przestają się dogadywać i wszystko się zaczyna sypać. W tym wypadku powiedziałbym, że to mąż odszedł. Natomiast decyzja, jaka zapadła pozostała między nami, a Bo.

MM: „To był ciężki rok dla świata, co wpłynęło na teksty utworów. Album przypomina o tym, żeby cenić tu i teraz" – to słowa Jonasa Bjerre’a na temat „Visuals”. Słuchając jednak tej płyty, słyszę tu mnóśtwo pozytywnych i przyjemnych melodii, głównie za sprawą brzmień elektronicznych.

JW: Zgadza się. Myślę, że ten album to bardzo dobra mieszanka podnoszącej na duchu warstwy muzycznej i przejmujących, a momentami nawet dołujących tekstów. Tak przynajmniej jest w kilku piosenkach, które są dość ciężkie lirycznie. Ale chyba wiem, co masz na myśli, bo sam podobnie podchodzę do odbioru muzyki – najpierw słyszę dźwięki, melodie, harmonie, a dopiero potem zwracam uwagę na teksty.

MM: Jaki w takim razie był wasz pomysł na ten album?

JW: Chodziło nam przede wszystkim o zrównoważenie muzyki i tekstów. Nie chcieliśmy, by się pokrywały w wydźwięku, ale by były na przeciwstawnych biegunach. Zależało nam także na tym, by piosenki miały groove i były nośne. A ponieważ jesteśmy bez gitarzysty, skupiliśmy się bardziej na brzmieniach perkusyjnych i klawiszowych. Chcieliśmy stworzyć dobry, popowy album trochę w stylu lat 80.

MM: No właśnie – te piosenki są bardzo popowe.

JW: I o to chodziło. To było jedyne wyjście, w jaką stronę poprowadzić te utwory, po tym, jak rozstaliśmy się z Bo.

MM: A kim jest ta postać na okładce płyty? Wygląda jak kosmita.

JW: (śmiech) To Jonas. Stworzyliśmy maskę kalejdoskopową na komputerze, a potem rzuciliśmy ją na projektor, który skierowaliśmy na jego twarz. Wyszło dość surrealistycznie (śmiech). Chodziło nam o stworzenie postaci eksperymentalnej.


MM: Rozumiem, że Jonas nie nosi takiej maski na koncertach?

JW: (śmiech) Niee, musiałby grać w Slipknot, albo w The Knife, żeby takie coś nosić.

MM: Wielokrotnie w recenzjach waszych płyt pisano, że wykorzystujecie elementy rocka progresywnego. Porównywano was nawet do Yes. A ja się zastanawiam, czy kiedykolwiek słuchaliście rocka progresywnego?

JW: Na pewno nie słuchaliśmy żadnego współczesnego rocka progresywnego, czy też neoprogu. Wszystkie te bandy typu Marillion są nam zupełnie obce. Uwielbiamy jednak stare rzeczy z tego gatunku, jak wczesne nagrania Genesis, czy Pink Floyd. Yes też może być, pod warunkiem, że nie jest przekombinowany i zbyt ujazzowiony (śmiech). Zawsze jeżeli w tych nagraniach jest piękna melodia, to się w nich zasłuchuję. Natomiast jeśli te melodie przechodzą w jakieś przekombinowane wariactwa, natychmiast to wyłączam (śmiech). Pod tym względem absolutnymi mistrzami są King Crimson. „In the Court Of The Crimson King” to arcydzieło! Natomiast późniejsze ich płyty są już dla mnie troche przekombinowane.

MM: W tym roku mija dwadzieścia lat od wydania waszej debiutanckiej płyty „A Triumph For Man”? W 2006 roku wznowiliście to wydawnictwo. Planujecie zrobić to ponownie?  

JW: Hm, na pewno nie w tym roku i na pewno nie z tą płytą. Zrobimy coś jednak z „Frengers” (trzeci album Mew – przyp. MM), od którego wydania minie w przyszłym roku piętnaście lat. Natomiast „A Triumph Of Man” wciąż jest dostępne w tej wersji, o której wspomniałeś.

MM: Jesteście chyba najsłynniejszym eksportowym zespołem Danii, obok Kinga Diamonda i Aqua?

JW: No proszę, jesteśmy w świetnym towarzystwie (śmiech). Zaczynaliśmy, kiedy Aqua była na topie. Znam się z ich klawiszowcem i producentem Sørenem Rastedem i z wokalistką Lene Nystrøm. To świetni ludzie. Natomiast jeśli chodzi o Kinga Diamonda, to nigdy go nie poznałem, a przyznaję, że fascynuje mnie jego twórczość. Wszyscy w Stanach myślą, że jest jakimś nadętym bucem, a tymczasem gość jest podobno spokojny i sympatyczny. Poza tym mieszka na stałe w Teksasie, więc nic dziwnego, że nie miałem go okazji poznać (śmiech).

MM: Na bieżącej trasie gracie głównie numery z „Visuals”?

JW: Nie, staramy się grać set przekrojowy. Oczywiście nie brakuje numerów z „Visuals”, ale nie przeładowujemy nimi programu.

MM: Poza wznowieniem „Frengers” planujecie coś szczególnego w przyszłym roku?

JW: Chcemy zagrać na festiwalach i na tym się głównie skupimy. Poza tym chcielibyśmy znowu przyjechać do Polski, bo dziś gramy pierwszy raz po 7 latach przerwy. Także wypatrujcie nas!

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load